SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2018 roku w social media, prognozy na 2019 rok

Prezentujemy drugą część podsumowania minionego roku w mediach społecznościowych. Nasi eksperci z czołowych agencji marketingowych mówią też, co w tej branży może wydarzyć się w najbliższym czasie.

Article

Marta Szufranowicz, strategic planner w DDB&tribal

Trend roku
Dbanie o naszą planetę. Słowo roku według słownika Collins English Dictionary to nie bez powodu „single-use”. Ten rok starał się nas nauczyć, że każdy może mieć wpływ na świat, w którym żyje. Od propagowania życia w stylu wege, który walczy o zrównoważony rozwój i szacunek do zasobów, którymi dysponujemy, po ruch slow-fashion, który wspiera przemyślane zakupy i dobre warunki pracy. Czuję się dumna, że nie jest to odległy trend i ruch zmian, na który musimy jeszcze poczekać, a wyjątkowo gorący temat w polskich social mediach. Dzięki ambasadorom i ich codziennej edukacji na temat bezmyślnego samolubnego wykorzystywania plastiku - słomka stała się najbardziej obciachowym dodatkiem w 2018.

Człowiek roku
Areta Szpura. Jeśli influencer to ktoś, kto wpływa nie tylko na to co kupujemy, ale ma moc zmieniania naszych nawyków i światopoglądu, to Areta powinna w każdym możliwym konkursie dostawać nagrodę za influencera roku 2018. Areta w polskich social mediach odegrała kluczową rolę w degradacji plastikowych słomek, toreb jednorazowego użytku i plastikowych butelek. To ona wkłada największą, codzienną pracę w edukację każdego jej obserwatora na temat #babysteps, tłumacząc, że każdy ma moc by chronić naszą planetę. Dzięki Areta!

Porażka roku
TVN i social media. Niech ktoś ich wyloguje ich z sieci i przerwie te karuzelę wstydu. Strategia usuwania komentarzy, blokowania użytkowników i zgłaszania memów zasługuje na niekwestionowaną porażkę social mediową roku. Trudno uwierzyć, że w 2018 roku trzeba komukolwiek tłumaczyć, że memy z Magdą Gessler i „Azją Ekspres” są promocją dla ich programu i triggerem do włączenia w telewizji. A komentowanie „Projektu Lady” przez Vogule Poland i nagrywanie go telefonem, nie jest nielegalnym kopiowaniem treści a darmowym budowaniem WoM w social mediach. Znacie piosnkę Taylor Swift „I know you were trouble” zremiksowaną przez wycie kozy? Taylor mogła podać autora do sądu i zablokować wszystkie możliwe memy, ale zamiast tego dowcipnie skomentowała video i śmiała się z niego razem z milionami ludzi na świecie. Chyba to lepsza opcja niż droga sądowa, prawda TVN?

Nowość roku
Patoinfluencerzy w mainstreamie. Nie oszukujmy się, właściwie chodzi o jedną patoinfluencerkę, czyli Martę Linkiewicz, która na swoim Instagramie ma 387 tysięcy obserwujących. Dla porównania Pani Ekscelencja ma 198 tysięcy, a Jakub Kosel 277 tysięcy. Czyli jak się możecie domyślać, to liczba godna pozazdroszczenia, wyższa od liczby followersów czołowych nie-pato influncerów.

Marta na Instagramie jest sobą, zupełnie nie przejmując się opiniami na swój temat. Hejterów zjada na śniadanie swoją pewnością siebie i miłością do swojej osoby i ludzie to kupują. W końcu oglądając jej kanał, nie czują się gorzej, ba, oni na reszcie czują się lepiej! W feedzie idealnych, beauty, fit instargamerek mają swoją dziewczynę, która nie narzuca im żadnej presji bycia kimś innym niż są. Nie wymaga od nich gimnastyki głowy ani ciała, a do tego dostarcza solidną dawkę ekshibicjonizmu i rozrywki.

Prognoza na rok 2019
Rozwój ruchu anty-beauty. Wydaje się, że instagramowy świat niedługo osiągnie swoje apogeum. „Instagramowe” nie są już dawno tylko posty na Instagramie. Instagramowe są hotele, restauracje, jedzenie, moda, makijaż i ludzie. Wszystko co jest na tyle piękne, by zrobić temu zdjęcie, i na tyle nowe, by wybić się w feedzie. Z drugiej strony sam Facebook dzieli się raportem, w którym przyznaje, że pasywna konsumpcja treści w social mediach sprawia, że czujemy się źle z samymi sobą. Badani przedstawiciele generacji Z przyznają, że instagramowy świat ich stresuje i źle wpływa na ich samoocenę. Przesyt instagramowego świata obniża jego wiarygodność. Nikt z nas już nie wierzy, że tak wygląda prawdziwe życie, a bycie perfekcyjnym staje się trochę synonimem obciachu.

Dochodzi do sytuacji, kiedy Ola Domańska, aktorka, która prowadzi szczery i nadzwyczaj ludzki Instagram, tłumaczy swoją okładkę z „Cosmo”. Ola na swoim story stawia w kontrze swoje zdjęcie okładkowe, powstałe przy pracy masy specjalistów i idealnego światła, do jej naturalnie pięknego, codziennego wydania choć już nie tak perfekcyjnego i instagramowego. Zmiany wróżą też Koreanki i ich ruch Escape the Corset. Znane na całym świecie z systematycznej pielęgnacji, nienagannego makijażu i operacji plastycznych mają dosyć. Wyrzucają szminki i ścinają włosy, a video koreańskiej youtuberki Liny Bea na YouTubie „Nie jestem ładna” ma prawie 6 mln wyświetleń.

W 2019 nie dojdzie pewnie do rewolucji, ale świat powoli redefiniuje znaczenie słowa „beauty”, na co wpływ mają dorastające pokolenie Z, które nabiera mocy zakupowych. Wydaje się, że to pokolenie mądrzejsze i wrażliwsze od pokolenia Y, które ma szanse na przeprowadzenie mądrej konsumpcyjnej ewolucji.

 


Karolina Kornacka, head of content and social media w Kamikaze

Wydarzenie roku
Premiera płyty Dawida Podsiadło i cała kampania wokół niej, świetnie rozegrana w social media artysty. To był absolutny marketingowy majstersztyk, który oglądało się z prawdziwą przyjemnością. Powiedzmy sobie szczerze, kto z nas nie chciał zadzwonić do Dawida ;) Świat reklamy i sztuki zaskoczył Banksy, który podczas aukcji zniszczył swoje dzieło. Reakcja social mediów? Klika świetnych RTMów.

Sukces roku
Wszystkie kampanie, które nosiły znamiona społecznych. Zaczęło się od #metoo, potem była walka ze słomkami w Polsce. Coraz częściej marki również angażują się w takie działania.  Zdecydowanie podoba mi się ta jaśniejsza strona social mediów, które niosą wartościowe treści i budują świadomość społeczną.

Porażka / rozczarowanie roku
W Polsce bardzo rozczarował Żywiec Zdrój i promowanie plastiku, w tym tragiczne wypowiedzi ambasadorki marki - Martyny Wojciechowskiej. Globalnie rozczarowaniem były nieustające problemy z Facebookiem, bugi, niedziałające reklamy czy problemy ze statystykami. Praca na Facebooku nie była w tym roku łatwa.

Człowiek roku
Użytkownik i wszystko, co związane z jego aktywnością w social media. Świadomość brandów jest coraz większa, ale tak samo, jeśli nie szybciej rośnie świadomość konsumentów, którzy doskonale wiedzą, czego chcą i jakich treści szukają w internecie. To użytkownik jest najważniejszy w komunikacji, to on „rozdaje” swoje reakcje i komentarze, a w ostatnim kroku kupuje nasz produkt.

Serwis / kampania / projekt roku
Tu ponownie jako kampanię roku w Polsce wskazuję premierę płyty Dawida Podsiadło. Na świecie rządziła Ikea i jej wszystkie kampanie (świetne zrealizowane również w Polsce). Ikea kolejny raz pokazała, że w real time marketing i komentowanie rzeczywistości umie jak nikt inny.

Premiera, nowość roku
Nic nie wywołało trzęsienia ziemi, nie pojawił się żaden silny, nowy, ciekawy gracz, jeśli chodzi o platformy socialowe. Instagram i jego Stories wprowadziły kilka nowych, ciekawych funkcjonalności (w tym sprzedaż), czekamy na więcej.

Trend roku
Grupy i boty rządziły zarówno w Polsce i na świecie. Marki powoli radzą sobie z obecnością w grupach, tworząc własne i nie prowadząc tam komunikacji reklamowej, a bardziej edukacyjną i lifestylową. Dobrze przemyślany i przygotowany bot ułatwia obsługę klienta. Najlepsze to te, które dają coś klientowi i marce; mój ulubiony pozawala kupić bilet lotniczy, odprawić się przed lotem i generuje kartę pokładową. To naprawdę ułatwia życie :)

Prognoza na 2019 rok
Ludzie wciąż będą chętniej oglądali niż czytali (niestety), dlatego będą rządziły stories. Natomiast tu pojawia się wyzwanie dla marketerów. Konsumenci coraz częściej oczekują komunikatu dobranego do siebie. Nie chodzi tu tylko o reklamy, ale o całość treści przekazywanych przez markę, Personalizacja ponad wszystko!

