SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 197 mln zł wpływów w podatku od sprzedaży detalicznej

Firmy zapłaciły w styczniu przeszło 197,4 mln zł podatku od sprzedaży detalicznej - wynika z danych przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Ministerstwo Finansów.

Fot. PixabayArticle

Na mocy ustawy, która weszła w życie 1 września 2016 r., Polska wprowadziła podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawą opodatkowania był miesięczny przychód uzyskiwany przez wszystkich detalicznych sprzedawców towarów w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych.

W nowej daninie są dwie stawki: 0,8 proc. od wpływów między 17 a 170 mln zł oraz 1,4 proc. od przychodów powyżej 170 mln zł.

Podatek handlowy nie dotyczy sprzedaży przez internet. Pierwotnie miał zostać wprowadzony już jesienią 2016 roku, ale odroczono to z powodu sporu prawnego z Komisją Europejską (szczegóły sporu w dalszej części tekstu). Natomiast w połowie ub.r. pobór daniny przesunięto kolejny raz, w związku z gospodarczymi skutkami epidemii.

Ministerstwo Finansów prognozowało, że w br. przychody z nowej daniny wyniosą ok 1,5 mld zł.

Styczniowe wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej

Jak wynika z danych przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Ministerstwo Finansów, w styczniu br. podatek zapłaciło 104 podatników.

- Łączna kwota zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 r. przez wszystkich podatników wyniosła 197 377 427,22 zł. Łączna kwota od 10 największych podmiotów wyniosła wyniosła 157,2 mln zł - informuje nas Ministerstwo Finansów.

Jeśli dynamika wpływów ze stycznia br. zostanie utrzymana, w tym roku do kasy państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej może wpłynąć  ponad 2,37 mld zł (dokładnie  2 368 529 126,64 zł).

TSUE utrzymał w mocy podatek od sprzedaży detalicznej

W marcu br. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej, który zaskarżyła Komisja Europejska. Organ uznał, że podatek jest progresywny i stanowi pomoc publiczną niezgodną z prawem UE. Wyrokiem z dnia 16 maja 2019 Sąd Unii Europejskiej, do którego Polska wniosła skargę, stwierdził jednak, że Komisja była w błędzie. KE następnie odwołała się od wyroku Sądu UE do TSUE.

Trybunał w całości oddalił to odwołanie KE. Orzekł, że Komisja niesłusznie uznała, iż wprowadzenie progresywnego podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej towarów skutkowało powstaniem selektywnej korzyści na rzecz przedsiębiorstw osiągających niskie przychody związane z tą działalnością. Stwierdził też, że KE nie mogła zakwalifikować podatku jako pomocy państwa bez oparcia się na istnieniu uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie.

Trybunał uznał, że prawo Unii w dziedzinie pomocy państwa co do zasady nie stoi na przeszkodzie temu, aby państwa członkowskie decydowały się na wybór progresywnych stawek opodatkowania mających na celu uwzględnienie zdolności podatkowej podatników, ani nie zobowiązuje państw członkowskich do zastrzeżenia stosowania progresywnych stawek wyłącznie do opodatkowania zysków, z wyłączeniem opodatkowania obrotu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 197 mln zł wpływów w podatku od sprzedaży detalicznej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
I o to chodziło!
odpowiedź
User
Prawda
Nie w styczniu tylko w lutym za styczeń! Płaci się w kolejnym miesiącu jak VAT. W tym roku będzie 11 wpłat nie 12. :-)
odpowiedź