SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play i UPC mniej zyskowne. Więcej abonentów, rośnie zasięg 5G

W zeszłym kwartale grupa kapitałowa P4, do której należą Play i UPC Polska, przy wzroście przychodów o 5,2 proc. zanotowała spadek zysku EBITDAaL z 1,04 do 1,01 mld zł, m.in. większych inwestycji. Operator ma zyskał abonentów usług mobilnyvh i stacjonarnych, natomiast zmalała liczba użytkowników ofert prepaidowych.

Bohaterzy reklam Play, fot. screen z yutube / play polska Bohaterzy reklam Play, fot. screen z yutube / play polska

Grupa P4 osiągnęła w zeszłym kwartale 2,5 mld zł przychodów, co wobec 2,38 mld zł oznacza wzrost o 5,7 proc. Firma zaznaczyła w komunikacie, że bez uwzględnienia negatywnego wpływu zmiany stawek regulowanych (przychody z połączeń międzyoperatorskich i innych usług z tej kategorii zmalały o 4 proc. do 296 mln zł) jej łączne wpływy zwiększyły się o 7,5 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przychody z usług mobilnych poszły w górę o 7,4 proc. do 1,2 mld zł, z usług stacjonarnych i dla domu - o 5,9 proc. do 505 mln zł, a ze sprzedaży urządzeń - o 5,1 proc. do 501 mln zł.

9,4 mln abonentów Play, 2,1 mln klientów usług dla domu

W obszarze usług mobilnych (oferowanych głównie pod marką Play) liczba abonentów rok do roku zwiększyła się o 4,2 proc. - z 9,06 do 9,44 mln (na koniec grudnia ub.r. było ich 9,38 mln), a klientów ofert prepaidowych zmalała o 1,2 proc. - z 3,77 do 3,73 mln (3,72 mln na koniec grudnia). Łącznie liczba aktywnych klientów mobilnych wyniosła 13,17 mln, wobec 12,83 mln rok wcześniej i 13,1 mln na koniec grudnia.

Średni przychód miesięczny od klienta (ARPU) w przypadku usług mobilnych w zeszłym kwartale sięgnął 30,4 zł, po wzroście rok do roku o 4,6 proc. (29,1 zł). Telekom zaznaczył, że do wzrostu ARPU przyczyniły się wyższe przychody ze wszystkich pozostałych kategorii usług.

CZYTAJ TEŻ: Testy pakietu z nowymi kanałami dla klientów Play i UPC Polska

Jeśli chodzi o usługi stacjonarne, które P4 przejęła głównie wraz z kupnem UPC Polska, liczba klientów zwiększyła się o 5,1 proc. do 2,07 mln. Firma podkreśliła, że osiągnęła dodatnią dynamikę mimo dużej konkurencyjności rynku.

Kwartalny zysk EBITDAaL grupy P4 zmniejszył się o 2,3 proc. do 1,01 mln zł, a marża EBITDAaL - z 43,6 do 40,5 proc. Firma zaznaczyła, że co prawda nieznacznie zmalały koszty energii i zwiększył się udział przychodów ze sprzedaży stacji bazowych, jednak w zeszłym kwartale w pełni były widoczne skutki sprzedaży w kwietniu ub.r.  połowy udziałów spółki (za 1,77 mld zł), do której wniosła sieć światłowodową UPC Polska. Od drugiego kwartały wpływ tej transakcji się znormalizuje.

CZYTAJ TEŻ: Play zadowolony z oferty po fuzji z UPC Polska. Podał liczby

W zeszłym kwartale br. telekom przeznaczył na inwestycje 261 mln zł, o 7,1 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec marca miał 11 757 stacji bazowych, przez rok ich liczba wzrosła 1 015, a tylko w pierwszym kwartale o 136. Zasięg internetu w standardzie 5G oferowanego przez Play zwiększył się do 60 pro .populacji kraju.

- Wzrost, jaki osiągnęliśmy w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, potwierdza, że umacniamy pozycję lidera rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Ta pozycja motywuje nas do oferowania innowacyjnych i korzystnych cenowo usług dostępnych dla wszystkich, zgodnie z naszą misją zapewnienia klientom wolności wyboru. Wzmacnia to także naszą gotowość do dalszych inwestycji w infrastrukturę mobilną i stacjonarną – ocenia w komunikacie Jean Marc Harion, szef Play.

Dołącz do dyskusji: Play i UPC mniej zyskowne. Więcej abonentów, rośnie zasięg 5G

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Upec
P atologiczna
L iga
A roganckich
Y e.añców
2 2
odpowiedź
User
Plejec
U niemy
P odnosić
C eny
2 1
odpowiedź