SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczuj moc hybrydowego Playout-u

Nikt z nas nie cieszy się rosnącymi kosztami energii. Każdy kryzys ma jednak to do siebie, że jest katalizatorem zmian technologicznych. Z takimi właśnie zmianami mamy teraz do czynienia na rynku broadcast-owym. Rozwiązania playout w chmurze do niedawna wydawały się zbyt kosztowne. Rynek ostrożnie podchodził do tego typu nowości. Podnoszono wątpliwość czy takie rozwiązanie nadaje się już do użycia w głównym nurcie technologicznym. Czas pokazał, że tak. Transformacja już się dzieje. Jako miękkie wejście w tego typu technologię można przyjąć systemy pozwalające na hybrydowe rozwiązania - łączące tradycyjny broadcast z rozwiązaniami informatycznymi.

Article

Podobne zmiany odbywają się np. w motoryzacji. Już w niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy mogli nabyć wyłącznie samochody z napędem elektrycznym z dodatkowym pakietem licencji na wybrane funkcje (np. na zimę będziemy mogli czasowo wykupić licencję na bardziej zaawansowane oświetlenie).  Już teraz bardzo popularne są rozwiązania hybrydowe, czyli samochody z silnikami elektryczno-spalinowymi. Właśnie takie rozwiązania hybrydowe pozwalają w bezpieczny sposób przejść przez zmianę technologiczna już dziś.

Czym jest playout hybrydowy?

Jest to pierwszy krok na drodze od systemów playout SDI do rozwiązań playout IP wykorzystujących serwery COTS lub chmurę obliczeniową. Z pomocą rozwiązania hybrydowego można bezproblemowo wdrażać IP i rozwiązania chmurowe w tempie, które będzie Ci odpowiadać. Playout hybrydowy pozwala na łączenie pod jedną warstwą sterowania tradycyjnych systemów SDI i nowoczesnych systemów Playout IP. Pozwala to na większą elastyczność w warstwie oprawy graficznej, sprawne tagowanie sygnału znacznikami oraz np. wysyłanie w trybie czasu rzeczywistego informacji do systemów biznesowych (EPG, traffic, inne).

Playout hybrydowy oznacza również środowisko ze zautomatyzowaną logistyką mediów i metadanych, wbudowany ingest z weryfikacją jakości materiałów audiowizualnych (QC), archiwum oraz oczywiście wszechstronny playout. Innymi słowy – jednolity ekosystem. Takie podejście oszczędza pieniądze, czas oraz istotnie zmniejsza zaangażowanie w obsługę kanałów TV.

Wyobraźmy sobie uruchomienie kanału w tradycyjnej technologii. Kupujesz licencję na kolejny kanał w ramach rozwiązania automatyki oraz dodatkowo kilka urządzeń dedykowanych do obsługi tego kanału. Drogo, długo, nieefektywnie energetycznie, a Twój zespół ma pełne ręce dodatkowej pracy. Tymczasem w rozwiązaniu hybrydowym zgłaszasz się po dodatkową licencję, konfigurujesz oprogramowanie i cieszysz się swoim kanałem. Minimum sprzętu, maksimum możliwości. Łatwo, tanio, energooszczędnie.

Wielu nadawców stosuje znaną od lat architekturę “mainframe automation” i w imię jednolitego środowiska używa kosztownych systemów do emisji zarówno zaawansowanych jak i prostych kanałów.  To podejście zmusza jednak do kompromisów np. w rozwiązaniach oprawy graficznej. Rozwiązania hybrydowe pozwalają emitować i jedne, i drugie. Jednak bez potrzeby przepłacania w przypadku tych prostych kanałów i bez kompromisów. Płacimy za to czego używamy. Playout hybrydowy może być strategią wyjścia z przemijającej technologii “mainframe” a doraźnie może np. zapewnić zaawansowaną oprawę graficzną trudną do realizacji w systemach stawiających na ujednolicenie.

