SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao inwestuje w płatności internetowe, kupuje 38 proc. udziałów operatora Tpay

Bank Pekao podpisał umowę kupna 38,33 proc. Krajowego Integratora Płatności, właściciela systemu płatności internetowych Tpay. - Bank dostrzega duży potencjał kompleksowej obsługi finansowej podmiotów z rynku e commerce, których atrakcyjność dodatkowo wzrosła poprzez obecną sytuację związaną z COVID-19 - uzasadnia Leszek Skiba, p.o. prezesa Pekao.

Leszek Skiba, fot. Ministerstwo FinansówArticle

W komunikacie Bank Pekao poinformował, że zgodę na kupno akcji Krajowego Integratora Płatności musi wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego, co powinno nastąpić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Nie podał wartości transakcji.

Bank podkreśla, że w ramach współpracy z należącym do Krajowego Integratora Płatności systemem Tpay „będzie mógł wykorzystać potencjał wzrostowy sektora e commerce, wzbogacając swoją ofertę akceptacji o płatności online tak, aby umożliwić w jednym miejscu szeroką ofertę bramek płatności online, terminali płatniczych i usług bankowych”.

Po przejęciu Krajowego Integratora Płatności działalność Banku Pekao w obszarze e-commerce ma obejmować oferowanie usługi płatności dotychczasowym i nowym klientom biznesowym banku, cross-selling usług acquiringu w zakresie terminali POS, a także ofertę płatności odroczonych i pożyczek gotówkowych dla klientów indywidualnych, realizujących płatności online oraz ofertę usług bankowych dla dotychczasowych i nowych klientów Tpay.

- Bank dostrzega duży potencjał kompleksowej obsługi finansowej podmiotów z rynku e commerce, których atrakcyjność dodatkowo wzrosła poprzez obecną sytuację związaną z COVID-19. Aby sprostać potrzebom klientów biznesowych, ważne jest połączenie w ramach oferty rozwiązań płatności online oraz offline - komentuje Leszek Skiba, p.o. prezesa Banku Pekao.

- Warto zaznaczyć, że Pekao posiada w swojej ofercie wiodące rozwiązania płatności stacjonarnych z wykorzystaniem terminali płatniczych. Tpay to dynamicznie rozwijająca się polska spółka z ugruntowaną pozycją na rodzimym rynku, specjalizująca się w obsłudze płatności w kanale internetowym. We współpracy z Tpay widzimy możliwość dalszego dynamicznego rozwoju zarówno naszej pozycji, jak i samej spółki na tym istotnym rynku z perspektywy tworzenia ekosystemu usług finansowych - zapewnia.

Tpay ma ponad 50 tys. zarejestrowanych klientów

System Tpay oferuje szereg metod płatności: przelewy internetowe, e-transfery, karty płatnicze, płatności ratalne oraz płatności mobilne za pomocą kodów QR i BLIK oraz SMS premium. Umożliwia pełną automatyzację przyjmowania płatności i bezzwłoczną realizację zamówień, obsługuje platformy Google Pay i Visa Checkout.

W systemie Tpay (poprzednio działającym pod nazwą Transferuj.pl) jest zarejestrowanych ponad 20 tys. podmiotów.

Krajowy Integrator Płatności ma status krajowej instytucji płatniczej, jest nadzorowany przez KNF. W lipcu br. KNF zezwoliła firmie na świadczenie usług inicjowania transakcji płatniczej (PIS) oraz dostępu do informacji o rachunku (AIS), czyli tzw. otwartej bankowości.

Dlaczego obecni właściciele firmy zdecydowali się na sprzedaż części akcji Bankowi Pekao? - Decyzję tę podjęliśmy po szczegółowej analizie, która pokazała nam, że możemy wspólnie stworzyć niedostępne jeszcze na rynku produkty, pozwalające klientom banku łatwo i szybko wejść w kanał sprzedaży e-commerce. Dodatkowo, dzięki wypracowanym synergiom, wesprzemy przedsiębiorców w obsłudze transakcji na wielu rynkach oraz w analityce, a płatnikom udostępnimy nowoczesne usługi finansowania zakupów. Bezprecedensowo łączymy doświadczenia drugiego największego w Polsce banku, o ponad 90-letniej historii, z innowacyjnym fintechem, który od 10 lat specjalizuje się w budowaniu systemu płatności online - tłumaczy Paweł Działak, prezes i współzałożyciel Tpay.

- Jestem przekonany, że współpraca strategiczna jednej  z największych instytucji finansowych w kraju i jednego z najdynamiczniej rozwijających się fintechów w Polsce, do których zalicza się Tpay, jest bardzo dobrą informacją dla klientów zarówno naszych, jak i Banku Pekao. Otrzymają oni dostęp do nowych produktów i narzędzi w jednym miejscu, co znacznie ułatwi im prowadzenie biznesu. Jednocześnie, miliony płatników odczują zwiększenie komfortu robienia zakupów online - zapowiada.

Z Pekao odchodzi wiceprezes Marek Tomczuk

Bank Pekao jest jednym z największy banków w Polsce. W trzecim kwartale br. w ujęciu skonsolidowanym zanotował spadek wyniku odsetkowego z 1,39 do 1,2 mld zł i wyniku z prowizji z 642,8 do 595,1 mln zł oraz zysku netto z 656,2 do 370,9 mln zł.

Leszek Skiba jest prezesem Pekao od kwietnia br. W poniedziałek bank poinformował, że rezygnację ze skutkiem natychmiastowym złożył jego wiceprezes Marek Tomczuk, jako powód wskazał kwestie osobiste.

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao inwestuje w płatności internetowe, kupuje 38 proc. udziałów operatora Tpay

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tuntarunta
Państwowy bank kupuje, trzeba się trzymać z daleka.
odpowiedź
User
Bartek
Laureat olimpiady filozoficznej i wiceminister finansów, ale wyborcy się nie poznali i nie wybrali... Czasem to lepiej potknąć się w polityce, by móc pokazać umiejętności na wolnym rynku, bez jakichkolwiek pleców!
odpowiedź