SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Latem firmy zapłaciły ponad 343 mln zł podatku cukrowego

Łączne wpływy z tytułu tzw. opłaty cukrowej w czerwcu i lipcu wyniosły 343,07 mln zł - wynika z informacji udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez resort finansów.

Article

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl w Ministerstwie Finansów wynika, że suma wpłat z tytułu tzw. podatku cukrowego rośnie ostatnio z miesiąca na miesiąc. Podczas gdy w maju firmy wniosły 130,6 mln zł opłaty, to już w czerwcu kwota wzrosła do 165 508 812,03 zł.

Jeszcze więcej przedsiębiorstwa zapłaciły w kolejnym miesiącu- jak pokazują dane przekazane portalowi Wirtualnemedia.pl, suma wpłat za lipiec wyniosła 177 558 483,52 zł. Oznacza to, ze wciąg ostatnich dwóch miesięcy z tytułu opłaty cukrowej wpłynęło 343 067 295,55 zł.

W skali całego roku firmy odprowadziły do kasy państwa ponad 903 miliony złotych opłaty cukrowej.

Ministerstwo Finansów nie przekazało informacji, ile podmiotów uiściło w czerwcu i lipcu opłatę cukrową, a także ile wyniosła najwyższa pojedyncza wpłata.

Przychody z opłaty cukrowej dzielone są w proporcji 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa.

Od czego płacony jest podatek cukrowy?

Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

W pierwszej połowie roku w następstwie wprowadzenie opłaty cukrowej ceny napojów gazowanych poszły w górę średnio o 36 proc. w porównaniu z rokiem 2020, sprzedaż zaś spadła o jedną piątą - wynika z badania CMR. Kategoria napojów gazowanych w opisywanym okresie zanotowała spadek sprzedaży wolumenowej roku do roku aż o 20 proc., przy wzroście średnich cen o ok. 36 proc. (z poziomu 3,43 zł do 4,65 zł za litr). W podobnej skali rosną ceny wód smakowych - tu skok cen sięga jednej trzeciej (z 2,56 zł na 3,39 zł za litr) przy 17 procentowym spadku wolumenu sprzedaży.

Dołącz do dyskusji: Latem firmy zapłaciły ponad 343 mln zł podatku cukrowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl