SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska ostrzega przed fałszywym wezwaniem do zapłaty abonamentu RTV

Wiele osób dostało w ostatnich dniach wezwanie od fikcyjnego Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji do zapłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. To próba wyłudzenia pieniędzy - ostrzega Poczta Polska.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Poczta Polska w komunikacie poinformowała, że jej konsultanci telefoniczni od 5 września dostają informacje od osób, które otrzymały pismo wysłane przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji. W dokumencie instytucja, powołując się na ustawę o opłacie abonamentowej i rozporządzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, wzywa odbiorcę do zapłaty 194,75 zł opłaty abonamentowej. Podkreśla, że nie zwalnia z tego uiszczanie abonamentu za telewizję kablową, satelitarną czy cyfrową. Do pisma, opatrzonego pieczęcią o podpisem pracownika Centralnego Rejestru, dołączono szablon przekazu pocztowego na podaną kwotę.

- Zweryfikowaliśmy nadawcę i ustaliliśmy, że podana w piśmie strona internetowa oraz podmiot o nazwie Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji - nie istnieją - podkreśla Poczta Polska. - Jeśli otrzymasz podobny list, zignoruj go i nie dokonuj wpłaty na wskazane konto. Jeśli masz wątpliwości co do korespondencji związanej z opłatami abonamentowymi rtv, skontaktuj się z naszą infolinią rtv: (+48) 43 842 06 06 - radzi.

Poczta Polska zamieściła skan fałszywego wezwania.

Poczta Polska obsługuje rejestrowanie telewizorów i odbiorników radiowych oraz pobieranie abonamentu RTV. W lipcu br. przypomniała, że zgodnie z prawem jej kontrolerzy mogą odwiedzać w domach osoby, które nie zarejestrowały odbiorników, i sprawdzać, czy rzeczywiście ich nie mają, a w przeciwnym przypadku nakazywać rejestrację i nakładać 681 zł zaległej opłaty (30-krotność miesięcznego abonamentu).

W wakacje, po tym jak nie udało się wprowadzić ustawy o powszechnej składce audiowizualnej pobieranej z rachunkiem za prąd (okazało się, że przepisy wymagają notyfikacji w Unii Europejskiej), ówczesny koordynator rządowy ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowej, zapowiadał uszczelnienie systemu pobierania abonamentu RTV.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska ostrzega przed fałszywym wezwaniem do zapłaty abonamentu RTV

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
eh
Nie ma strachu. Fałszywy i prawdziwy - i tak nie zapłacę tej bandzie nieudaczników. Niech mnie komornik ściga.
odpowiedź
User
markus
Czy Poczta Polska, wiedząc o przestepstwie, zawiadomiła prokuraturę?
odpowiedź
User
qwerty
Przecież widać, że to fałszywka, bo w nazwie instytucji nie ma przymiotnika NARODOWY. Jak nic powinno być NARODOWY REJESTR... LOL.
odpowiedź