SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PMPG Polskie Media z obniżonym kapitałem zakładowym i bez dywidendy

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował obniżenie kapitału zakładowego firmy PMPG Polskie Media (wydawca m.in. „Wprost” i „Do Rzeczy”) ze 103,9 do 72,75 mln zł. W konsekwencji weszła w życie decyzja akcjonariuszy spółki, żeby zeszłoroczny zysk przeznaczyć na kapitał rezerwowy i zapasowy.

Michał M. Lisiecki, większościowy akcjonariusz PMPG Polskie Media / fot. Beata JarzębskaArticle

Obniżenie kapitału zakładowego PMPG Polskie Media nastąpiło poprzez zmniejszenie wartości akcji spółki z 10 do 7 zł. Akcjonariusze spółki (większościowym jest jej prezes Michał Lisiecki) zdecydowali o tym na walnym zgromadzeniu pod koniec czerwca

W uzasadnieniu tej decyzji zarząd spółki zwrócił uwagę, że chociaż przez pięć ostatnich lat osiągała zysk, na koniec ub.r. miała w bilansie nadal 24,62 mln zł strat z wcześniejszych lat. - Osiągany w poprzednich latach zysk przekazywany był na pokrycie strat z lat ubiegłych. Strata z lat ubiegłych jest jednak na tyle wysoka, że jej pokrycie nastąpi nie wcześniej za 4-5 lat, przy założeniu, że spółka będzie osiągać zysk w podobnej wysokości jak to ma miejsce dotychczas - stwierdzono.

31,14 mln zł uzyskane w efekcie obniżenia kapitału ma pozwolić PMPG Polskie Media pokryć w całości stratę, a pozostałe 6,52 mln zł zostanie przeznaczone na kapitał rezerwowy. 2 mln zł z kapitału rezerwowego spółka chce przeznaczyć na skup swoich akcji. - Kwota przekazana na kapitał zapasowy będzie mogła zostać w przyszłości (pod pewnymi warunkami) wykorzystana np. na wypłatę dywidendy lub inny cel wskazany przez walne zgromadzenie - zapowiedziała spółka.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował zmianę statutu spółki na taki, w którym zapisano obniżony kapitał zakładowy.

Zysk z ub.r. na kapitał rezerwowy i zapasowy

W związku z obniżeniem kapitału zakładowego weszła w życie uchwała akcjonariuszy PMPG Polskie Media dotycząca podziału 4,07 mln zł zysku netto osiągniętego w ub.r. 2,07 mln zł przeznaczono na kapitał zapasowy, a 2 mln zł na kapitał rezerwowy.

PMPG Polskie Media jest notowana na warszawskiej giełdzie od 10 lat. W tym okresie nie wypłaciła żadnej dywidendy.

Do Michała Lisieckiego należy 61,09 proc. akcji PMPG Polskie Media, do Jarosława Pachowskiego - 6,46 proc., a do Parrish Media NV - 5,87 proc. W środę na koniec sesji giełdowej cena akcji wynosiła 2,97 zł, co dawało kapitalizację spółki wynoszącą 30,83 mln zł.

W pierwszej połowie br. PMPG Polskie Media zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 10 proc. do 22,9 mln zł oraz 4,53 mln zł zysku netto (wobec 1,59 mln zł rok wcześniej). We wrześniu firma zrobiła odpis w wysokości 480 tys. zł z tytułu nieopłaconych reklam, być może chodzi o należności od spółki windykacyjnej GetBack.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media z obniżonym kapitałem zakładowym i bez dywidendy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janina
Biedny prezes Michał, a tak się stara.
odpowiedź