SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus: 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD już na 70 stacjach bazowych

Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus, poinformował, że sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD uruchomił już na ponad 70 stacjach bazowych oraz przygotowuje ofertę smartfonów i routerów obsługujących 5G. - Start 5G w Plusie ogłosimy w momencie, kiedy uruchomimy komercyjne stacje, a w naszych punktach sprzedaży znajdą się działające w naszej sieci terminale. 5G Plusa będzie wtedy czymś więcej niż tymczasowym, wizerunkowym wydarzeniem medialnym - podkreśla telekom.

czekaj...Article

Na początku stycznia Polkomtel (należy do grupy Cyfrowy Polsat) zapowiedział, że do końca marca uruchomi w minimum pięciu miastach sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz. Operator dysponuje na niej pasmem o szerokości 50 MHz.

Sieć będzie oparta na technologii TDD (Time Division Duplex). Zaznaczono, że do końca bieżącego kwartału sieć 5G zostanie uruchomiona na ok. 100 stacjach bazowych, wyposażanych w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

Sieć 5G na ponad 70 stacjach bazowych Plusa

We wtorek Polkomtel poinformował, że nadajniki 5G zostały zainstalowane na ponad siedemdziesięciu stacjach bazowych, co oznacza realizację ponad połowy zamierzeń.

Jednocześnie telekom przygotowuje ofertę sprzętową dla klientów. - W laboratorium Plusa testy przechodzą routery i smartfony obsługujące 5G w paśmie 2600 MHz TDD, dostarczone przez kliku czołowych producentów sprzętu - przekazała firma.

- Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrze przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników - komentuje Piotr Szymanowski, zastępca dyrektora departamentu strategii marketingowej w Polkomtelu.

- W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów - dodaje.

Plus podkreśla przewagę 2600 MHz TDD nad 2100 MHz

Polkomtel przekonuje, że 5G w technologii TDD w paśmie 2600 MHz nie powinno „wrzucać się do jednego worka” z 5G w paśmie 2100 MHz opartym na technologii Spectrum Sharing.

- Budowana przez Plusa infrastruktura 5G zapewnia nową, dodatkową pojemość sieci (dodatkowy pas ruchu) przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. W przypadku Spectrum Sharing stacja bazowa musi podzielić to samo pasmo pomiędzy klientów 5G i 4G, więc by dać coś tym pierwszym musi zabrać coś drugim. Pasma radiowe nie są z gumy, a zastosowanie technologii Spectrum Sharing nie oznacza, że liczba dostępnych zasobów rośnie - podkreśla operator.

Zauważa, że też może uruchomić 5G w oparciu o Spectrum Sharing. - Ewentualne udostępnienie tej technologii w sieci Plus będzie powiązane z dostępnością na rynku sprzętów abonenckich oraz analizą realnej przydatności jej wdrożenia dla użytkowników - zaznacza.

Podkreśla, że na częstotliwości 2600 MHz swoje sieci 5G rozwijają zagraniczne telekomy. - To samo pasmo jest wykorzystywane do świadczenia usług 5G przez gigantów telekomunikacji takich jak amerykański Sprint czy chiński China Mobile. Budowana przez Plusa w paśmie 2600 MHz TDD sieć zapewni dostęp do w pełni funkcjonalnej technologii 5G w standardzie Non Stand Alone (NSA). Jedyną różnicą w porównaniu do sieci 5G, które uruchomione zostaną na częstotliwości 3400-3600 MHz jest węższy zakres wykorzystywanego pasma. Z kolei zaletą częstotliwości 2600 MHz są lepsze właściwości propagacyjne fal radiowych (lepsze rozprzestrzenianie) - opisuje operator.

Ogłoszenie startu 5G, kiedy sprzęt trafi do sprzedaży

Przygotowywania sieci 5G nie podkreślano na razie w komunikacji marketingowej Plusa. Operator sieci podkreśla, że start 5G ogłosi dopiero, gdy w jego punktach sprzedaży znajdą się urządzenia obsługujące tę technologię.

- 5G Plusa będzie wtedy czymś więcej niż tymczasowym, wizerunkowym wydarzeniem medialnym - stwierdza telekom. - Stoimy na stanowisku, że sukcesywne udostępnianie 5G klientom zgodnie z pojawiającymi ku temu się możliwościami, jest lepszą drogą niż relacjonowane w mediach, tak jak to miało miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, testów prędkości kompletnie pustych, pojedynczych testowych stacji bazowych 5G. To właśnie tego typu działania zaburzają percepcję tego, jak działać będzie technologia 5G w rzeczywistości, gdy korzystać z niej będą równocześnie tysiące, a później miliony komercyjnych użytkowników, a nie kilku wyselekcjonowanych testerów pod nadzorem techników - komentuje.

