SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus Bank zmniejszył stratę do 9,7 mln zł, wycofał kredyty dla firm. Chce pozyskiwać klientów firm Solorza

W ub.r. należący do Zygmunta Solorza Plus Bank w ujęciu skonsolidowanym zanotował spadek wyniku odsetkowego ze 110,6 do 87,3 mln zł oraz wyniku z opłat i prowizji z 13,3 do 5,9 mln zł, a jego strata netto zmalała z 46,21 do 9,72 mln zł. Bank przestał udzielać kredytów korporacyjnych, sprzedał portfel niespłacanych kredytów tego typu i rozstał się z prawie 400 pracownikami.

Oddział Plus BankuArticle

Przychody odsetkowe grupy kapitałowej Plus Bank zmniejszyły się ze 141,48 do 103,09 mln zł, a koszty z tego tytułu - z 30,9 do 24,8 mln zł. Natomiast wpływy z opłat i prowizji zmalały z 29 do 27,15 mln zł, a wydatki w tym obszarze poszły w górę z 15,72 do 21,26 mln zł.

W konsekwencji wynik grupy Plus Bank z odsetek poszedł w dół ze 110,59 do 78,28 mln zł, a wynik z opłat i prowizji - z 13,28 do 5,89 mln zł

Plus Bank bez kredytów dla firm i kredytów hipotecznych

W sprawozdaniu Plus Bank wyliczył, że w ub.r. skupiał się na kontynuowaniu rozpoczętej w 2018 roku zmiany modelu biznesowego, poprawie jakości procesów zarządzania (zwłaszcza w zakresie zarządzania ryzykiem, ładu wewnętrznego), wzroście efektywności kosztowej oraz wzmocnieniu podstaw kapitałowych.

Zmiana modelu biznesowego jest spójna z decyzjami Komisji Nadzoru Finansowego, która w maju ub.r. wyznaczyła Plus Babkowi kuratora, a z początkiem sierpnia zakazała udzielania kredytu w kwocie powyżej 50 tys. zł jednej firmie lub grupie kapitałowej, nakazała utrzymywanie wyższego niż wcześniej salda kredytowego oraz oferowanie oprocentowania nowych środków klientów nie wyższego niż średnia rynkowa. Bank w toku uzgodnień z KNF uzyskał w czerwcu br. poluzowanie tego ostatniego limitu.

- Według nowych założeń głównym obszarem działalności Banku została bankowość detaliczna przy ograniczeniu zaangażowania Banku w segmencie korporacyjnym. Działalność w obszarze klientów korporacyjnych ograniczono do obsługi operacyjno-rozliczeniowej. Zrezygnowano z dalszego budowania portfela korporacyjnego - tak opisano w sprawozdaniu nową strategię.

- Bank w 2019 roku posiadał w ofercie większość podstawowych produktów dla klienta detalicznego, zarówno kredytowych (kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty hipoteczne, kredyty w koncie) jak i depozytowych (lokaty terminowe, osobiste konto rozliczeniowe, oszczędnościowe). Od II kwartału 2019 roku sprzedaż tych produktów została znacznie ograniczona z uwagi na trwające w Banku działania restrukturyzacyjne. Z oferty Banku zostały wycofane kredyty hipoteczne - wyliczono. W lipcu ub.r. Plus Bank sprzedał portfel niespłacanych kredytów korporacyjnych.

W efekcie takiej strategii wartość kredytów udzielonych przez Plus Bank klientom indywidualnym zmalała przez rok z 1,09 mld zł do 976,13 mln zł, a w przypadku kredytów korporacyjnych - z 890,45 do 475,07 mln zł, a łączny portfel kredytowy brutto zmniejszył się z 1,99 do 1,48 mld zł.

Odpisy netto z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek wyniosły w ub.r. 13,9 mln zł, wobec 5,2 mln zł rok wcześniej.

W połowie ub.r. zatrzymano pierwsze osoby w ramach prowadzonego przez poznańską prokuraturę śledztwa w sprawie wyrządzenia szkody na mieniu Plus Banku w wysokości minimum 86 mln zł w związku z kredytowaniem m.in. transakcji kupna, a następnie sprzedaży nieruchomości. Wśród zatrzymanych są m.in. byli członkowie zarządu, dyrektorów i innych pracowników banku, kolejne 23 osoby zatrzymano pod koniec lipca br.

Za to pozostałe przychody grupy Plus Bank poszły w górę z 18,55 do 22,16 mln zł, głównie dzięki 4,76 mln zł z otrzymanych odszkodowań, kar i grzywien oraz 3,32 mln zł z wyceny nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej.

