SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play kupuje Grupę 3S z siecią światłowodową, szykuje się na 5G

P4, spółka zależna Play Communications, podpisała przedwstępną umowę kupna firmy 3S (wraz z jej wszystkimi spółkami zależnymi), do której należy m.in. 3,8 tys. km sieci światłowodowej. - Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej o wydajną łączność światłowodową - podkreśla telekom.

Article

W komunikacie giełdowym Play podano, że P4 podpisał przedwstępną umowę przejęcia 100 proc. udziałów firmy 3S wraz z jej wszystkimi spółkami zależnymi. Jednocześnie poinformowano, że wiążącą ofertę kupna operator złożył 14 czerwca, a cztery dni później otrzymał wyłączność negocjacyjną.

Sprzedającymi są spółka Ambrosia CEE Holding (należąca do funduszu private equity Enterprise Fund VII zarządzanego przez Enterprise Investors) oraz trzej założyciele S3 będący mniejszościowymi udziałowcami firm z jej grupy kapitałowej. Enterprise Investors 76 proc. udziałów 3S kupił w 2015 roku za 21 mln euro.

W komunikacie zaznaczono, że przy obecnej sprzedaży do P4 całkowita wartość przedsiębiorstwa 3S i jej spółek zależnych została określona na 96 mln euro (przy obecnym kursie to 410 mln zł), a wartość ich kapitałów własnych - na 78 mln euro (333 mln zł).

- Nabycie będzie finansowane z środków własnych oraz w oparciu o dostępne dla spółki finansowanie zewnętrzne. Podpisanie ostatecznej umowy wymaga, między innymi, zgody organu antymonopolowego - dodano.

Grupa 3S ma 3,8 tys. km sieci światłowodowej

Działająca od 2002 roku grupa kapitałowa 3S zbudowała sieć światłowodową o długości ok. 3,8 tys. km oraz klaster data center. Zapewnia kompleksowe usługi telekomunikacyjne, kolokacji i usług chmurowych dla klientów biznesowych.

Spółka 3S buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową oraz świadczy usługi telekomunikacyjne. Należą też do niej firmy 3S Data Center, 3S Fibertech i 3S BOX. Jak podano w komunikacie Play, ta pierwsza świadczy usługi informatyczne w oparciu o własne centra danych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Bytomiu, a ta druga jest operatorem sieci światłowodowej obsługującej kilkuset klientów biznesowych.

W ub.r. grupa kapitałowa 3S zanotowała 88 mln zł skonsolidowanych przychodów i 32 mln zł zysku EBITDA. Pracuje w niej ok. 250 osób.

Play chce mieć więcej klientów biznesowych i przygotować się na 5G

Uzasadniając ten zakup, w komunikacie Play podkreślono, że jest on zgodny ze strategią spółki zakładającą rozwój efektywnej sieci bezprzewodowej o wysokiej przepustowości.

- Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej o wydajną łączność światłowodową, a sieć światłowodowa 3S w znaczącym stopniu pokrywa się z siecią stacji bazowych Play. Zapewni to kontrolę kosztów w długim terminie, wysoką przepustowość, niską latencję oraz odpowiedni poziom jakości świadczonych usług. Transakcja jest także korzystna biorąc pod uwagę czas wdrożenia i poziom nakładów inwestycyjnych w porównaniu do scenariusza budowy własnej sieci światłowodowej od podstaw - wyliczono.

- Nabycie Grupy 3S wspiera dalszy rozwój oferty dla klientów biznesowych w zakresie rozwiązań światłowodowych i usług data center, przy wykorzystaniu ogólnokrajowej sieci sprzedaży i silnej marki Play. Jednocześnie pozwoli na optymalizację własnych potrzeb w zakresie usług data center - dodał Play.

Firma przypomniała też, że od dawna jest blisko związana z 3S. - Transakcja jest ukoronowaniem 10-ciu lat bliskiej współpracy pomiędzy Play, a Grupą 3S i podkreśla dopasowanie obu firm w zakresie kultury przedsiębiorczości i podejścia do zdobywania rynku - podkreśliła.

W komunikacie wyliczono też, jakie konkretne zmiany technologiczne dla Play przyniesie przejęcie Grupy S3. - Umożliwi natychmiastowe podłączenie istniejących i planowanych stacji bazowych Play do sieci światłowodowej Grupy 3S oraz pozwoli zdobyć kompetencje w zakresie dalszej rozbudowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej na potrzeby przyszłego wzrostu transmisji danych w technologii 5G i w odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące jakości usług sieci mobilnych - opisano.

- Zapewni kontrolę w długim okresie kosztów usług transmisji do stacji bazowych oraz kolokacji Play dzięki własnej sieci światłowodowej i infrastrukturze data center, zabezpieczając spółkę przed ryzykiem cenowym i ograniczonej dostępności usług w wyniku stopniowej konsolidacji dostawców usług transmisji danych - dodano.

Play zapowiedział też, że dzięki kupnu 3S będzie miał szerszą ofertę dla klientów biznesowych i w zakresie usług hurtowych, a także większą niezależność sieci i bliższe relacje z innymi dostawcami transmisji. Operator spodziewa się również szybko rosnących przychodów i dalszej rentowności Grupy S3.

Polityka dywidendowa Play bez zmian

W komunikacie zapewniono, że kupno Grupy 3S nie zmieni wytycznych Play co do wypłaty w przyszłym roku dywidendy

Play jest notowany na warszawskiej giełdzie od lipca 2017 roku. W maju ub.r. wypłacił akcjonariuszom 652 mln zł, po 2,57 zł na akcję. Jednocześnie telekom zapowiedział, że kolejne dywidendy będą niższe - zmaleją z pułapu 65-75 proc. skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych do 40-50 proc. przepływów. Uzasadniał, że zamierza dużo inwestować w rozwój swojej sieci oraz szybciej obniżyć poziom zadłużenia.

Na początku marca br. Play Communications podał, że na tegoroczną dywidendę zamierza przeznaczyć 45 proc. z zeszłorocznych wolnych przepływów pieniężnych, które wyniosły 816 mln zł. 10 maja spółka wypłaciła akcjonariuszom 368,2 mln zł, po 1,45 zł na akcję.

W pierwszym kwartale br. Play Communications zanotował wzrost przychodów o 3 proc. do 1,686 mld zł oraz zysku netto o 39,7 proc. do 214 mln zł. Na koniec marca firma miała 12,666 mln aktywnych użytkowników, o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Na początku ub.r. telekom podpisał umowę o warunkach dalszego współpracy z wirtualnym operatorem Virgin Mobile Polska. Na mocy umowy ma opcję przejęcia w 2020 roku jego wszystkich udziałów.

Dołącz do dyskusji: Play kupuje Grupę 3S z siecią światłowodową, szykuje się na 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl