SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Poczta Polska podnosi ceny. Drożej za listy i paczki

Z początkiem października Poczta Polska podwyższy ceny wielu usług świadczonych w kraju, podrożeją m.in. listy i paczki. Firma uzasadnia to rosnącymi kosztami oraz spadającej liczbie dostarczanych listów.

fot. poczta polska Article

W nowym cenniku przesłanie zwykłego listu w formacie S będzie kosztować 3,90 zł, o 30 groszy więcej niż obecnie. List polecony S podrożeje z 6,50 do 6,80 zł, paczka w formacie A - z 12 do 13 zł, a potwierdzenie odbioru - z 2,80 do 3 zł.

- Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków - tylko kilka. Przykładowo cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A, zapłacimy o 1 zł więcej - opisała Poczta Polska w komunikacie.

Cały nowy cennik jest dostępny pod tym adresem.

Poczta Polska odczuwa inflację

Firma dodała, że przyczyną podwyżek są „rosnące koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku”.

- Warto podkreślić, że dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku. Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez Klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich - podkreśliła.

Firma przypomniała, że „jako operator wyznaczony zapewnia wszystkim obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach”.

Podkreśliła, że utrzymuje w całym kraju dużą sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową - dodała.

Poczta Polska zatrudnia obecnie ponad 70 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych

Poprzednią podwyżkę cen firma wprowadziła z początkiem stycznia br.

Poczta Polska z nowym prezesem

Z końcem sierpnia z Pocztą Polską pożegnał się prezes Tomasz Zdzikot, pełnił tę funkcję od kwietnia 2020 roku. Zaraz potem został powołany do zarządu państwowego koncernu KGHM Polska Miedź na stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju.

Natomiast rada nadzorcza Poczty Polskiej w ramach postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i trzech wiceprezesów podjęła decyzję o powołaniu czterech wiceprezesów.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wiesław Włodek został powołany wiceprezesa ds. usług koncesjonowanych i filatelistyki, Mateusz Wodejka na wiceprezesa ds. finansów, Andrzej Bodziony na wiceprezesa – reprezentanta pracowników, Krzysztof Falkowski na wiceprezesa ds. infrastruktury.

W komunikacie dodano, że rada nadzorcza podjęła też decyzję o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa Poczty Polskiej bez wyłonienia kandydata.

Spółka przekazała ponadto, że w związku ze złożoną przez Tomasza Zdzikota rezygnacją z funkcji prezesa, Rada Nadzorcza Poczty Polskiej podjęła decyzję o powierzeniu pełnienia obowiązków prezesa zarządu Poczty Krzysztofowi Falkowskiemu.

Poczta informuje, że Falkowski to prawnik, politolog oraz ekspert i wieloletni praktyk w zakresie zamówień publicznych. W latach 2018-2020 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego, a wcześniej dyrektorem departamentu zezwoleń i koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2008-2016 kierował wydziałem zamówień publicznych w Zakładzie Remontów i Konserwacji Dróg w Warszawie.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska podnosi ceny. Drożej za listy i paczki

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
PP przegrywa z paczkomatami ceną i czasem obsługi. Avizo to też pomyłka.
30 2
odpowiedź
User
adaw
paczka EKONOMICZNA (pewnie z tydzień idzie) 5kg to 25zl
DPD czy Inpost to 2x taniej


pozostanie kupowanie czekoladek, ksiazek, modlitewnikow na PP
24 3
odpowiedź
User
Pipi
InPost lubi to
24 1
odpowiedź