 


Joanna Tymowicz, client service director w Ideo Force

Wydarzenie roku w Polsce
Jako wydarzenie roku wskazałabym zorganizowany po raz pierwszy w Polsce międzynarodowy event - Social Media Week. Jest to jedyne tego typu wydarzenie poświęcone w całości tematyce social media. Podczas dwóch dni zaprezentowano ciekawe case study, a licznie grono prelegentów oraz konwersatoria przyczyniły się do tego, że konferencja prezentowała wysoki poziom merytoryczny.

Sukces roku
Sukces roku zarówno w Polsce, jak i na świecie to ogromna i nieustająca popularność treści efemerycznych, przede wszystkim Instagram Stories. Instagram rozwija tą funkcjonalność, stale dodając nowe funkcje angażujące użytkowników.

Swego rodzaju sukcesem można określić również „renesans”, jaki przeżywa serwis dla profesjonalistów z różnych dziedzin, czyli LinkedIn. Obserwujemy w nim rosnącą popularność nowego trendu - social selling, który bazuje na budowaniu sieci kontaktów oraz relacji. W Polsce bardzo pozytywnie przyjęła się idea organizowania spotkań i wydarzeń #linkedinlocal, których celem jest przeniesie wirtualnych znajomości do świata offline, networking czy po prostu rozmowa przy kawie.

Porażka / rozczarowanie roku
Swoista plaga Instagrama, czyli boty, których liczba jest tak wysoka, że czasem można odnieść wrażenie, że jest ich więcej niż realnych użytkowników. Komentują posty z określonymi hasztagami, followują konta - robią niemal wszystko to, co realny użytkownik. Niestety, jak się okazuje z tego typu działań korzystają nawet osoby, które są postrzegane za ekspertów Instagrama. Na szczęście problem dostrzega sam serwis i zapowiada walkę z botami oraz blokowanie fakeowych kont.

Wyciek danych ponad 80 milionów użytkowników ciężko nazwać inaczej niż porażką. Mimo tak głośnego skandalu popularność Facebooka nie spadła i nie nastąpiło tak szumnie zapowiadane masowe usuwanie kont. Mark Zuckerberg po raz kolejny udowodnił, że Facebook jest gigantem na rynku i nawet akcja #DeleteFacebook mu nie zaszkodziła.

Serwis / kampania / projekt roku
Kampania roku to dla mnie bardzo głośna premiera sklepu internetowego AboutYou, która była wspierana przez największych influencerów w Polsce. Marka z okazji uruchomienia serwisu zorganizowała w Warszawie duży event. Relacje z tego wydarzenia można było na żywo oglądać w Insta Stories największych polskich celebrytów.

Trend roku
W dalszym ciągu trendem we wszystkich mediach społecznościowych jest wszechobecne wideo. Instagram rządzi poprzez instastories, YouTube stawia na coraz dłuższe i bardziej wartościowe treści, Facebook promuje treści video oraz transmisje na żywo.

Da się również zauważyć, że aktywność użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego w Polsce przeniosła się z newsfeedu serwisu do grup tematycznych. Od jakiegoś czasu Facebook rozwijał tą formę komunikacji i do tego stopnia stawia na aktywność użytkowników w grupach, że pozwolił na dołączanie do nich również markom.

Prognoza na 2019 rok
Przyszłość należy do chatbotów konwersacyjnych, dlatego w 2019 roku obserwować będziemy dynamiczny ich rozwój w Polsce i na świecie. Szacuje się, że już w 2020 roku 85 proc. interakcji z użytkownikami sieci będzie odbywało się bez kontaktu z człowiekiem. Warto wykorzystać ten potencjał w celu usprawnienia komunikacji z klientami i osiągania założonych celów.

Kolejnym trendem, który będzie się mocno rozwijał w social media w nadchodzącym roku będą działania employer brandingowe i wykorzystanie w nich potencjału drzemiącego w mediach społecznościowych. Już teraz obserwujemy jak lawinowo zakładane są strony w serwisach społecznościowych o nazwie „Kariera…”. Budowanie atrakcyjnego i wiarygodnego wizerunku to czasochłonne i wymagające zadanie. Jest jednak niezbędne, jeśli chce się odnieść sukces na współczesnym rynku. Najważniejsza w nim jest spójność – promowany obraz firmy musi być taki sam lub bardzo zbliżony do tego w rzeczywistości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2018 roku w social media, prognozy na 2019 rok

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Ale głupawe nazwy stanowisk!
odpowiedź