SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po zamieszaniu z antypolskim filmem: prezes ZDF ubolewa, prezes TVP deklaruje pomoc

Dyrektor telewizji ZDF Thomas Bellut w liście do prezesa TVP  napisał, że intencją producenta filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” nie było relatywizowanie faktów historycznych czy odpowiedzialności Niemców. Prezes Juliusz Braun zadeklarował z kolei pomoc ZDF w realizacji filmu o okupacji.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Cała sprawa zaczęła się, gdy w drugiej połowie marca br. niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała trzyczęściowy film pod tytułem "Nasze matki, nasi ojcowie" („Unsere Mütter, Unsere Väter"), pokazujący II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Przedstawił on żołnierzy Armii Krajowej jako osoby kierujące się się antysemityzmem, nienawiścią i pogardą dla Żydów.

Po emisji filmu prezes TVP Juliusz Braun napisał specjalny list do szefa ZDF Thomasa Belluta, wyrażając zaniepokojenie treścią i formą przedstawienia polskich wątków w tej produkcji ZDF.  - To wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępione i odrzucone - napisał w liście Braun (więcej na ten temat).

W odpowiedzi, która właśnie wpłynęła do TVP, dyrektor generalny telewizji ZDF napisał, że ubolewa, iż polscy widzowie mogli uznać za „niesprawiedliwy i krzywdzący” sposób, w jaki przedstawiono Armię Krajową.

Thomas Bellut podkreśla, że intencją producenta serialu w żadnej mierze nie było relatywizowanie faktów historycznych czy odpowiedzialności Niemców. Zapewnia też o woli kontynuowania działań na rzecz porozumienia i dialogu polsko-niemieckiego. Przykładem tych działań jest obecnie emisja filmu o warszawskim getcie na antenie ZDF, a także niedawna decyzja o produkcji dokumentu ukazującego okupację Polski przez hitlerowskie Niemcy.

Prezes Juliusz Braun podziękował listownie dyrektorowi ZDF za reakcję, zaznaczając, iż ze szczególną satysfakcją przyjął informację o produkcji dokumentu traktującego o Polsce podczas niemieckiej okupacji, w tym o walce Armii Krajowej.

- Działające wówczas Polskie Państwo Podziemne było wyjątkową strukturą w okupowanej przez Niemcy Europie - napisał Braun. - Bardzo liczę na to, że ta audycja ZDF w rzetelny sposób przedstawi sytuację na ziemiach polskich w czasie ostatniej wojny. To właśnie wtedy doszło do bezprecedensowych zbrodni, których ofiarą padło 6 mln obywateli polskich - dodał.

Prezes Braun zadeklarował też pomoc w realizacji filmu ZDF. Do dyspozycji niemieckich producentów będą bogate archiwa TVP, dokumentaliści, wsparcie merytoryczne i techniczne.

Jak podała Telewizja Polska, szefowie TVP i ZDF uzgodnili, że wkrótce dojdzie do spotkania  grupy roboczej złożonej z ekspertów obydwu stacji, która opracuje koncepcję wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie fabularnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po zamieszaniu z antypolskim filmem: prezes ZDF ubolewa, prezes TVP deklaruje pomoc

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rrttd
W dzisiejszym programie Tvp1 oraz TVP2 nie ma nic okolicznościościowego związanego z rocznicą powstania w gettcie. Dyrektor ZDF wskazuje szereg pozycji poświęconych niemieckiej okupacji, w tym powstaniu w gettcie. TVP poucza ZDF....
8 14
odpowiedź
User
@Rrttd
Jak nic nie ma o rocznicy.Chyba nie ogladales Kawy czy herbaty.Tam wiekszosc programu byla o tej rocznicy.Albo obejrzyj Wiadomosci o 19.30.
13 8
odpowiedź
User
widz
Niemcy już od dawna fałszują historie licznymi wysokobudżetowymi filmami i serialami , bezczelnie wybielają swoją zbrodniczą historię . Tymczasem w polskojęzycznych mediach trwa odwrotny proces , bezczelne kłamliwe łajdackie opluwanie polskiej historii .
19 9
odpowiedź