SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play zyskał 344 tys. klientów i prawie tysiąc stacji bazowych, zmalały wpływy i zysk

Na koniec marca br. firma P4, operator sieci Play (należy też do niej Virgin Mobile Polska), miała 12,473 mln aktywnych użytkowników, o 344 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Kwartale przychody telekomu zmalały o 1,9 proc. do 1,773 mld zł, a zysk EBITDAaL - z 1,133 mld zł do 838 mln zł.

Article

Rok do roku liczba aktywnych klientów operatora Play zwiększyła się o 549 tys. Liczba abonentów wzrosła z 8,392 do 8,565 mln, a użytkowników ofert prepaidowych - z 3,533 do 3,908 mln.

Firma zaznaczyła, że wzrost w tej drugiej grupie wynika głównie z darmowego aktywowania 117 tys. kart SIM uchodźcom, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie.

Play Home Box i Play Now TV już z 293 tys. klientów

Z usług stacjonarnych Play, oferowanych pod markami Play Home Box i Play Now TV, na koniec marca korzystało 293 tys. użytkowników, o 26 tys. więcej niż na koniec ub.r. i o 131 tys. więcej rok do roku.

Łączna baza klientów telekomu zwiększyła się rok do roku z 15,228 do 16,09 mln zł. W przypadku użytkowników usług mobilnych (czyli bez tych korzystających z Play Homebox i Play Now TV) średni miesięczny przychód od klienta (ARPU) w zeszłym kwartale wynosił 28,3 zł, wobec 27,7 zł przed rokiem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Wyniki pierwszego kwartału udowodniły, że zespół Play wykazuje się wyjątkowymi umiejętnościami i zaangażowaniem, aby pozostać blisko naszych klientów i rozwijać nasz biznes. Zaowocowało to dalszym wzrostem bazy abonentów usług mobilnych i domowych oraz przekroczeniem progu 16 milionów klientów - podkreśla Jean-Marc Harion, prezes Play.

Wpływy w dół wskutek niższych stawek MTR

Łączne przychody operatora Play wyniosły w zeszłym kwartale 1,773 mld zł, o 1,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Telekom wyjaśnia, że przyczyną jest dwukrotna, w połowie ub.r. i na początku br., obniżka regulowanych stawek MTR (płaconych przez operatorów konkurentom za połączenia wychodzące do ich sieci). W konsekwencji wpływy z usług określonych jako inne poszły w dół z 416 do 328 mln zł.

Za to wpływy P4 z usług dla klientów zwiększyły się o 5,5 proc., głównie dzięki wzrostowi przychodów z usług mobilnych z 992 mln zł do 1,045 mld zł.

Natomiast operacyjne przepływy pieniężne zmalały o 33 proc. (z 970 do 655 mln zł), głównie wskutek spadku zysku EBITDAaL i wyższej amortyzacji (o 35,7 proc.) związanej ze wzrostem nakładów na rozwój sieci.

Play dobija do 10 tys. stacji bazowych

Na koniec marca br. operator Play miał 9 866 własnych stacji bazowych, wobec 8 907 przed rokiem. Standard 5G na częstotliwości 2100 MHz obsługiwało już 3 226 stacji bazowych w 16 województwach, docierając do 41 proc. populacji kraju.

Kwartalne wydatki na inwestycje (bez uwzględniania tych na aktywa przeznaczone do sprzedaży) wzrosły ze 162 do 183 mln zł.

Play w zasięgu swojej sieci 2G/3G ma obecnie 99,7 proc. mieszkańców Polski, a w zasięgu 4G LTE - 99,4 proc. Ponadto do 2025 roku będzie korzystał w ramach roamingu krajowego z sieci Orange Polska (umowę przedłużono w połowie ub.r.).

Zysk EBITDAaL operatora Play zmalał z 1,133 mld zł do 838 mln zł, a marża EBITDAaL - z 62,6 do 47,3 proc. Telekom w komunikacie zwrócił uwagę, że jego rentowność w pierwszym kwartale ub.r. podwyższyły dodatkowe wpływy ze sprzedaży 517 stacji bazowych w ramach transakcji z funduszem Cellnex, natomiast wynik w zeszłym kwartale pogorszyła niekorzystna różnica w bazie porównawczej co do płatności za wynajem stacji bazowych.

Play kupił UPC Polska za 7 mld zł

Na początku kwietnia br. operator Play sfinalizował ogłoszone jesienią ub.r. kupno od koncernu Liberty Global 100 proc. udziałów firmy UPC Polska. Zapłacił za nie 7,013 mld zł, z czego 5,5 mld zł pozyskał w grudniu z kredytu.

Powołano nowy skład zarządu UPC Polska, prezesem został Jean Marc Harion.

UPC Polska w ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 4,6 proc. do 454,8 mln dolarów i zysku netto z 58,4 do 82,6 mln dolarów. Na koniec roku operator miał 1,57 mln klientów, którym świadczył 3,35 mln jednostkowych usług (RGU).

Dołącz do dyskusji: Play zyskał 344 tys. klientów i prawie tysiąc stacji bazowych, zmalały wpływy i zysk

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Play uwielbia się sam wychwalać się nic nie wspomina o ograniczeniu kanałów kanałów komunikacji z obsługą w aplikacji play24 w wersji na przeglądarkę wbrew woli użytkowników. Milczenie zapadło również na temat utraty numerów w 2 ostatnich miesiącach. Według dzisiejszego zarządu najprościej jest uzdrowić sieć zakładając kaganiec użytkownikom i dając wazelinę konsultantom: pierwsi nie będą mieli gdzie się skarżyć natomiast drudzy nie będą chcieli przekazywać skarg czy wniosków.
odpowiedź
User
zoom
Kilka dni temu, w czasie przystanku w podróży pociągiem, na stacji kolejowej jednej z mazurskich wsi, miałem ledwie jedną kreskę zasięgu w 2G (tak, dwa G!) i to tylko dzięki roamingowi od Orange. Niech PLAY poważnie się zastanowi czy te ich statystyki o nowych stacjach bazowych mają rzeczywiste przełożenie na zasięg, bo praktyka wskazuje na coś zupełnie przeciwnego.
odpowiedź