SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podróżnik Roku wybrany

Rozstrzygnięto 5 edycję konkursu miesięcznika 'Podróże' - Podróżnik Roku.

Wacław Kosmowski z Bielska Białej został Podróżnikiem Roku w 5 edycji konkursu miesięcznika „Podróże”. Nagrodą dla zwycięzcy jest pamiątkowa statuetka – szklana płaskorzeźba w kształcie globu oraz dwutygodniowa wyprawa do Brazylii dla dwóch osób, ufundowana przez portal turystyczny wakacje.pl. Wacław Kosmowski jest również laureatem I Nagrody w kategorii Świat. Pierwsze miejsca w pozostałych kategoriach: Polska i Europa zdobyli kolejno: Zbigniew Rześny z Żyrardowa i Marek Dusza z Tychów. W plebiscycie Podróżnik Roku 2005 przyznano także dwie nagrody specjalne. Nagrodę za Wyczyn Roku tygodnika „Wprost” otrzymał Marek Klonowski z Gdańska, Fundacja Johnnie Walker Keep Walking Award uhonorowała Filipa Nitendela z Poznania.

Aby wziąć udział w konkursie należało do końca stycznia br. przesłać do redakcji „Podróży” relację z wyprawy odbytej w 2005 roku. W plebiscycie mógł wziąć udział każdy - nieważne, czy podróżował do sąsiedniego województwa, czy na koniec świata. Wystarczyło wybrać jedną z trzech kategorii: POLSKA, EUROPA lub ŚWIAT i spełnić warunki konkursu. Nadesłano kilkaset prac, które najpierw oceniła redakcja „Podróży”. Ostatecznego wyboru dokonało 10-osobowe jury, do którego zaproszono znanych podróżników, przedstawicieli świata mediów, organizatora oraz sponsorów.

Wacław Kosmowski - laureat głównej nagrody Podróżnik Roku 2005 wraz z kolegą spłynął syberyjską rzeką Witim. Spływ urządzili - jak sami określili - na „pływadełku”, czyli zbudowanej własnoręcznie z butelek, wikliny oraz dętek pół-ódce i pół-barce.

Zdobywca I nagrody w kategorii POLSKA - Zbigniew Rześny, w zadziwiający sposób opisał miejsce swojego zamieszkania. Wybrał się blisko, do miejsc, które zna od lat i na które potrafi patrzeć w niespotykany sposób.

Marek Dusza, który odebrał główną nagrodę w kategorii EUROPA, wraz z bratem wybrał się na rowerach w Alpy. Ich celem było zdobycie na dwóch kółkach możliwie największej liczby szczytów i przełęczy, łącznie z Mount Blanc i Grossglocknerem. Odbyli trudną, pomysłową i piękną widokowo wyprawę.

Nowością konkursu Podróżnik Roku jest Nagroda za Wyczyn Roku przyznana po raz pierwszy przez tygodnik „Wprost”. Otrzymał ją Marek Klonowski - laureat plebiscytu sprzed dwóch lat. Tym razem postanowił rowerem przejechać trasę z Nowego Jorku na Alaskę, a następnie zdobyć samotnie Mt. McKinley (6194 m n.p.m.). Ze względu na kontuzję kolana, nie udało mu się dojechać do celu rowerem. W jego osiągnięciu Markowi Klonowskiemu pomógł autostop. Mimo trudności i niebezpieczeństw wszedł na szczyt Mt. McKinley.

Kolejny raz w plebiscycie Podróżnik Roku Nagrodę Specjalną przyznała Fundacja Johnnie Walker Keep Walking Award, która wspiera ludzi konsekwentnie zmierzających do wyznaczonego celu, realizujących zamiary i urzeczywistniających marzenia. Za taką osobę uznała Filipa Nitendela, autora pełnej uroku opowieści o samotnej podróży nastolatka do Tybetu.

Nagrody w konkursie Podróżnik Roku 2005:
dla zdobywcy tytułu Podróżnik Roku
dwutygodniowa wyprawa dla dwóch osób do Brazylii - ufundowana przez portal turystyczny wakacje.pl

dla zdobywców I Nagrody w kategoriach: POLSKA, EUROPA, ŚWIAT
bilety na rejs dla 5 osób w dowolne miejsce, do którego dobija prom Poleferries – ufundowane przez Polską Żeglugę Bałtycką S.A. Polferries
bilety lotnicze dla dwóch osób do wybranego miasta: Bolonii, Edynburga, Kolonii lub Mediolanu – ufundowane przez Polskie Tanie Linie Lotnicze CentralWings
atlasy i albumy Wydawnictwa Pascal

dla zdobywcy Nagrody za Wyczyn Roku tygodnika „Wprost”
profesjonalny zestaw dla podróżnika: superlekki, wyczynowy namiot, śpiwór, kurtka – ufundowany przez firmę Marmot
atlasy i albumy Wydawnictwa Pascal

dla zdobywcy Nagrody Nagrodę Specjalnej Fundacji Johnnie Walker Keep Walking Award
czek na 1000 euro – ufundowany przez firmę Diageo

Skład jury konkursu Podróżnik Roku 2005
Krzysztof Wielicki (podróżnik), Juliusz Urbanowicz („Wprost”), Andrzej Urbanik (organizator OSOTT), Piotr Trybalski (onet.pl), Joanna Grzyl (Diageo), Anna Krzyżanowska (180° PR), Michał Kubiak (podróżnik), Marta Radzicka (wakacje.pl), Rafał Ziobro (Marmot), Piotr Wierzbowski („Podróże”).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podróżnik Roku wybrany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl