SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podarowane środki pieniężne nie muszą trafić na konto obdarowanego

Standardowo potwierdzeniem dokonania darowizny środków pieniężnych jest przelanie ich na rachunek obradowanego. Ale co w przypadku, jeśli podarowane zostały środki, które zostały przelane na konto osoby trzeciej? Na przykład jako zapłata za mieszkanie.
 

fot. Shutterstock.comArticle

Darowizna środków pieniężnych, dokonywana pomiędzy najbliższymi krewnymi, zwolniona jest z podatku. Ale warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego oraz udokumentowanie jej dowodem przekazania środków na rachunek obdarowanego. Zdarza się jednak, że darowane pieniądze trafiają do osoby trzeciej.

Syn podarował pieniądze przekazane na zapłatę za mieszkanie
Tak właśnie zrobił syn podatniczki. W banku zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Po podpisaniu umowy z bankiem syn wnioskującej podpisał umowę darowizny ze swoimi rodzicami. Została ona sporządzona w formie pisemnej, zwykłej (a więc bez udziału notariusza). Według jej treści, darczyńca przekazał na rzecz rodziców kwotę równa połowie wartości kredytu, z przeznaczeniem na zapłatę części ceny za udziały w lokalu, kupowanym za kredyt. W umowie zapisano, że darowizna zostanie dokonana w formie przelewu środków pochodzących z kredytu na rachunek sprzedawcy mieszkania i ze przelew zostanie dokonany łącznie z kwotą płatności za udział syna w mieszkaniu w formie pojedynczego przelewu.
Po uzyskaniu darowizny podatniczka zwróciła się z pytaniem do izby skarbowej, czy taka darowizna spełnia wymogi, konieczne do uzyskania zwolnienia z podatku. Jej zdaniem tak. Podatniczka zwróciła uwagę na wymóg, że przekazanie środków pieniężnych powinno zostać udokumentowane dowodem wpłaty, ale przywołała kilka wyroków NSA, wg których przy interpretacji przepisów nie należy brać pod uwagę wyłącznie zapisu, ale także cel regulacji. Przykładem może być wyrok NSA z 19 stycznia 2012 r (sygnatura II FSK 1419/10), który uznał, że przyjęcie literalnej wykładni przepisu „prowadza "sztuczny" wymóg przekazywania kwoty darowizny na rachunek bankowy obdarowanego w celu jej przekazania na rachunek zbywcy mieszkania. Tymczasem celem, który w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego, przyświecał ustawodawcy tworzącemu powyższą regulację, nie było pomnażanie zysków prywatnych instytucji finansowych, którymi są banki, lecz uzyskanie pewności co do pochodzenia środków będących przedmiotem darowizny”.

Potrzebny jest dowód przelewu
Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 29 lutego bieżącego roku (sygnatura IBPB-2-1/4515-227/15/BJ) potwierdziła stanowisko podatniczki. Urzędnicy oparli swoją opinię na linii orzecznictwa sądów administracyjnych. NSA bowiem stoi na stanowisku, że darowizna środków pieniężnych podlega zwolnieniu z podatku, jeśli zostanie zgłoszona we właściwym czasie i we właściwy sposób do urzędu skarbowego oraz udokumentowany dowodem przelewu. Przy czym przelew może być na rachunek innego niż obdarowanego, ale na rzecz osoby obdarowanej.

A więc jeśli z umowy darowizny wynika, że w ramach wypełnienia darowizny darczyńca powinien przelać środki na inny rachunek  – np. sprzedawcy mieszkania – wówczas dowód takiego przelewu będzie dostatecznym sposobem udokumentowania przekazania darowizny.


Marek Siudaj, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podarowane środki pieniężne nie muszą trafić na konto obdarowanego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl