SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosną wpływy z podatku od VoD. 5,6 mln zł za trzeci kwartał

Do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za trzeci kwartał roku wpłynęło ponad 5,6 mln zł opłaty od podmiotów świadczących audiowizualne usługi medialne, tzw. podatku od VoD.

Article

- Za trzeci kwartał wpłaty od podmiotów świadczących audiowizualne usługi medialne wynoszą łącznie 5 610 199,65 zł - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka prasowa PISF. Jednocześnie nie podała, jak to miało miejsce w przeszłości, ile podmiotów uiściło opłatę.

Z ostatnio dostępnych danych, za czwarty kwartał 2020r., podatek od VoD opłaciło 19 firm: Amazon Digital UK (oferuje serwis Prime Video), organizacja European Audiovisual Entrepreneurs, Fratria (nadawca Telewizji wPolsce.pl), VIMN Poland (do którego należą Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr., MTV, VH1, VIVA, Comedy Central, Comedy Central Family oraz Paramount Channel HD) i Wirtualna Polska Media (ma w portfolio usługę WP Pilot i Telewizję WP).

W tym roku do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z tytułu opłaty od audiowizualnych usług medialnych wpłynęło już ponad 15,7 mln zł. Po pierwszym kwartale budżet PISF zasiliło 4,93 mln zł, w drugim wpływy wyniosły 5,2 mln zł. Przy obecnej dynamice za cały rok 2021 wpływy z tzw. podatku od VoD mogą przekroczyć 20 mln zł.

Podatek od VoD obowiązuje od ponad roku

Opłatę wydawcy przekazują co kwartał do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z podatku zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego. Według danych UKE z takiego internetu korzystało w ub.r. 7,77 mln osób, więc progiem dla opłaty od VoD jest 77,7 tys. użytkowników serwisu.

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, potocznie określana jako podatek od VOD, została wprowadzona z początkiem lipca ubiegłego roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy.

Dołącz do dyskusji: Rosną wpływy z podatku od VoD. 5,6 mln zł za trzeci kwartał

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl