SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta chce lokalizować przesyłki dzięki technologii RFID. Testy – w trakcie

W Poczcie Polskiej ruszyła pierwsza faza testów technologii RFID, którą spółka chce wykorzystać do precyzyjnej lokalizacji przesyłek oraz przyspieszenia procesu ich doręczania. Testy odbywają się w ramach projektu naukowo-badawczego, realizowanego we współpracy z Poznańskim Instytutem Technologicznym oraz konsorcjum Orange/Hadatap.

 

Article

Nowoczesna technologia testowana jest jednocześnie w trzech sortowniach: w Pruszczu Gdańskim, Szczecinie i Zabrzu, przez które przechodzi ok. 50 mln przesyłek paczkowych i listowych miesięcznie. Na co dzień RFID wykorzystywane jest m.in. w przemyśle odzieżowym do lokalizacji ubrań w sklepach, jednak w branży kurierskiej stanowi wciąż nowinkę, niezbyt szeroko wykorzystywaną. Spółka podkreśla, że w przypadku wprowadzenia RFID, pracownicy Poczty Polskiej nie będą musieli skanować przesyłek ręcznie, gdyż tę czynność tę zastąpi technologia. Dzięki zastosowaniu RFID przesyłkę będzie można śledzić na każdym etapie jej podróży, na bieżąco reagując na zakłócenia w łańcuchu logistycznym.

– Realizacja usług pocztowych w tak rozleglej sieci logistycznej, jaką dysponuje Poczta Polska, wymaga sprawnego systemu logistycznego i automatyzacji procesów, tam gdzie jest to możliwe. Zgodnie ze strategią, którą obraliśmy na lata 2021–2023, inwestujemy w obszar logistyki, zarówno poprzez modernizację parku maszynowego, jak i wprowadzanie nowych technologii, m.in. takich jak RFID. Dzięki współpracy ze środowiskami naukowymi, chcemy wdrażać rozwiązania przekładające się bezpośrednio na podniesienie poziomu naszych usług pokazując jednocześnie sukcesy we współpracy nauki z biznesem – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta rozwija usługę dostaw

RFID to pierwszy projekt naukowo-badawczy w Poczcie Polskiej współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna jego wartość wynosi ponad 9 mln zł. W ramach realizacji projektu Poczta Polska współpracuje z partnerami: Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym (odpowiedzialnym za wkład naukowo-badawczy, część analityczną oraz scenariusze testów realizowanych w bieżącym i kolejnym etapie) oraz konsorcjum Orange/Hadatap (dostawcą i wykonawcą instalacji RFID).

W listopadzie 2021 Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej kwotą 190 mln zł. Pomoc ma być przeznaczona na realizację projektu Architektury Sieci Logistycznej (ASL). Poczta planuje wydać na inwestycje, przede wszystkim na logistykę i cyfryzację - 1,2 mld złotych w ciągu 3 lat. Spółka planuje część wydatków sfinansować ze środków własnych, ale istotne będzie także pozyskanie finansowania ze źródeł zewnętrznych.

Także w listopadzie spółka podpisała umowę ze spółką swojej Grupy na opracowanie i wdrożenie kompleksowego rozwiązania informatycznego, mającego ułatwiać klientom mobilne zarządzanie usługami. W ramach umowy powstać ma m.in. aplikacja na smartfony oraz multifunkcjonalny Panel Klienta.

Poczta ma w całym kraju 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych. Zatrudnia ok. 80 tys. pracowników, z czego ponad 30 tys. to listonosze i kurierzy.

Dołącz do dyskusji: Poczta chce lokalizować przesyłki dzięki technologii RFID. Testy – w trakcie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl