SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blisko 5 mln złotych z podatku od VOD w pierwszym kwartale roku

Za pierwszy kwartał tego roku podmioty zobowiązane do płacenia tzw. podatku od VOD wpłaciły z tego tytułu 4,93 mln złotych - wynika z danych udostępnionych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej portalowi Wirtualnemedia.pl. PISF utajnił listę podmiotów, które zapłaciły daninę.

fot. Shutterstock.comArticle

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, potocznie określana jako podatek od VOD, została wprowadzona z początkiem lipca ubiegłego roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy.

Opłatę wydawcy przekazują co kwartał do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z podatku zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego. Według danych UKE z takiego internetu korzystało w ub.r. 7,77 mln osób, więc progiem dla opłaty od VoD jest 77,7 tys. użytkowników serwisu.

Według prognoz rządowych, nowa danina ma przynieść PISF-owi ok. 15 mln zł w br., a w kolejnych latach minimum 20 mln zł.

Rosną wpływy z podatku od VOD

Wpłaty podmiotów VOD za pierwszy kwartał 2021 r. z tytułu art. 19 ustawy o kinematografii wyniosły łącznie 4 926 105,29 zł - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka prasowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To o 2532,48 zł więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

- Jednocześnie w świetle najnowszej opinii prawnej, oraz po licznych prośbach od podmiotów dokonujących wpłat z tytułu VOD o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa, podjęto decyzję o nieujawnianiu listy podmiotów, które ich dokonują - dodała Świerczewska.

Przy obecnej dynamice wpłat, wpływy z podatku od VOD mogą wynieść w tym roku 19,7 mln złotych.

W pierwszym półroczu obowiązywania tzw. podatku od VoD firmy cyfrowe działające na terenie Polski wpłaciły z tego tytułu 8,92 mln złotych. Za czwarty kwartał wpłaty wyniosły 4 923 572,81 zł.

Daninę uiściło za tamten okres 19 podmiotów: Amazon Digital UK (oferuje serwis Prime Video), organizacja European Audiovisual Entrepreneurs, Fratria (nadawca Telewizji wPolsce.pl), VIMN Poland (do którego należą Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr., MTV, VH1, VIVA, Comedy Central, Comedy Central Family oraz Paramount Channel HD) i Wirtualna Polska Media (ma w portfolio usługę WP Pilot i Telewizję WP).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Blisko 5 mln złotych z podatku od VOD w pierwszym kwartale roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Derek
Czyli netflix i HBO już nie płaci podatku od VOD?
odpowiedź
User
Dagmara
Bardzo dobre rozwiązanie.
odpowiedź
User
Dr
To jest skandal! A czy branża odzieżowa płaci podatek od spodni? A czy jest podatek od kosiarek? Co to ma znaczyć? Za lekko ma branża audio-video? Dlaczego mamy utrzymywać Pisfy które dają dotacje od widzimisię? Dlaczego zaiksy ? Stoarty itd? Płacić w kólko za raz zapłacone? A konstruktor samochodu dostaje tantiemy? Niech na tą branżę zstąpi duch rozsądku!
odpowiedź