SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po 11 latach wracają Nagrody Mediów Publicznych. W kapitule m.in. Krzysztof Ziemiec, Maciej Pawlicki, Piotr Zaremba i Halina Łabonarska

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa będą wspólnie przyznawać Nagrody Mediów Publicznych. Inicjatywa wraca po 11 latach, wyróżnienia zostaną przyznane w kategoriach: obraz, słowo oraz muzyka. Patronat nad inicjatywą objęła Rada Mediów Narodowych. W kapitule zasiądą m.in. Krzysztof Ziemiec, Maciej Pawlicki, Piotr Zaremba i Halina Łabonarska.

Radosław Gil, Jacek Kurski, Krzysztof Czabański i Andrzej Rogoyski / Fot. East News/Mateusz Jagielski / Polskie RadioArticle

Pod koniec lutego br. pisaliśmy już o idei przywrócenia nagród dziennikarskich mediów publicznych – wspólnych nominacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Wyróżnienie wróci po 11 latach od jego zawieszenia - po raz pierwszy przyznano je w 2008 roku, kiedy prezesem Polskiego Radia był Krzysztof Czabański. Teraz z jego inicjatywy i pod patronatem Rady Mediów Narodowych nagroda zostanie przywrócona jako wspólne wyróżnienie mediów publicznych.

Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa chcą nagrodzić dziennikarzy mediów publicznych za szczególne dzieła w kategorii obraz, muzyka i słowo (każde z medium będzie „opiekować się” jedną kategorią: TVP - obrazem, PR - muzyką, a słowem - PAP).

- Inicjatywa przyniesie pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych budującej trwałe więzi społeczne - tłumaczył podczas konferencji prasowej w tej sprawie Krzysztof Czabański.

Nagrody w trzech kategoriach

Szef Rady Mediów Narodowych podkreślał, że nie będą to nagrody "każdego z mediów osobno, a wspólne”. - To są nagrody tych mediów wspólne dla każdej z tych dziedzin, mimo że organizacyjnie zostało to podzielone, kapituły nagród zostały powołane dla każdej nagrody osobno - zaznaczył.

Według niego "kapituły są na tyle wszechstronne i kompetentne, że gwarantują, że jedynym kryterium przyznawania tych nagród będą osiągnięcia twórcze”. - Te nagrody podkreślą kulturową rolę mediów publicznych. Ważne jest też to, że dzieła osób nominowanych – co najmniej pięciu osób w każdej kategorii - będą pokazywane w mediach publicznych. To jest wartość sama w sobie - stwierdził Czabański.

W ramach trzech kategorii przyznawanych nagród powołano kapituły składające się z ekspertów w danych dziedzinach. W ramach pierwszego etapu, w każdej kategorii zostanie wybranych po pięć osób, które zostaną zaprezentowane w drugiej połowie sierpnia podczas wspólnej konferencji prasowej mediów publicznych.

Tegoroczna nagroda za 2018 rok, kolejna za kilka miesięcy

W skład kapituły w kategorii "Obraz” weszli: Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy TVP; Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw; Adam Bujak – polski artysta fotografik; Halina Łabonarska – aktorka oraz Krzysztof Ziemiec - dziennikarz TVP.

Komentując tę kwestię obecny na konferencji Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej zwrócił uwagę, że tegoroczna nagroda będzie przyznawana za 2018 rok, a za kilka miesięcy – jeszcze w tym roku - jury zbierze się, aby przyznać wyróżnienie za 2019.

- Tak żeby nie tracić tego wspaniałego roku, jakim był rok 100-lecia niepodległości. Bardzo dużo dobrego działo się w tym czasie, warto to wszystko zauważyć - skomentował szef Telewizji Polskiej.

Dodał, że "misją mediów publicznych jest odbudowa wspólnoty narodowej”.

- Umacnianie tej wspólnoty, promowanie polskiej kultury, promowanie tego wszystkiego, co Polaków łączy. Dobrze by było, gdyby wielkie dzieła były od czasu do czasu, najlepiej raz do roku, honorowane, zauważane, nagradzane. By tak można było podziękować tym, którzy tworzą te ważne dzieła - podkreślił Jacek Kurski.

Penderecki, Kominek, Prońko w jury w kategorii "Muzyka"

W skład jury w kategorii „Muzyka” weszli: kompozytor Krzysztof Penderecki; Joanna Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka, wieloletnia dyrektor Państwowej Filharmonii w Krakowie oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Mieczysław Kominek - prezes Związku Kompozytów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog; Krystyna Prońko – piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka, dziennikarka muzyczna; Mateusz Pospieszalski - kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, śpiewak.

Z kolei prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski dodał, że przywrócenie Nagród Mediów Publicznych jest bardzo ważne, ponieważ "muzyka jest tym, co sprawia nam niezwykłą przyjemność”.

- Muzyka wszystkich gatunków, formatów muzycznych i nie tylko muzyka, ale też ci, którzy ją tworzą, wykonują i ci, którzy pięknie o niej mówią na falach Polskiego Radia. W naszej pięcioosobowej kapitule znalazły się osoby, które są znane i z których jesteśmy dumni nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - ocenił Rogoyski.

"Nagroda powinna być przyznawana od 1989 roku"

Natomiast w składzie oceniających laureatów w kategorii "Słowo” będą Joanna Siedlecka – reporterka i pisarka; Krzysztof Masłoń – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki; Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta; Wojciech Tomczyk – dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy oraz Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Podczas konferencji prasowej redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej Radosław Gil stwierdził, że "PAP przypadło słowo, czyli wszystko, co jest związane z czytaniem - nie tylko literaturą, ale też szeroko pojęte dziennikarstwo, felieton, publicystyka, również taka prosta, najbliższa nam reporterka informacyjna".

Podkreślił też, że "to nie jest nagroda PAP". - Powtórzę po ministrze Czabańskim, że to nie jest nagroda PAP. My jesteśmy tylko opiekunami tej nagrody. Teraz wszystko w rękach kapituły - stwierdził Gil.

Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej ocenia, że „taka nagroda powinna być przyznawana od 1989 roku”. - Przecież to idealna okazja do integrowania - ponad podziałami - środowisk dziennikarskich w Polsce i doskonała forma wprowadzania debaty publicznej na zupełnie inny, bardziej kulturalny poziom – zwraca uwagę w komentarzu dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Dodaje, że jego zdaniem "skład kapituły PAP jest bardzo ciekawy i różnorodny”. - To efekt ciężkiej roboty, specjalnego zespołu, który powołaliśmy w agencji do obsługi tej nagrody - zaznacza szef Polskiej Agencji Prasowej.

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Nagrody miałyby być wręczane pod patronatem Rady Mediów Narodowych. W Radzie zasiada: Krzysztof Czabański jako przewodniczący, Joanna Lichocka (z ramienia PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Juliusz Braun (PO) oraz Grzegorz Podżorny (Kukiz’15).

W 2008 roku nagrody przyznano w dwóch dziedzinach - literatury (Cogito) - otrzymała ją Małgorzata Szejnert i muzyki poważnej (Opus), którą otrzymał Paweł Mykietyn. W 2009 roku media publiczne zawiesiły przyznawanie nagród.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po 11 latach wracają Nagrody Mediów Publicznych. W kapitule m.in. Krzysztof Ziemiec, Maciej Pawlicki, Piotr Zaremba i Halina Łabonarska

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marketer
Będą nagrody za głoszenie słowa jaśnie nam oświeconego Pana prezesa Jarosława
odpowiedź
User
kurski
A nie nagroda Mediów Propagandowych i Partyjnych partii PiS? Zapewne główną nagrodą będzie pozłacany słoik wazeliny od samego Prezesa.
odpowiedź
User
YKK
Pierwszym laureatem tej wielce prestiżowej nagrody koniecznie powinien zostać Łukasz Sitek. I to chyba w każdej kategorii.
odpowiedź