SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2021 roku Play bez krajowego roamingu. 43 proc. Polaków w zasięgu 5G Ready

Play potwierdził, że do końca 2021 roku zrezygnuje całkowicie z obsługi swoich klientów za pomocą krajowego roamingu. Operator wyłączył dotąd roaming w 4 miastach, zaś w 28 ograniczył go do jednego partnera. Play podaje, że obecnie w zasięgu sieci 5G Ready znajduje się 43 proc. populacji naszego kraju.

Article

We wtorek Play podał wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. W tym okresie operator osiągnął wzrost przychodów operacyjnych w skali roku o 5,2 proc. do 1,8 mld zł oraz 233,1 mln zł zysku netto (wobec 189,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec września telekom miał 12,72 mln aktywnych klientów, w tym 9,11 mln abonentów. Oprócz danych dotyczących finansów Play poinformował też o stanie rozwoju swojej sieci oraz związanych z tym planach.

Na koniec września br. operator miał 7613 stacji bazowych po dodaniu 231 tego typu urządzeń w ostatnim kwartale. Dzięki temu w zasięgu sieci 4G LTE Play’a obecnie znajduje się 98,4 proc. populacji Polski.

Play podaje, że w zasięgu 5G Ready – platformy opartej na zaawansowanych technologiach radiowych oferującej połączenie z internetem z prędkością do 900 Mb/s znajduje się obecnie 43,3 proc. populacji naszego kraju, a w celu obsługi 5G Ready zmodernizowano do tej pory 2310 nadajników operatora.

Play potwierdził też, że do 2021 r. zamierza zrezygnować na terenie całej Polski z obsługi klientów w drodze roamingu krajowego i oferować usługi wyłącznie w oparciu o własną infrastrukturę.

Firma podaje, że dotąd całkowicie zrezygnowała z krajowego roamingu na obszarach czterech miast (Katowice, Chorzów, Bielsko-Biała i Poznań), w których mieszka 3 proc. populacji Polski. Z kolei w 28 innych miejscowościach współpraca roamingowa została ograniczona tylko do jednego partnera – to 20 proc. populacji, a do własnej sieci Play skierowano tam 66 proc. ruchu.

Play zaznacza także, że dzięki jego działaniom wymiana danych w roamingu krajowym zmniejszyła się o 42 proc., natomiast ruch związany z połączeniami głosowymi – o 48 proc. Operator potwierdził też, że w grudniu 2019 r. kończy się jego umowa roamingowa z Polkomtelem, właścicielem sieci Plus.

Play zapowiedział również, że zamierza przyłączyć się do tworzenia spółki Polskie 5G, w sprawie której w październiku br. podpisano odpowiednie memorandum z udziałem Orange, T-Mobile i Polkomtela. Inicjatywa ma na celu budowę przez największe polskie telekomy wspólnej infrastruktury 5G pozwalając na obniżenie kosztów wprowadzania tej technologii.

Play zaznacza, że choć jest gotowy do podpisania porozumienia w sprawie spółki Polskie 5G, to jednak będą musieli się na to zgodzić pozostali sygnotariusze umowy.

Jean-Marc Harion, szef Play podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się także do kwestii udziału koncernu Huawei w budowie polskiej infrastruktury 5G. Zdaniem Hariona ewentualne wykluczenie tej firmy byłoby szkodliwe dla tempa uruchomienia sieci, bowiem pozostali dostawcy rozwiązań 5G – Ericsson i Nokia nie będą w stanie sprostać samodzielnie temu zadaniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2021 roku Play bez krajowego roamingu. 43 proc. Polaków w zasięgu 5G Ready

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Playman
,, Dla operatora są to konkretne oszczędności, a dla klientów ruch ten oznacza poprawę jakości usług,, Blahahahaha ograniczają zasięg i to jest poprawą jakości usług . Skoro mają tak dobry zasięg to po co rezygnować z roamingu krajowego ? Przecież telefon tylko w sytuacjach ,,podbramkowych ,, przełącza się na innego operatora . Więc ? Hahaha ale ściema fioletowego
Ciekawe co za głupiec w ten bajer uwierzy
odpowiedź
User
Shahaha
Przestańcie używać tej zakłamanej nazwy "5G ready"!
odpowiedź
User
Jagus
Wolałbym, żeby się mogli pochwalić ofertą prawdziwego 5G.
odpowiedź