Ubyło dwie trzecie pracowników

Plus Bank mocno ograniczył też koszty administracyjne, zrezygnował z własnych placówek, na koniec ub.r. miał jedynie 84 placówki partnerskie, a jego oferta jest sprzedawana we wspólnych punktach Cyfrowego Polsatu i Plusa.

W efekcie wydatki na czynsze zmalały z 16,55 do 2,52 mln zł, pozostałe koszty utrzymania budynków - z 8,56 do 2,89 mln zł, a nakłady na świadczenia pracownicze - z 56,54 do 35,82 mln zł, a koszty rzeczowe - z 39,54 do 24,67 mln zł. Łączne koszty administracyjne zmalały prawie o połowę - ze 125,77 do 68,89 mln zł.

Plus Bank mocno zmniejszył zatrudnienie - na koniec ub.r. miał 175 pracowników w wymiarze 170 etatów plus 50 osób na umowach zlecenia. Rok wcześniej zatrudniał na stałe 553 osoby zajmujące 546,7 etatów, a na koniec 2017 roku - 810 osób w wymiarze 806,2 etatów.

Firmy Solorza dopłaciły 31 mln zł do kapitału, adekwatność kapitałowa powyżej 8 proc.

Udziałowcami Plus Banku są Zygmunt Solorz i grupa kontrolowanych przez niego firm. W grudniu ub.r. dwie z nich objęły nową emisję jego akcji za 31,08 mln zł. W efekcie kapitał zakładowy banku wzrósł do 381,91 mln zł.

W związku z wcześniej poniesionymi stratami na koniec ub.r. fundusze własne grupy Plus Bank wynosiły 121,4 mln zł. W sprawozdaniu zaznaczono, że prawie przez cały ub.r. bank nie spełniał norm adekwatności kapitałowej określonych przez prawo Unii Europejskiej na 8 proc. współczynnika TCR.

Przy czym na koniec ub.r. ten współczynnik wzrósł do 8,4 proc. - Poprawa łącznego współczynnika kapitałowego w stosunku do roku 2018 r. wynika ze zmniejszenia wartości aktywów ważonych ryzykiem oraz pozytywnego wpływu na fundusze własne transakcji sprzedaży wierzytelności, która miała miejsce w lipcu 2019 r. W przypadku kapitałów wewnętrznych nadwyżka pojawiła się w lipcu i utrzymała się do końca roku - opisano. Komisja Nadzoru Finansowego wyznacza dużo wyższy poziom współczynnika TCR - 13,5 proc.

Plus Bank chce pozyskiwać klientów innych firm Solorza

W najbliższych latach Plus Bank zamierza skupić się na bankowości detalicznej. W sprawozdaniu zapowiedziano, że „będzie kierował do aktualnej oraz potencjalnej bazy klientów wyselekcjonowaną, prostą i nowoczesną gamę produktów kredytowych i depozytowych”.

- Dotychczas Bank pozyskiwał nowych klientów poprzez konto osobiste do dalszego uproduktowienia. Ta strategia aktywizacji klientów zostanie zmodyfikowana, a główny nacisk zostanie położony na działania w sferze ofert kredytowych - gotówkowy kredyt niskokwotowy lub kredyt ratalny, które staną się podstawowymi produktami oferty Banku. Dzięki zaplanowanym nowym rozwiązaniom technologicznym Bank będzie prowadził sprzedaż zdalną produktów bankowych - zapowiedziano.

Podkreślono, że dla Plus Banku podstawową grupą docelową będą użytkownicy innych firm Zygmunta Solorza, na czele z Cyfrowym Polsatem i Plusem. - Bank będzie się koncentrował na klientach detalicznych zainteresowanych ofertą podstawowych produktów bankowych, dla których jednocześnie istotne jest osiągnięcie korzyści wynikających z zakupu atrakcyjnych pakietów usług i produktów. W prowadzonej strategii biznesowej Bank będzie się koncentrował na wspieraniu adekwatną ofertą bankową kierunków rozwoju Grupy Kapitałowej Głównego Akcjonariusza - opisano.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plus Bank zmniejszył stratę do 9,7 mln zł, wycofał kredyty dla firm. Chce pozyskiwać klientów firm Solorza

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seems_legit
Zaraz, zaraz... Bank ma stratę i optymalizacja ma polegać na tym, że oprócz zwolnień przestanie konkurować z innymi bankami i skupi się na dosprzedaży swoich usług klientom Plusa czy Cyfrowego Polsatu?
odpowiedź