SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pod rządami PiS Polacy czują się mniej dumni i bardziej podzieleni

Od kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość, dumna z Polski czuje się jedna czwarta społeczeństwa. Za czasów rządów PO-PSL było to 37 proc. Polacy czują się dużo bardziej podzieleni za obecnych rządów (42 proc.) niż za poprzednich (11 proc.) - pokazują badania przeprowadzone na panelu Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl.

fot. Shutterstock.com Article

W badaniu "Postawy polityczne Polaków" zapytano m.in. o poczucie dumy z naszego kraju w okresach rządów PiS oraz ich poprzedników, koalicji PO-PSL. Okazuje się, że najwięcej badanych (38 proc.) jest tak samo dumnych z Polski za obecnej, jak i poprzedniej władzy. Nieco mniej (37 proc.) badanych było dumnych bardziej za PO-PSL niż za PiS. Tylko co czwarty badany wskazał, że większą dumę czuje za rządów PiS niż za PO-PSL.

Okazuje się także, że poczucie dumy narodowej jest skorelowane z poglądami politycznymi. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) lepiej postrzegają okres rządów PO-PSL (72 proc.), natomiast zwolennicy PiS okres obecnych rządów Zjednoczonej Prawicy (64 proc.).

Sytuacja międzynarodowa Polski oczami obywateli

42 proc. badanych wskazało, że pozycja międzynarodowa naszego kraju była lepsza za poprzedniej władzy niż teraz. 31 proc. ankietowanych widzi to na odwrót - Polska na arenie międzynarodowej znaczy więcej za rządów obecnej partii rządzącej niż za poprzedników.

Tu również odpowiedzi silnie związane są z preferencjami politycznymi odpowiadających. 80 proc. zwolenników KO uważa, że za PO-PSL pozycja międzynarodowa Polski była lepsza niż za PiS. 66 proc. sympatyków obecnie rządzącej partii twierdzi, że Polska na arenie międzynarodowej bardziej liczy się pod rządami PiS.

Jesteśmy bardziej podzieleni?

Na tle tych różnic, Polacy są najbardziej zgodni co do tego, że teraz za obecnych rządów są dużo bardziej podzieleni niż za poprzednich (42 proc. vs 11 proc.). Co dziesiąty badany uważa, że Polacy nie są i nie byli podzieleni. Z kolei 37 proc. sądzi, że podziały są i były niezależnie od tego, jaka partia polityczna rządzi.

- Badanie pokazuje, że wbrew temu, co w mediach sugeruje partia rządząca, to za rządów PO-PSL Polacy byli bardziej dumni z Polski niż są teraz za rządów PiS, znacznie lepiej oceniali pozycję międzynarodową Polski, a społeczeństwo w ich odczuciu było mniej podzielone - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Rola Kościoła

Większość badanych (53 proc.) twierdzi, że Kościół katolicki jest bardziej zaangażowany w politykę za obecnych niż za poprzednich rządów  PO-PSL (10 proc.). 37 proc. przebadanych Polaków sądzi zaś, że zaangażowanie Kościoła w politykę jest niezależne partii rządzącej.

35 proc. sympatyków PiS dostrzega, że Kościół jest obecnie bardziej zaangażowany w politykę niż był w przeszłości. Wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej taki pogląd podziela aż 81 proc.

Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 5-8 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1052). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pod rządami PiS Polacy czują się mniej dumni i bardziej podzieleni

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koriolan
Droga Redakcjo, tytuł artykułu i pierwszy jego akapit to lekka manipulacja: 25% to udział Polaków, którzy czują się BARDZIEJ dumni z Polski obecnie niż za rządów poprzedniej ekipy a nie udział tych, którzy w ogóle czują się dumni z Polski. Pytania są tak sformułowane, że nie mają na celu zbadania tego, jaki procent Polaków jest dumny z Polski, ale to czy nastąpiła zmiana w ich postawie w tym względzie tj. czy są tak samo, mniej czy też bardziej dumni.
12 8
odpowiedź
User
Dodo
Szkoda ze poważny apolityczny dotychczas portal bierze udział w manipulacjach wyborczych
9 8
odpowiedź
User
zniesmaczona
Generalnie wychodzi, że więcej ludzi obecnie odczuwa większą dumę, niż za poprzednich rządów, ale nieładnie żonglujecie tymi danymi....
8 8
odpowiedź