SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play może kupić UPC Polska

Komisja Europejska wyraziła bezwarunkową zgodę na kupno UPC Polska przez operatora sieci telekomunikacyjnej Play. Transakcja ma zostać sfinalizowana ok. 1 kwietnia br.

Article

Zgadzając się na przejęcie UPC Polska przez P4, operatora sieci Play, Komisja Europejska stwierdziła, że fuzja firm nie budzi zastrzeżeń w zakresie konkurencji.

- Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej daje zielone światło do sfinalizowania transakcji i stworzenia zupełnie nowej jakości dzięki połączeniu najlepszych usług mobilnych, stacjonarnych i telewizyjnych na polskim rynku telekomunikacyjnym. Koncentrujemy się na przygotowaniu integracji Play i UPC oraz bardzo cieszymy się na współpracę z zespołem UPC - komentuje w komunikacie prasowym Jean Marc Harion, prezes P4.

- W tych trudnych i niepewnych czasach Play i UPC już pokazały, że łączą siły, aby wspierać obywateli Ukrainy. A wkrótce wykorzystamy potencjał obu organizacji do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest stworzenie silnego operatora konwergentnego w Polsce - zapowiada.

Play zapłaci 7 mld zł za UPC Polska

Umowa dotyczącą kupna 100 proc. udziałów UPC Polska została zawarta przez P4 z koncernem Liberty Global we wrześniu ub.r. Cena wynosi 7 mld zł, w komunikacie P4 zaznaczono, że „odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych”.

Pod koniec 2020 roku P4 zostało przejęte przez francuską Grupę Iliad, która za 97 proc. akcji operatora zapłaciła 9,6 mld zł.

W grudniu operator Play podpisał umowę kredytu w kwocie 5,5 mld zł na częściowe sfinansowanie kupna UPC Polska. Ponadto zaciągnął 464,4 mln zł kredytu w Banco Santander na kupno sprzętu Samsunga oraz 470 mln zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W trzecim kwartale ub.r. P4 osiągnęło wzrost przychodów o 1,7 proc. do 1,83 mld zł. Na koniec września telekom miał 12,32 mln aktywnych użytkowników (105 tys. więcej niż na koniec czerwca), w tym 235 tys. korzystających z usługi Play Now TV.

Z kolei UPC Polska w całym ub.r. osiągnęło wzrost przychodów o 4,6 proc. do 454,8 mln dolarów i zysku netto z 58,4 do 82,6 mln dolarów. Na koniec roku operator miał 1,57 mln klientów, którym świadczył 3,35 mln jednostkowych usług (RGU).

Dołącz do dyskusji: Play może kupić UPC Polska

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Abc
Trzeba pewnie liczyć się z podwyżkami dla klientów. Ktoś przecież musi teraz spłacić to 7 mld ;-)
odpowiedź
User
Expert
Bynajmniej dla pracowników oznacza to redukcję i różne zwolnienia
odpowiedź
User
ja
Bynajmniej dla pracowników oznacza to redukcję i różne zwolnienia

Wybitny expercie... naucz się co oznacza słowo "bynajmniej", a dopiero wówczas je używaj...
odpowiedź