SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpływy PMPG Polskie Media zmalały o 9 proc. 5,3 mln zł straty wskutek kupna „Do Rzeczy" i sporu z bankiem

Grupa kapitałowa PMPG Polskie Media (wydawca m.in. „Wprost” i „Do Rzeczy”) w ub.r. zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 9,4 proc. do 51,77 mln zł, a jej wynik netto spadł z 7,99 mln zł zysku to 5,33 mln zł straty. Firma zaznacza, że bez negatywnego wpływu zdarzeń jednorazowych miałaby 9,75 mln zł zysku netto.

Michał M. Lisiecki, większościowy akcjonariusz PMPG Polskie Media / fot. Beata JarzębskaArticle

Przychody gotówkowe PMPG Polskie Media zmalały z 49,7 do 47,73 mln zł, a wpływy barterowe - z 7,43 do 4,04 mln zł.

- Poziom naszych przychodów w poprzednim roku był głównie uwarunkowany zmianami w strukturze rynku reklamy oraz wpływem zmieniającej się sytuacji gospodarczo-politycznej i makroekonomicznej. Naszą działalność opieramy na reklamach, dlatego zmienność w tym segmencie oraz sektorze przedsiębiorstw miały wymierny wpływ na naszą bieżącą sytuację. Pomimo tego odnotowaliśmy dobre wyniki, a ostatnie kwartał 2017 r. oraz początek 2018 r. pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwój przychodów w najbliższej przyszłości - komentuje w liście do interesariuszy Michał Lisiecki, prezes PMPG Polskie Media.

Z kolei koszty sprzedaży wzrosły z 13,4 do 15,36 mln zł, koszty ogólnego zarządu zmalały z 8,27 do 7,34 mln zł, a pozostałe koszty operacyjne zwiększyły się z 3,16 do 5,11 mln zł. W efekcie zysk z działalności operacyjnej spadł z 9,54 do 6,51 mln zł.

Jednocześnie koszty finansowe PMPG Polskie Media podskoczyły z 1,52 do 13,02 mln zł. Trzy tygodnie temu firma zapowiedziała, że wskutek kupna w grudniu ub.r. 50,1 proc. udziałów spółki Orle Pióro (wydawcy „Do Rzeczy” i „Historia Do Rzeczy”) jej skonsolidowany wynik finansowy za ub.r. zostanie pomniejszony o kwotę tej transakcji, czyli ok. 11,9 mln zł. - Należy podkreślić, że to transakcja o charakterze czysto księgowym i nie miała wpływu na przepływy pieniężne Grupy, ani na wyniki jednostkowe poszczególnych spółek z Grupy PMPG Polskie Media. Na poziomie jednostkowym wszystkie podmioty wchodzące w skład PMPG są rentowne, natomiast osiągnięcie ponad 80 proc. udziałów w Orlim Piórze przełoży się na udoskonalenie efektów synergii pomiędzy naszymi aktywami - zaznacza Michał Lisiecki.

Ponadto w czerwcu ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że firma ma zapłacić 563 tys. zł, odsetki od 1,3 mln euro i 107,2 tys. zł kosztów procesu w związku z poręczeniem wekslowym udzielonym spółce 3P Inwestycje Internetowe. PMPG nie zgadza się z tym orzeczeniem i złożyła apelację, ale zgodnie z przepisami musiała utworzyć rezerwę obciążającą je skonsolidowany wynik netto w kwocie 3,2 mln.

- Chciałbym przypomnieć, że dysponujemy już korzystnym wyrokiem w tej sprawie i jesteśmy przekonani, że kolejne orzeczenie będzie stanowiło jego podtrzymanie. Założenie rezerwy zostało podyktowane wymogami prawnymi oraz przeprowadzonymi przez nas analizami różnych scenariuszy - komentuje prezes PMPG Polskie Media.

- Z wyłączeniem wpływu tych zdarzeń odnotowaliśmy znormalizowany zysk netto na poziomie 9,8 mln zł (wzrost o 22 proc. r/r). Marże EBITDA oraz netto wyniosły po 19 proc., co oznacza wzrost odpowiednio o 1 p.p. i 5 p.p. To wymierny efekt szeregu decyzji zarządczych, organizacyjnych i kadrowych podjętych na przełomie 2016 i 2017 r. - dodaje Lisiecki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wpływy PMPG Polskie Media zmalały o 9 proc. 5,3 mln zł straty wskutek kupna „Do Rzeczy" i sporu z bankiem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jadźka
Firma zaznacza, że bez negatywnego wpływu zdarzeń jednorazowych miałaby 9,75 mln zł zysku netto.

A ja zaznaczam, że byłabym Naomi Campbell gdybym tylko była (jednorazowo) czarną Polką
odpowiedź
User
Geko
Prezes mitoman zysków tu nigdy nie będzie. Wprost flogowy aktyw to nurkujący tytuł. I tak co roku te same bajki piszą w raportach. Gdzie Machina , która miała ruszyc? Słabe to jest i nie wiem kto jeszcze w to wierzy, może zajączek Wielkanocny:-)
odpowiedź
User
aZaliż
Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że gdyby nie niegatywny wpływ zdarzeń jednorazowych, byłbym dzisiaj milionerem.
odpowiedź
User
Soleil
"Lanos" wsrod biznes..."memow"

Nie potrafi nic kompletnie. Na niczym sie nie zna. Niczego nie poznaje,..rozmowa z nim zawsze o niczym..na zaden temat nie umie sie wypowiedziec...otumaniony kasa.

Od poczatku, od wejscia na GPW (ktorego samodzielnie by nie przeszedl nigdy) do dzis po wszystkie obszary na ktorych "dziala" ....JEDZIE NA FARCIE holowany przez oddane, wspierajace osoby i przedsiebiorcza, konsekwentna zone. (wie od kogo zaciagnac odp baze na kazda okazje czy to biznes gielda czy film.. np zeby siostrzenica chocby z rura w gardle ale zagrala u Kosmickiej....Wykorzysta wszystkich i wszystko zeby miec korzysc ale tylko dla siebie!! Zatem o czy mowa?

Ja zycze powodzenia! Bo nie jestem sedzia...ale wierze, ze wszechswiat tego nie zostawi bez odpowiedzi.wszystko ma swoj kres.

Osobiscie nie pomoge wiecej juz w niczym..bo kiedy ja potrzebowalam pomocy bedac na kompletnym dnie, zostalam w nie brutalnie wdeptana jeszcze glebiej..tu wzajemnosc, lojalnosc nie dziala. Typ pasozyta, od ktorego trzeba sie odcinac. Przez szereg lat zrazil badz wszedl w spor z masa osob. Widac po ilosci hejtu i chocby tych lapchach w dol.

Obciazenie energetyczne- straszne...a wszechswiat przeciez lubi rownowage...
Zatem niech Ci da to na co zaslugujesz.
odpowiedź