SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play idzie na GPW, chce wypłacić 650 mln zł dywidendy za 2017 rok

Spółka Play Communications, właściciel firmy P4, operatora sieci telekomunikacyjnej Play, poinformowała, że w debiucie na Giełdę Papierów Wartościowych chce sprzedać część swoich obecnych akcji. Za br. zamierza wypłacić 650 mln zł dywidendy, a za kolejnych - 65-75 proc. skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych.

Article

Operator sieci Play zamiar wejścia na warszawską giełdę podał dwa miesiące temu. Według nieoficjalnych informacji zamierza sprzedać swoje akcje za ok. 2,5 mld zł, a debiut może nastąpić już w wakacje.

W poniedziałek zarejestrowana w Luksemburgu spółka Play Communications, właściciel firmy P4, poinformowała w komunikacie, że planuje sprzedać na giełdzie część swoich istniejących akcji zwykłych. Oferta będzie skierowana do inwestorów detalicznych, uprawnionych pracowników i inwestorów instytucjonalnych w Polsce oraz do inwestorów instytucjonalnych za granicą.

Uprawnieni pracownicy firmy będą mogli zapisywać się na akcje z 15-proc. dyskontem. Zostanie im przyznana gwarantowana alokacja (tj. bez proporcjonalnej redukcji), przy czym maksymalny zapis danego pracownika zostanie ograniczony do wysokości 25 tys. zł, z zastrzeżeniem zobowiązania się do niesprzedawania akcji przez rok od momentu debiutu (tzw. lock-up). Ze względu na lock-up, w celu skorzystania z oferty pracowniczej, uprawnieni pracownicy będą zobowiązani do posiadania lub otwarcia rachunków inwestycyjnych w DM PKO Banku Polskiego.

Play Communications należy do Play Holdings, który otrzyma wszystkie środki ze sprzedaży akcji. Część zamierza wykorzystać na przedterminowy wykup obligacji PIK Toggle Notes, o zapadalności w 2022 r., (wyemitowała je Impera Holdings, spółka dominująca Play Holdings), a pozostałą część - na sfinansowanie dystrybucji do swoich akcjonariuszy i częściowe rozliczenie pieniężne istniejących programów motywacyjnych.

Play Holdings uzasadnia w komunikacie, że „w chwili obecnej, po okresie znacznego wzrostu, nadszedł odpowiedni moment, aby spieniężyć część posiadanego pakietu akcji i wesprzeć spółkę poprzez ofertę, przez co spółka zwiększy elastyczność w zakresie przyszłego finansowania i strategii korporacyjnej”.

Spółka Play Communications zapowiada, że w drugim kwartale przyszłego roku wypłaci 650 mln zł dywidendy za bieżący rok obrotowy. Popierają to jej obecni akcjonariusze.

W kolejnych latach firma chce wypłacać w dywidendzie 65-75 proc. skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem płatności leasingowych do kapitałów własnych (FCFE) za rok poprzedzający. Spółka zaznacza, że podda przeglądowi politykę w zakresie dywidend, gdy osiągnie swój długoterminowy cel dotyczący poziomu zadłużenia liczonego jako skonsolidowany współczynnik długu netto do skorygowanej EBITDA w okresie ostatnich 12 miesięcy na poziomie ok. 2,5-krotności.

Globalnymi koordynatorami i współprowadzącymi księgę popytu na ofertę Play Communications są J.P. Morgan, BofA Merrill Lynch oraz UBS Investment Bank, a współprowadzącymi księgę popytu i współoferującymi - Bank Zachodni WBK i Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Oferta jest uzależniona od uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń odpowiednich organów rejestrowych i regulacyjnych,.

Play Communications należy obecnie do Tollerton Investments Limited (ma 50,3 proc. jej udziałów) i Telco Holdings (49,7 proc. udziałów).

W pierwszym kwartale br. sieć Play zanotowała 1,58 mld zł przychodów operacyjnych (9,6 proc. więcej niż rok wcześniej) i 564 mln zł zysku EBITDA (po wzroście o 20,8 proc. w skali roku). Na koniec marca miała 11,94 mln aktywnych klientów.

Spółka w komunikacie przekonuje, że rosnąca baza klientów oraz atrakcyjna oferta, wraz z silną orientacją na rentowność, przyniosły "imponujące efekty" - skumulowany wzrost przychodów operacyjnych oraz skorygowanej EBITDA w ujęciu rocznym w latach 2014-2016 wyniósł odpowiednio: 15 proc. i 19 proc.

Firma spodziewa się, że w perspektywie średnioterminowej będzie notować dalej jednocyfrowy roczny wzrost przychodów operacyjnych, przy jednoczesnej dalszej poprawie marży skorygowanej EBITDA, dzięki dźwigni operacyjnej oraz zakończeniu budowy własnej sieci telekomunikacyjnej obejmującej terytorium całego kraju.

Play Communications oczekuje, że stosunek nakładów inwestycyjnych (z wyłączeniem płatności leasingowych oraz nakładów na rozbudowę sieci) do przychodów operacyjnych wyniesie w średniej perspektywie około 8% rocznie. W konsekwencji przyśpieszonej rozbudowy własnej sieci komórkowej, w roku 2017 spółka planuje nakłady inwestycyjne na poziomie poniżej 700 mln zł; ponadto spółka przewiduje dodatkowe nakłady inwestycyjne na poziomie 500 mln zł w latach 2018-2020, ponad ww. średni poziom około 8% rocznych przychodów operacyjnych.

W zakresie polityki zadłużenia spółki, celem Play jest osiągnięcie skonsolidowanego wskaźnika raportowanego długu netto w stosunku do skorygowanej EBITDA za ostatnie 12 miesięcy (LTM) na poziomie 2,5-krotności, podano także.

W październiku ub.r. Tollerton Investments LTD i Novator, zaczęli proces sprzedaży Play, w wyniku którego otrzymali oferty od siedmiu podmiotów, wyceniających wartość firmy na około 3,5 mld euro. W oficjalnym komunikacie akcjonariusze uznali zaproponowane kwoty za zbyt niskie i zawiesili proces sprzedaży. Tollerton i Novator, kontrolujące Play od startu działalności w 2007 roku, zainwestowały w operatora ponad 700 mln euro.

W marcu br. grupa Play zrefinansowała swoje obligacje denominowane głównie w euro, zastępując je długiem bankowym w złotówkach. Play Holding 2 wraz z P4 zaciągnęły na ten cel kredyt w wysokości 6,44 mld zł. Według firmy operacja refinansowania miała na celu obniżenie kosztu zadłużenia, zmniejszenie ryzyka walutowego oraz odroczenie zapadalności długu do 2022/2023 roku.

Zadłużenie Play nie obejmuje obligacji Senior PIK Toggle Notes, które zostały wyemitowane przez Impera Holdings i nie należą do grupy Play Holdings 2. Ich wartość wynosi 500 mln euro (około 2,1 mld zł).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play idzie na GPW, chce wypłacić 650 mln zł dywidendy za 2017 rok

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tl
Operator który jest na rynku 10 lat, był przez lata faworyzowany dopiero teraz mówi o budowie nadajników!
13 8
odpowiedź