SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play: Do 2021 roku 9,5 tysiąca własnych nadajników i koniec krajowego roamingu. „5G dopiero za kilka lat”

Spółka P4, operator sieci Play zapowiedziała, że w ciągu kolejnych trzech lat uruchomi 2,5 tysiąca nowych nadajników, dzięki czemu infrastruktura operatora sięgnie 9,5 tysiąca stacji bazowych. Takie zaplecze pozwoli Play na całkowitą rezygnację z korzystania z krajowego roamingu. - Jeszcze w 2019 roku przejdziemy całkowicie na własne nadajniki w wybranych miastach Polski - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Ziółkowski, dyrektor ds. technicznych w Play.

Article

Plany dotyczące rozbudowy własnej infrastruktury telekomunikacyjnej Play zdradził podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie.

7 tysięcy nadajników

Jean-Marc Harion, prezes Play podczas spotkania nie ukrywał, że uważa dotychczasowe tempo rozbudowy przez firmę własnej sieci za sukces i podkreślił, że jednym ze strategicznych celów tych działań jest przygotowanie Play na nadchodzący standard 5G.

Z kolei Michał Ziółkowski, dyrektor ds. technicznych w Play przypomniał, że na początku 2018 r. firma zapowiedziała uruchomienie tysiąca nowych stacji bazowych. Zakładany wynik udało się firmie przekroczyć, bowiem na koniec ub.r. włączono do sieci 1316 nadajników, z czego 563 w ostatnim kwartale.

Play podał, że obecnie posiada we własnej infrastrukturze 7003 nadajniki. Spośród uruchomionych w ub.r. stacji 820 to dedykowane do tego wieże zbudowane od podstaw na potrzeby telekomu.

Telekom podkreśla, że uruchamiając swoje stacje dba o to by spełniały one wysokie standardy technologiczne. Dlatego większość nadajników obsługuje 6 różnych systemów transmisji, które mają zapewnić najlepszą jakość połączeń. Z kolei 70 proc. stacji jest wyposażonych w łącza o przepustowości 1 Gb/s, co w przyszłości ma przygotować te nadajniki do obsługi sieci 5G.

Operator zaznaczył, że budowa własnej infrastruktury wysokiej jakości jest dla niego kluczowa, bowiem rosną wymagania rynku. Według podanych informacji w ciągu jednego roku o 34 proc. wzrosła ilość danych wymienianych przez użytkowników z siecią – w 2017 r. było to 631 petabajtów, podczas gdy w roku 2018 już 847 petabajtów. W tym samym okresie ruch związany z połączeniami głosowymi zwiększył się jedynie o 7 proc.

Play podał, że obecnie w zasięgu jego usług w standardzie 3G znajduje się 97,9 proc. mieszkańców Polski, zaś 96,7 proc. ma dostęp do oferty w technologii LTE.

Za 3 lata koniec roamingu

Podczas konferencji Play nie ukrywał że jego plany dotyczące budowy własnej sieci są związane z uruchomieniem w przyszłości sieci 5G. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Michał Ziółkowski zastrzegł jednak że pojawienie się komercyjnych ofert w tej technologii to na razie dość odległa perspektywa.

- Na razie na drodze wprowadzenia w Polsce sieci 5G stoi kilka przeszkód. Jedna z najważniejszych to dystrybucja i charakterystyka częstotliwości - przyznał Ziółkowski. - W przypadku pasma 700 MHz chodzi m.in. o zakłócenia z obszaru Rosji, w paśmie 3,4-3,8 GHz problemem jest jego duża fragmentacja, z kolei w przypadku pasma 26 GHz jest ono w dużej części wykorzystywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wiemy prowadzone są obecnie działania w kierunku uwolnienia tego pasma. Poza tym występuje też problem harmonizacji pasm. W tej sytuacji pojawienie się w Polsce 5G w formie gotowej do korzystania przez użytkowników to perspektywa kilku kolejnych lat.

Szef technologiczny Play przyznał, że planowane w ciągu najbliższych trzech lat zwiększenie liczby nadajników do 9,5 tys. pozwoli operatorowi uwolnić się od partnerów w roamingu krajowym.

- Plany rozbudowy własnej sieci zapewnia naszym użytkownikom nie tylko odpowiedni zasięg i dostępność usług, ale także jakość połączeń na wysokim poziomie – zaznaczył Ziółkowski. - Będzie to oznaczało, że za trzy lata będziemy mogli zrezygnować ze współpracy z zewnętrznymi partnerami w zakresie połączeń w roamingu krajowym. Już teraz przygotowujemy się do tego przeprowadzając m.in. testy wyłączenia roamingu w wybranych miastach Polski i oparcia usług wyłącznie na naszej infrastrukturze. Według planów do końca br. wyłączymy roaming krajowy dla mieszkańców Poznania.

Zapowiadając plany rozbudowy własnej infrastruktury w br. Play uniknął podania granicznej liczby nowych nadajników które zamierza uruchomić w skali roku. Jak wyjaśnia dyrektor Play ma to swoje przyczyny.

- Podana przez nas perspektywa uruchamiania nowych stacji bazowych obejmuje trzy lata i prawie 2,5 tys. nadajników, co oznacza rocznie uruchomienie ponad 800 nowych obiektów – wyliczył Ziółkowski. - Nie przywiązujemy się do dokładnych liczb chcąc zachować pewną elastyczność – w jednym roku możemy uruchomić większą liczbę stacji, w drugim zaś mniejszą. Parametr ilościowy nie jest zresztą najważniejszy, naszym priorytetem będzie m.in. zapewnienie naszym użytkownikom zasięgu sieci na obszarach, na których będziemy rezygnować z roamingu.

W związku z ostatnimi wątpliwościami które pojawiły się w Polsce wokół koncernu Huawei Wirtualnemedia.pl zapytały o to w jakim stopniu Play wykorzystuje urządzenia tego producenta w budowie swojej infrastruktury. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że obecnie udział sprzętu Huawei w budowie sieci wynosi ok. 95 proc. Pozostała część to rozwiązania koncernu  Ericsson, z którym Play współpracuje od ostatniego kwartału ub.r. Według planów operatora udział urządzeń Ericssona w przyszłości będzie się stopniowo zwiększał.

Na koniec września ub.r. Play miał 15,02 mln klientów, w tym 12,72 mln aktywnych (8,99 mln abonentów i 3,74 mln użytkowników ofert prepaidowych). W pierwszych trzech kwartałach ub.r. firma zanotowała wzrost wpływów operacyjnych o 2,1 proc. do 5,03 mld zł oraz 542,4 mln zł zysku netto (wobec 244,5 mln zł rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play: Do 2021 roku 9,5 tysiąca własnych nadajników i koniec krajowego roamingu. „5G dopiero za kilka lat”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Penetrator
Niech lepiej powiedza jakie maja zadluzenie ma dzisiejszy. Zapewne wszystko stawiaja na kredyty bankowe,a pozniej moze byc problem jak banki zaczna sie domagac calkowitych splat kredytow. 5G za kilka lat w Play,a Orange juz testuje siec 5G
10 8
odpowiedź
User
Piter
Jakich kilku lat, 5G będzie dostępne w przyszłym roku.
8 8
odpowiedź
User
Ramos
Niech lepiej powiedza jakie maja zadluzenie ma dzisiejszy. Zapewne wszystko stawiaja na kredyty bankowe,a pozniej moze byc problem jak banki zaczna sie domagac calkowitych splat kredytow. 5G za kilka lat w Play,a Orange juz testuje siec 5G

Dokładnie, dobrze że 5G u innego operatora pojawi się szybciej.
8 9
odpowiedź