SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play kupuje Virgin Mobile Polska za 60,7 mln zł

Play Communications zawarł przedwstępną umowę kupna 100 proc. udziałów wirtualnego operatora telekomunikacyjnego Virgin Mobile Polska za 13,4 mln euro, czyli 60,7 mln zł. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Article

W komunikacie giełdowym Play Communications podał, że transakcja zostanie sfinansowana „ze środków własnych oraz w oparciu o dostępne Play finansowanie zewnętrzne i będzie podlegało określonym korektom związanym z procedurą tzw. closing accounts”.

Sprzedającymi jest grupa wspólników i głównych inwestorów Virgin Mobile Polska, m.in. fundusze należące do Delta Partners Emerging Markets i kontrolowanego przez Łukasza Wejcherta Dirlango.

Play uważa, że przejęcie Virgin Mobile Polska po uwzględnieniu kosztów integracji i przewidywanych synergii, powinno mieć pozytywny wpływ na skorygowaną EBITDA oraz wolne przepływy pieniężne dla akcjonariuszy spółki w ciągu 24 miesięcy od sfinalizowania kupna.

Virgin Mobile Polska z ponad 400 tys. klientów

Możliwość przejęcia Virgin Mobile Polska w 2020 roku Play uzyskał w ramach umowy zawartej na początku 2018 roku. Ustalono wtedy, że Virgin Mobile Polska, działający jako wirtualny operator telekomunikacyjny (MVNO), będzie dalej korzystał z infrastruktury sieciowej Play. Firmy założyły, że Virgin Mobile Polska będzie płacić Play o ok. 25 mln zł więcej niż wcześniej, osiągając łącznie ok. 84 mln zł płatności w latach 2018-2021.

Sieć Virgin Mobile Polska działa od połowy 2012 roku. Według danych z wiosny ub.r. miała ok. 420 tys. klientów.

W 2018 roku firma zanotowała 98,38 mln zł przychodów, wobec 97,51 mln zł rok wcześniej. Koszty operacyjne spółki zmalały ze 118,58 do 101,43 mln zł, a strata netto wzrosła z 21,8 do 40,01 mln zł, m.in. wskutek pogorszenie się wpływów finansowych z 4,38 do -31,18 mln zł, z czego -28,74 mln zł ujemnych odsetek.

Od połowy 2015 roku prezesem Virgin Mobile Polska jest Grażyna Piotrowska-Oliwa, wcześniej m.in. menedżerka w Telekomunikacji Polskiej (obecnie Orange Polska) i prezes PGNiG.

W ub.r. Play kupił Grupę 3S z siecią światłowodową

W połowie ub.r. P4, główna spółka zależna Play Communications, przejęła Grupę S3 (wraz ze wszystkimi spółkami zależnymi), do której należą sieć światłowodowa o długości ok. 3,8 tys. km oraz klaster data center. Całkowita wartość przedsiębiorstwa 3S i jej spółek zależnych została określona na 96 mln euro (przy obecnym kursie to 410 mln zł), a wartość ich kapitałów własnych - na 78 mln euro (333 mln zł).

W ub.r. Play Communications zanotował wzrost przychodów o 2,9 proc. do 7,041 mld zł oraz zysku netto o 16,4 proc. do 866,9 mln zł. Na koniec roku telekom miał 12,93 mln aktywnych klientów (po wzroście o 2,1 proc. rok do roku), a średni przychód od użytkownika zwiększył się o 1,5 proc. do 32,8 zł.

W połowie grudnia P4 wyemitowało 1,5 tys. siedmioletnich obligacji serii A o łącznej wartości nominalnej 750 mln zł. Natomiast w zeszłym tygodniu zyskało dodatkową linię kredytową na trzy lata w wysokości 1,2 mld zł. Zaznaczono, że większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na wcześniejszą spłatę części obecnego zadłużenia spółki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play kupuje Virgin Mobile Polska za 60,7 mln zł

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alex
Super, Play z gorszą ofertą chce kupić Virgin Mobile z lepszą, żeby pozbyć się ich z rynku.
odpowiedź
User
Virtu
Jako klient Virgin jestem załamany. 3 lata temu uciekłem z Play do Virgin. Czeka mnie chyba kolejna ucieczka
odpowiedź
User
Jj
Konsolidacja by zaprwnic konwergentna oferte w segmencie low cost. Na pewno pojdzie to w capex i poprawi wynik net growth, bo z play byl duzy churn. Typowe business opportunities. Pytanie jakie arpu maja z virgin?
odpowiedź
User
Trzeci
No to po ptakach :(
odpowiedź
User
Adrian
Piękna klęska Bransona i Piotrowskiej-Oliwy. Nawet nachalna agitka w TVN24 na starcie nie pomogła.
odpowiedź