SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PMPG Polskie Media odpisuje 9,6 mln zł należności z pożyczek i obligacji od spółki należącej do Lisiecki Investments

Firma PMPG Polskie Media, właściciel tygodników „Wprost” i „Do Rzeczy”, zdecydowała się dokonać odpisów w kwocie 9,76 mln zł na należności z pożyczek i obligacji. 9,64 mln zł z tej kwoty dotyczy należności od spółki Capital Point, której właścicielem jest cypryjska firma Lisiecki Investments kontrolowana przez Michała M. Lisieckiego.

Michał M. Lisiecki, większoścowy akcjonariusz PMPG Polskie MediaArticle

- Odpisy dotyczą posiadanych przez Emitenta (czyli PMPG Polskie Media - przyp.) instrumentów finansowych - należności z pożyczek i obligacji. Zarząd Emitenta zdecydował się na dokonanie odpisów po przeprowadzeniu wewnętrznej weryfikacji zdolności kredytowej dłużników poszczególnych pozycji, biorąc pod uwagę indywidualnie dobrane wskaźniki wpływające na przyznany rating - podano w komunikacie giełdowym PMPG Polskie Media.

Kwota 9,76 mln zł obniży jednostkowy i skonsolidowany wynik finansowy oraz sumę bilansową firmy w czwartym kwartale i całym br.

9,64 mln zł z tej kwoty to wartość niewymagalnych obligacji i pożyczek, których dłużnikiem jest Capital Point. Jej prezesem od października ub.r. jest Grzegorz Gintrowski, jednocześnie członek rady Fundacji Tygodnika „Wprost” i prokurent w firmie Distribution Point Group. Natomiast funkcję prokurenta od kwietnia br. pełni Robert Pstrokoński, od wielu lat menedżer PMPG Polskie Media, od maja br. pełniący w tej spółce funkcję członka zarządu.

Właścicielem Capital Point jest zarejestrowana na Cyprze spółka Lisiecki Investments kontrolowana przez Michała M. Lisieckiego, wieloletniego prezesa i większościowego akcjonariusza PMPG Polskie Media.

PMPG Polskie Media zaznaczyła w komunikacie, że dane o odpisach są szacunkowe i niezaudytowane, mogą zmienić się w czasie przygotowywania sprawozdań finansowych za cały br.

PMPG ze wzrostem wpływów i zysku, analizuje opcje strategiczne

Od połowy sierpnia PMPG Polskie Media prowadzi przegląd opcji strategicznych, w ramach którego bierze pod uwagę m.in. pozyskania inwestorów oraz sprzedaż i kupno aktywów. W połowie października Michał M. Lisiecki sprzedał 290 tys. akcji spółki stanowiących 2,86 proc. jej kapitału zakładowego. Nadal ma 58,3 proc. jej akcji.

Pod koniec sierpnia firma utworzyła odpisy w wysokości 485,7 tys. zł, jako powód podając „wątpliwość co do możliwości spłaty należności przez dłużników”.

Z końcem kwietnia br. Michał Lisiecki przeszedł z funkcji prezesa do rady nadzorczej PMPG. Do zarządu firmy oprócz Roberta Pstrokońskiego powołani zostali Ewa Rykaczewska i Piotr Piaszczyk. Żadne z nich nie objęło funkcji prezesa.

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media, osiągnęła wzrost przychodów o 19,2 proc. do 13,27 mln zł oraz zysku netto ze 129 tys. zł do 1,77 mln zł.

Do grupy PMPG należy przede wszystkim 90 proc. udziałów AWR Wprost wydającej tygodnik „Wprost” i Wprost.pl oraz 81 proc. udziałów Orlego Pióra publikującego tygodnik „Do Rzeczy”, miesięcznik „Historia Do Rzeczy” i Dorzeczy.pl. Według danych ZKDP w pierwszych trzech kwartałach br. średnia sprzedaż ogółem „Do Rzeczy” zmalała w skali roku o 10,26 proc. do 31 418 egz., a „Wprost” - o 17,17 proc. do 14 486 egz. Natomiast we wrześniu br. Wprost.pl zanotował 3,24 mln użytkowników i 27,22 mln odsłon, a Dorzeczy.pl - 1,67 mln użytkowników i 15,55 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

PMPG nie wyszczególnia w raportach finansowych, jakie wpływy osiąga ze sprzedaży prasy, jakie z reklam prasowych, a jakie z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media odpisuje 9,6 mln zł należności z pożyczek i obligacji od spółki należącej do Lisiecki Investments

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zoe
Rozpoczęło się upłynnianie kasy, póki jeszcze jest..
odpowiedź
User
Pytanie
A mógłby to ktoś wyjaśnić? Czy dobrze rozumiem ze glowny wlasciciel pmpg na koszt tej spółki, czyli wszystkich akcjonariuszy, pożyczył sobie (innej swojej spółce) pieniądze i nie zamierza ich oddać? Czyli stratni są inni już on akcjonariusze pmpg? Jak to nazwać?
odpowiedź
User
MrMagic
Dziwne to wszystko. Ciągle tu czytam, że tu odpis, tam odpis, tu strata, tam strata, tu obligacje nie spłacone, jakieś dziwne akcje, tu kredyt bez zabezpieczenia, spółki córki, matki .... kto to wszystko finansuje? Te straty - mam na mysli.
odpowiedź