Spośród czterech telekomów zdecydowanie najmocniej przygotowywanie sieci 5G akcentuje w swojej komunikacji marketingowej Play. Pierwszą kampanię ogłaszającą, że w tej sieci nadchodzi 5G, realizował już wiosną ub.r., a kolejną jesienią. Obecnie promują to Kuba Wojewódzki i Martyna Wojciechowska.

- W Polsce do niedawna w tej dziedzinie nie działo się nic poza cyklicznymi testami prędkości transmisji danych w 5G, którym niektórzy nadawali oprawę godną kolejnych misji w projekcie SpaceX. Dlatego naszym zdaniem warto kibicować wszelkim realnym projektom służącym wprowadzeniu w Polsce 5G - skomentowano w komunikacie Polkomtelu.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września br. miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc. W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln.

Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

Inni operatorzy szykują 5G na 2100 MHz

Play zapowiada, że do końca lutego uruchomi komercyjnie 5G w 16 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i miejscowościach turystycznych. Spółka czeka na rozpoczęcie aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz, aby nabyć jeden blok pasma i wykorzystać go do zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G. Na koniec grudnia 2019 r. Play miał łącznie 7868 stacji bazowych, z których 865 zostało uruchomionych w ubiegłym roku.

Orange Polska wspólnie z firmą Ericsson. Niedawno uruchomił stację bazową 5G na maszcie antenowym w siedzibie Instytutu Łączności. Pracuje na testowym paśmie częstotliwości 3,4-3,6 GHz, udostępnionym Orange przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.W marcu ubiegłego roku rozpoczęto testy w Zakopanem, z kolei we wrześniu partnerzy uruchomili 9 stacji bazowych 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostali wówczas zaproszeni klienci używający smartfonów Orange Neva Jet obsługujących nową technologię.

Natomiast T-Mobile Polska zamierza do połowy br. zmodernizować łącznie 1,6 tys. stacji bazowych do standardu 5G w częstotliwości 2100 MHz. Na razie gotowych jest 800 stacji, ale operator czeka z ich uruchomieniem. Komercyjnie 5G ruszy, kiedy na rynku będą dostępne urządzenia działające w nowym standardzie - zapowiedział w połowie lutego Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

- Nie ogłaszamy startu komercyjnego 5G, bo dziś nie ma to sensu. Czekamy z tym, aż urządzenia końcowe, routery i smartfony, będą szeroko dostępne - zaznaczył Maierhofer.

Z kolei Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, w połowie lutego krytycznie ocenił zapowiedzi operatorów Play i Plusa o uruchamianiu sieci w standardzie 5G. - Wyścig byle tylko być pierwszym, za wszelką cenę, nawet śmieszności. Moim zdaniem ogłaszanie teraz z pompą wdrożenia komercyjnego 5G to nic innego, jak sprzedawanie czegoś, czego nie ma albo na upartego jego namiastki - stwierdził.

W połowie grudnia 2019 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie projektu aukcji na nowe częstotliwości przeznaczone do rozwoju sieci 5G w Polsce. W ofercie znalazły się 4 rezerwacje w cenie wywoławczej 450 mln złotych za każdą z nich.

Pod koniec stycznia br. regulator w toku konsultacji uaktualnił warunki aukcji. Proponowana wcześniej cena wywoławcza za każdy z bloków pozostała bez zmian i wynosi 450 mln zł. UKE wyznaczył jednak nową kwotę wadium które obecnie wynosi 182 mln (wcześniej podawano kwotę 248 mln zł).

Na nowym etapie konsultacji nastąpiły zmiany w części dotyczącej operatorów. Każdy z telekomów będzie zobowiązany do rozbudowy sieci 5G w następujących etapach:

  • Co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 4 miesięcy od otrzymania rezerwacji (wcześniej było to 6 miesięcy).
  • Do 31 grudnia 2023 r. co najmniej 300 stacji bazowych (poprzednio 250 stacji) na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich.
  • Do 31 grudnia 2025 r., co najmniej 700 stacji bazowych na obszarze całego kraju (wcześniej 500 stacji), w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski przekazał UKE sugestię rozważenia przez urząd pomysłu uzyskania w licytacji przez jedną grupę kapitałową więcej niż jednego bloku częstotliwości przeznaczonych do rozwoju 5G. Z dużą rezerwą do pomysłu podchodzą najwięksi operatorzy.

Dołącz do dyskusji: Plus: 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD już na 70 stacjach bazowych

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paws
To jeszcze nie będą właściwe prędkości na tej częstotliwości, ale dobrze, że jakiekolwiek prace idą do przodu. Niedługo podobno ma być aukcja częstotliwości i wtedy w końcu wszystko porządnie ruszy.
odpowiedź
User
Re-Paws
Docelowe częstotliwości później ale już teraz będzie rakieta w porównaniu do 4G. I z informacji wynika że będzie działać a nie tylko punktowe testy...
odpowiedź
User
10GB
Pakiety internetowe by lepiej zrewaloryzowali, bo te od lat stoją w miejscu, a strony www są coraz bardziej "transferożerne".
odpowiedź