SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PMPG Polskie Media zaczyna przegląd opcji strategicznych - możliwe i przejęcia, i sprzedaż

Zarząd PMPG Polskie Media, właściciela m.in. tygodników „Wprost” i „Do Rzeczy”, zdecydował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych dla swojej grupy kapitałowej. Bierze pod uwagę różne ruchy, m.in. pozyskanie inwestorów, przejęcia i sprzedaż części aktywów.

Michał M. Lisiecki, większoścowy akcjonariusz PMPG Polskie MediaArticle

W komunikacie giełdowym PMPG Polskie Media poinformowano, że celem przeglądu opcji strategicznych jest aktualizacja strategii całej grupy kapitałowej oraz umożliwienie jej dalszego rozwoju.

Zapowiedziano, że w ramach przeglądu zarząd planuje zweryfikować dotychczasową strategię spółki, a także „rozpoznać możliwości rozwoju, możliwości współpracy z potencjalnymi inwestorami, a także rozpoznać możliwości przeprowadzenia transakcji sprzedaży niektórych aktywów lub nabycia nowych aktywów”. Zaznaczono, że zarząd „na wstępnym etapie procesu rozważa wszystkie możliwe opcje strategiczne i wszystkie podda analizie”.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media zanotowała 12,15 mln zł wpływów sprzedażowych (po wzroście o 6,2 proc. w skali roku) i 1,34 mln zł straty netto (wobec 2,45 mln zł zysku rok wcześniej).

PMPG z nowym zarządem. Spadki w prasie, wzrosty w internecie

Z początkiem maja Michał M. Lisiecki odszedł po wielu latach z funkcji prezesa PMPG Polskie Media, został członkiem rady nadzorczej firmy. Od połowy marca do początku kwietnia Lisiecki przez 21 dni był w areszcie w związku z zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych. Chodzi o wyrządzenie szkód w wysokości 40 mln zł na mieniu będącej w upadłości spółki Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, której syndykiem był Tomasz S., były wiceprezes PMPG Polskie Media. Lisiecki zapewnia, że jest niewinny, a zarzuty postawiono mu wskutek pomówienia.

W zarządzie firmy zastąpili go Ewa Rykaczewska, Robert Pstrokoński i Piotr Piaszczyk, żadne z nich nie objęło funkcji prezesa. Piaszczyk został też prezesem AWR Wprost, spółki zależnej PMPG Polskie Media wydającej tygodnik „Wprost”.

Michał M. Lisiecki pozostaje większościowym akcjonariuszem PMPG - ma akcje stanowiące 61,09 proc. jej kapitału i dające 60,93, proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Firma poprzez spółki zależne jest właścicielem tygodników „Wprost” i „Do Rzeczy”. W ostatnich kilku latach oba zanotowały duże spadki sprzedaży - według danych ZKDP w minionym kwartale średnia sprzedaż ogółem „Do Rzeczy” wynosiła 31 380 egz. (16 proc. mniej niż rok wcześniej), a „Wprost” - 14 450 egz. (po spadku o 10,6 proc. w skali roku). Dla porównania w całym 2015 roku „Do Rzeczy” sprzedawało się przeciętnie w 54 900 egz., a „Wprost” - w 38 973 egz.

Wzrosły natomiast wyniki odwiedzalności serwisów internetowych tych tytułów. W marcu br. serwis Wprost.pl zanotował 2,92 mln realnych użytkowników i 34,27 mln odsłon, a DoRzeczy.pl - 1,25 mln użytkowników i 11,74 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Spółka Orle Pióro (PMP Polskie Media ma 81 proc. jej udziałów), oprócz „Do Rzeczy” i jej serwisu internetowego wydająca miesięcznik „Historia Do Rzeczy”, w ub.r. zanotowało spadek wpływów sprzedażowych o 5,7 proc. do 16,22 mln zł oraz 15 tys. zł zysku netto (wobec 1,31 mln zł rok wcześniej). Firma dokonała odpisu w wysokości 1,77 mln zł dotyczącego należności od Ruchu.

Prezentując pod koniec kwietnia swoje wyniki finansowe z całego ub.r., PMPG Polskie Media zapowiadała nowe projekty. - Rozpoczęliśmy również przygotowania do kolejnej produkcji filmowej, a mianowicie produkcji filmu historycznego opowiadającego o życiu Ignacego Jana Paderewskiego. Uruchomiliśmy także projekt związany z produkcją gier na platformy komputerowe - wyliczył Michał M. Lisiecki. Zaznaczył, że oba projekty są w bardzo wstępnej fazie.

Na początku czerwca firma zawarła ugodę dotyczącą spłaty 563,1 mln euro i odsetek od 1,3 mln euro z tytułu poręczenia wekslowego, którego udzieliła spółce swojego byłego wiceprezesa. Ustalono, że w 27 miesięcznych ratach zapłaci 1,68 mln zł, wcześniej zawiązała na ten cel 3,17 mln zł rezerwy.

Zmalała wycena giełdowa PMPG

PMPG Polskie Media jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy. Kurs akcji zmalał mocno - z pułapu 2,5-3 zł poniżej 1,5 zł - w drugiej połowie marca, kiedy aresztowany był Michał M. Lisiecki. W środę na koniec sesji wynosił 1,23 zł.

Przy takiej cenie kapitalizacja spółki wynosi 12,77 mln zł.

Poprzednio podobnie nisko kurs PMPG był w 2015 roku, natomiast od połowy 2011 do końcówki 2014 roku utrzymywał się poniżej 1 zł, w najgłębszym dołku malejąc do zaledwie 10 groszy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media zaczyna przegląd opcji strategicznych - możliwe i przejęcia, i sprzedaż

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Benny
No to odliczanko? Zakończcie tą nierówną walkę.
odpowiedź
User
Grzegorz
Będzie rzeź niewiniątek. Największa w prezencie przed świętami, jak to się często zdarza. Współczuję pracownikom wszystkich redakcji, bo grill zaraz wystartuje.
odpowiedź
User
Grzegorz
Będzie rzeź niewiniątek. Największa w prezencie przed świętami, jak to się często zdarza. Współczuję pracownikom wszystkich redakcji, bo grill zaraz wystartuje.
odpowiedź