Rozwiązania hybrydowe to również hybrydowy storage - dysk lokalny połączony w jeden “subsystem” z macierzą SAN (np. współdzieloną z systemami do montażu). Podobnie rzecz się ma np. z oprawą graficzną. System serwera wideo wyposażony jest w wewnętrzny generator oprawy, który sterowany jest metadanymi z listy emisyjnej. Innymi słowy - maksymalna automatyzacja powtarzalnych procesów.

Systemy oparte o sygnały SDI (Serial Digital Interface) jeszcze jakiś czas  będą zajmowały ważne miejsce  w technologii nadawców. Zmiany w technologii playout nie tyle nadchodzą -co już nadeszły. W 2020 roku - podczas pandemii - uruchomiono w Polsce pierwszy kanał TV emitowany z chmury. Już wkrótce pojawią się pierwsze kanały ST2110.

Całe szczęście niewielu jest inżynierów, którzy chcą “zabetonować się” w dotychczasowej technologii. Rosnące koszty energii oraz postęp w technologii playoutowej sprawiają, że coraz bardziej oczywistym jest to, że czas na zmianę już nadszedł. Technologie Playout automation - kosztowały nieraz miliony dolarów, wymagały dużego zaangażowania zespołów technologicznych i mało kto potrafił je dostarczyć. Te czasy już minęły. Nowoczesne rozwiązania IP są już dostępne w kwotach o wiele mniejszych, oferowane są ze znakomitym wsparciem i pozwalają rozsądnie podejść do zarządzenia zmianą.

Nowa rzeczywistość zwraca nas w kierunku wirtualizacji, szerokiego wykorzystania Transport Stream, NDI (Network Device Interface) i innych protokołów sieciowych. Trzeba też  kalkulować migrację do SMPTE 2110. To właśnie w takich warunkach rozwiązania hybrydowe sprawdzają się najlepiej.  Decydują o tym ich liczne zalety:

•    Oszczędność energii
•    Elastyczny dobór rodzajów sygnałów wejściowych i wyjściowych
•    Oszczędność storage’u (możliwość jednoczesnego korzystania z dysków lokalnych s jak i pamięci sieciowej lub SAN)
•    Wysoka jakość strumieni “na żywo”
•    Zróżnicowane sygnały wejściowe i wyjściowe
•    Zapewnienie skalowalności i przepustowości
•    Łatwość w implementacji rozwiązań typu Disaster Recovery

Na naszym rodzimym rynku niejako standardem w tej dziedzinie stało się polskie rozwiązanie Vowos Composer. Sprawdzone u największych polskich (i nie tylko) nadawców. Oferuje SDI (na kartach z rodziny Matrox  X.MIO i DSX LE) oraz IP (SMPTE 2110, SPTS, RTMP, SRT) Możliwa jest również implementacja “samego IP”. Daje to m. in. oszczędność kosztów a także znacząco ułatwia dołączenie do istniejącej infrastruktury środowiska typu  Disaster Recovery. Vowos Composer umożliwia również pracę w chmurze lub systemach wirtualizacji (np. Vmware).

“Od ponad roku pracujemy z firmą Provys i aktualnie możliwe jest błyskawiczne uruchomienie rozwiązania całościowego - takiego “Playout as a Service”. System planowania ramówki Provys, archiwum emisyjne, ingest, weryfikacja jakości materiałów i playout. Plikiem wymiany metadanych w systemie jest BXF (Broadcast Exchange Format) - rynkowy standard. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie procesu eksportu playlist oraz jej rozliczenia poprzez konsolidację z logami emisyjnymi AS RUN. Idą za tym duże oszczędności oraz pewność, że bazujemy na branżowych standardach powszechnie stosowanych na świecie.” Mówi Łukasz Janas - współtwórca firmy vowos.

Przychody z kanałów liniowych stanowią nadal główne źródło finansowania działalności nadawców. Nadawcy nie zmienią się w operatorów OTT/VOD. Produkcja telewizyjna, tworzenie interesujących programów, wydarzenia na żywo to formuła, która zapewni telewizji ugruntowane miejsce w przyszłym obrazie rynku konsumpcji mediów.

Dwie dodatkowe ilustracje: