SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaki był 2019 w influencer marketingu? Co zdarzy się w 2020?

W kolejnej części cyklu podsumowań roku portalu Wirtualnemedia.pl oddajemy głos przedstawicielom branży influencer marketingu. Reprezentują oni agencje, domy mediowe i sieci partnerskie. Eksperci wskazują kluczowe wydarzenia z 2019 i najważniejsze trendy na 2020 roku.

Karina Hertel, ekspert BrandLift Influencer Marketing Agency


 

Wydarzenie roku
Jestem wielką zwolenniczką wzmacniania niezależności kobiet czy wyrównywania praw obu płci. Sama jestem jedną z niezależnych kobiet, ale już nie mam siły słuchać o kolejnym wydarzeniu, które nic nie zmienia albo zmieniło niewiele. W Polsce odbyło się mnóstwo imprez o pięknie brzmiących nazwach: „festiwalkobietinternetu” „eranowychkobiet” czy „pierwszyletnifestiwalkobiet”. Niestety żadna z nich nie jest dla mnie wydarzeniem roku. Dziewczyny róbmy rzeczy konstruktywne!  

Natomiast branżowe wydarzenie roku na świecie to na pewno Dzień Singla w Chinach. Gdy my obchodzimy Święto Niepodległości, Chińczycy obchodzą dzień osób bez stałego związku. Fenomenalny okazał się również Black Friday po chińsku. Dość absurdalne, zainicjowane przez serwis AliBaba  i może nawet niekoniecznie niosące pozytywne konotacje w obecnych czasach święto wyprzedaży, okazuje się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o kreowanie potrzeb zakupowych. A kto korzysta? AliExpress. 1 mld w pierwszej minucie. 10 mld w 30 minut. W dobę sprzedaż na poziomie sprzedaży kwartalnej Amazona. Chiński smok pokazuje, kto rządzi w dzisiejszej e-sprzedaży.

Sukces roku
Jeszcze nie jest to pełen sukces, bo na razie to polski kandydat do Oscara, ale mocno trzymam kciuki za nagrodę dla Jana Komasy za film „Boże Ciało”. Jan, go for it!  
Myśląc o świecie, należy podkreślić olbrzymie poruszenie jakie wywołała Greta Thunberg wśród młodzieży, którego efektem były strajki klimatyczne. Nie było ani granic, ani struktur organizacyjnych, a w imię poprawy jutra miliony nastolatków solidarnie działały. Popieram gorąco.  

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Trudno jest przejść obojętnie obok zamknięcia wydawnictwa Marquard Media Polska. Zwłaszcza, że jest to moja macierz. Razem robiliśmy niezwykle ciekawe projekty, tam nabierałam sznytu mediowego, poznałam bardzo zdolnych i kreatywnych ludzi. Finalnie zamknięcie takich marek jak Playboy, Harpers Bazaar, Cosmopolitan czy Joy to wielka strata.

W kontekście naszej branży sporym rozczarowaniem jest TikTok. Demografia nie zmienia się (95 proc. dziewczynki do 14 roku życia ze wsi lub z miasteczek do 50 tys. mieszkańców). W temacie legalizacji działań z nieletnimi twórcami niesie to wiele zagrożeń dla marek. Kwestia ochrony nieletnich wciąż powoduje liczne postępowania wobec właściciela ByteDance (kary i pozwy od Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu czy od Rządu Indyjskiego). Temat trudny, choć dla pewnych kategorii produktów… może wart ryzyka. Obserwujemy.  

Człowiek roku
Niekwestionowanym człowiekiem roku jest Greta Thunberg. Można się z nią nie zgadzać, można kwestionować autentyczność czy oskarżać o działanie pod publiczkę, ale nie da się zakwestionować, że dziewczyna wstrząsnęła w tym roku światem, wchodząc w dialog jak równy z równym z najpotężniejszymi ludźmi świata polityki i biznesu. Niewątpliwie wielu z nich nie wiedziało jak się bronić i ustosunkować do bezkompromisowych oskarżeń padających w trakcie szczytu ONZ w Nowym Yorku, co samo w sobie zostanie zapamiętane na długie lata.
W Polsce postacią roku jest Olga Tokarczuk. Nie uzasadniam, odsyłam do lektury.  

Serwis / kampania / projekt roku
Największym projektem roku była „Ostatnia puszka Pawła Adamowicza dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”,  wszyscy razem zbierali środki dla potrzebujących w imię śp. Pawła Adamowicza i na rzecz najszczerszej inicjatywy WOŚP.  

A idąc w kierunku Gdańska chciałabym podkreślić kampanię promującą „Stocznię Gdańską na UNESCO”, którą mieliśmy szansę współtworzyć. Bardzo interesująca inicjatywa non profit. Duzi i mali twórcy we wspólnej misji. Konferencje, mnóstwo energii, pozytywnych przekazów i ludzkiego serca ponad podziałami w imię sławienia kolebki Solidarności.  

Premiera, nowość roku
Spore zamieszanie zrobiła premiera kolejnego gracza streamingowego, platformy Disney+. Oferta rośnie, a my korzystamy albo… tracimy. Rozwijający się rynek tego typu platform daje większe możliwości wyboru i zapewne niższe ceny za korzystanie z usług. Możliwy również, że produkcje przestaną być tak spektakularne z powodu niższych przychodów platform.  

W kontekście mediów nowością dla konsumentów na polskim rynku z pewnością są podcasty i ich bardzo szeroka oferta i dostępność.  

Warto też zwrócić uwagę na Checkout on Instagram. Może to nie nowość, ale wypłynięcie na szersze wody rozwiązania realnie wspierającego e-Commerce na Instagramie. Biorąc pod uwagę skalę popularności IG, za chwilę może się okazać bardzo ważnym elementem sprzedażowego miksu. Możliwość zrobienia zakupów bezpośrednio z poziomu aplikacji może okazać się strzałem w dziesiątkę. Od inspiracji prosto do kasy. Rynek już zaciera ręce.  

Trend roku
Absolutnym i nieodwracalnym trendem na Instagramie jest jakość i bezpieczeństwo, czyli BrandSafty. Począwszy od twórców, a na klientach biznesowych kończąc. Jestem wielką zwolenniczką #ProfesjonalizowaniaHashtagów  i dlatego w naszej agencji to wspólny mianownik.

W każdym obszarze trend jakości i bezpieczeństwa musi wyznaczać kierunek.
Jeśli chodzi o światowe trendy to zdecydowanie obserwowaliśmy wykorzystywanie influencer marketingu w tematach nie tak oczywistych jak dotychczas. Takie kategorie jak „beauty” czy „fashion” dobrze znają siłę zwrotu z inwestycji w twórców na Instagramie (1$ przynosi 7$). Teraz przyszedł czas na inne kategorie. Ruszyły kampanie z obszarów nietypowych jak dotychczas dla tego medium, tj. branża motoryzacyjna, usługi finansowe, doradztwo, customer advocacy, employer branding, CSR… Pierwsze kampanie ruszyły również w Polsce (patrz #StoczniaGdanskaNaUNESCO).

Prognoza na 2020 rok
W kontekście branży: koniec zachwytu TikTokiem, #ProfesjonalizacjaHashtagów, programy BrandSafety w internecie, LinkedIn w kontekście employer advocacy i dalsze wzrost zainteresowań influencer marketingiem w kierunku efektywnościowym.   

W światowych trendach prognozuję trend zero waste, second life of things, upcycling, a przynajmniej świadomą konsumpcję. Większość z nas chciałaby żyć w przyjaznych warunkach na planecie Ziemia, a na co dzień o tym zapominamy.  Właśnie dziś powinniśmy odmówić sobie pysznego burgera i nie kupować kolejnej sukienki. Czy ten trend się sprawdzi? Zobaczymy za rok, tworząc kolejne podsumowanie.


Maciej Boron, director MBA Mediacom


Wydarzenie roku
Przejęcia Mediacap  - Lifetube, Gamellon.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Rozczarowanie w oczach hackera, a raczej szantażysty, liczącego na to, że zatrzęsie rynkiem i portfelami sieci GetHero i influencerów, po tym jak upubliczniał wykradzione kilka miesięcy wcześniej materiały z nadzieją na duży zarobek ,pod przykrywką „życzliwie informującego ludzi człowieka” .

Premiera / debiut / nowość roku
Świat i Polska - Podcasty jako nowy kanał influencerów, ale też sposób kontaktu ze słuchaczami.

Trend roku
Świat –  rozwój Mikro i nanoinfluencerów jako efekt ograniczeń po stronie dużych influencerów z powodu „clutteru” na ich mediach oraz rosnącego strumienia inwestycji klientów.
Polska - Seria nowych platform / narzędzi pomagających gromadzić i komercjalizować działania  Mikro Nanoinfluencerskie. Minimum 5 nowych platform konkurencyjnych do dawno funkcjonującego Indahash w samej drugiej połowie 2019.

Prognoza na 2020 rok
Polska: Dalsze rozdrobnienie rynku jeżeli chodzi o liczbę Influencerów, jak i narzędzi do komercjalizacji ich działań. Przejęcia większych graczy oraz negatywna weryfikacja niektórych platform startujących w obliczu ich „pączkującej” liczby w 2019

Świat i Polska - Rozwój TikToka - jakościowy(kontynuacja zmian już obecnych vs dawny kontent Musically, a co za tym idzie TG), przejścia Influencerów z „tradycyjnych platform”, docenienie i wzrost akcji z udziałem influecerów  startujących z TikToka

Przeżytek roku
Blogi nadal będą w trendzie spadkowym. Generalnie spadać też będzie popyta na „długi” Content, na rzecz łatwo przyswajalnego, jak jakościowe video.


Olga Stachowicz, influencer lead VMLY&R

Wydarzenie roku
W Polsce na szczególną uwagę zasługuje zjawisko intensyfikacji działań i kampanii społecznych przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi 2019 zachęcających do pójścia na wybory, również głosem popularnych liderów opinii. Warto wskazać tu takie podmioty jak Fundacja Batorego i ich kampanię „Zabierz głos” w doborowej obsadzie autorytetów społecznych, celebrytów, aktorów czy muzyków, Olśnienie.eu i ruch zachęcający młodych Polaków do zaangażowania się w losy swojego kraju promowany przez m.in. Wojtka Sokoła, Taco Hemingwaya, Peję, Otsochodzi czy Żabsona, a także przedwyborczą Kampanię Przeciw Homofobii i akcję #GłosujęNaMiłość jako głos sprzeciwu wobec politycznej debaty pod adresem osób LGBT oraz w nawiązaniu do niechlubnych wydarzeń z Marszu Równości z Białegostoku.

Ponad 23 miliony osób! Tylu internautów obejrzało do tej pory najgłośniejszy dokument tego roku pt. „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich poruszający temat pedofilii w Kościele. Prawdziwy sukces niezależnego dziennikarstwa z crowdfundingem w tle.

TalentMedia kupuje Lifetube i Gamelleon – tworzy się parasolowa marka LTTM zrzeszająca 835 kanałów YouTube.

Facebook powoli wdraża nowe rozwiązania platformy influencerskiej Collab’s Manager – jeszcze mało kto o tym mówi głośno, a sam Facebook chyba nie ogłosił z przytupem publicznie swojego nowego projektu, ale wiemy, że już trwają testy nowego narzędzia w obrębie aplikacji Facebook i Instagram do „ustawiania” kampanii influencerskich w podobnej formie co social ads. Monopolizacja świata micro-influencerskiego czas, start?

Na świecie w ogniu debaty ponownie Instagram, który zaczyna proces „ukrywania” lajków/serduszek pod postami w obrębie aplikacji, argumentując to próbą zmniejszenia presji i niezdrowej rywalizacji szczególnie wśród najmłodszych użytkowników aplikacji, co jednych cieszy, a influencerów nieco martwi. Dodajmy do tego news ostatnich tygodni prosto z imperium Zuckerberga o planach wprowadzenia nowej funkcjonalności na Instagram Stories (w Brazylii już on air!), czyli Reels, które ma być niczym innym jak odpowiedzią monopolisty rynku na popularną wśród użytkowników chińską aplikację Tik Tok. To be continued ;-)!
    
Sukces roku
Milion złotych w trzy dni! Oto astronomiczna kwota, która zasiliła konto WOŚP przez Nicole Sochacki-Wójcicką – Mamę Ginekolog, która postanowiła zrzec się własnego wynagrodzenia i przekazać mniej więcej 10 złotych ze sprzedaży każdego e-booka na poczet fundacji Jurka Owsiaka. Wow!
    
Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Rosnąca popularność wydarzeń takich jak Fame MMA czy nadchodzącego Tik-Tok MMA, które organizatorom przynoszą (niestety) miliony monet i (niestety) miliony… wyświetleń na YouTube.

Lord Kruszwil wyrzucony z sieci Lifetube, a jego kanał został zgłoszony na policję i prokuraturę. Mimo tych i wielu innych niechlubnych wydarzeń YouTuber wciąż nagrywa i w ciągu 6 miesięcy zbiera na swoim nowym kanale (poprzedni sam zawiesił) grupę ponad 1 miliona zaangażowanych widzów – subskrybentów.

Człowiek roku
Olga Tokarczuk – laureatka literackiej nagrody Nobla, której książki znikały z polskich półek w księgarniach po ogłoszeniu tych cudownych wieści.

Greta Thunberg – 16-letnia aktywistka na rzecz klimatu, która przepłynęła Atlantyk, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA i powiedzieć politykom wprost, co myśli o ich postępowaniu i działaniu (albo ich braku) w temacie walki o środowisko.

Akcja / projekt roku
Chiński gigant platformy e-commerce Aliexpress wchodzi we współpracę z polskimi influencerami: Julią Kuczyńską “Maffashion”, Jelenimi Jajami, Bakusiowo i Matura To Bzdura.

Janusz Chabior i Kampania OLX przeciwko negatywnym i wulgarnym wypowiedziom w sieci – takie Kampanie chce się oglądać.

Taco Hemingway i Dawid Podsiadło wyprzedali cały warszawski Stadion Narodowy i są pierwszymi polskimi artystami, którzy tego dokonali. Podczas ich koncertów bawiło się ponad 70 000 ludzi.

„Ostatni Twój Weekend”, czyli spektakularne zamknięcie „kultowego” polskiego miesięcznika erotycznego przez Gazeta.pl, BNP Paribas, Mastercard i VMLY&R, a także Wavemaker i Papaya Films. 5 lwów w Cannes, w tym pierwsze w historii polskie grand prix w kategorii Glass – The Lion For Change!  

Premiera / debiut / nowość roku
Bakusiowo, czyli Malwina Bakalarz, która z wieloletniej działalności blogowej i influencera parentingowego „wdarła” się na listy top YouTube, otwierając swój kanał Baku Family. Jej muzyczne parodie to prawdziwy content viralowy komentowany przez większość portali internetowych, a ów sukces potwierdza także miejsce nr 2 na liście YouTube Rewind z jej pierwszą parodią muzyczną piosenki Pawła Domagały, czyli “Weź nie pytaj – Hymn Matek” – drugie najchętniej oglądane video na polskim YouTube w 2019 roku.

Joanna Banaszewska – nowa jakość polskiego influencer marketingu. Popularność zyskała na swojej wiedzy, profesji zawodowej i podejściu do biznesu. Wciąż udowadnia, że można pracować i współpracować z markami bez ściemy, autentycznie, w zgodzie ze sobą. Ona wie, jak to robić!

Joanna Okuniewska! Mistrzyni podcastów! Jak zaczniesz słuchać, to przepadniesz na kilka godzin. Neo-stand-uperka, znakomita obserwatorka, mistrzyni ciętych ripost. Rok 2019 to już był jej rok, ale w kolejnym to pewnie... „fiordy będą jej z ręki jadły”.
   
Trend roku
PODCASTY & E-BOOKI
Wracamy do korzeni? Znów lubimy słuchać (podcastów) i czytać (e-booki), a nie tylko oglądać. Spotify oferuje nam kilkanaście różnych kategorii podcastów, a w branży podcasterów kilka znaczących nazwisk „wdziera” się do świata w roli influencera. Influencerzy – „Wyjadacze” wykorzystują swoją bazę fanów do nowej formy zarobkowania – sprzedaży e-booków. Najlepiej (póki co) sprzedają się e-booki: kulinarne, podróżnicze, fotograficzne (również te z presetami do najbardziej pożądanej aplikacji Lightroom) i te związane z rozwojem konta na Instagramie. Wśród najlepiej zarabiających autorów e-booków warto wymienić: Mamę Ginekolog, Fashionelkę, Joannę Banaszewską, Lady Gugu czy Travelicious.

TIK-TOK
Uwaga marketerów chcących dotrzeć do dzieciaków i nastolatków do 18 roku życia skupiła się jeszcze mocniej na możliwościach i współpracach komercyjnych w aplikacji Tik Tok. Dzięki raportowi GETHERO wiemy, że trochę ponad 90% polskich użytkowników Tik-Tok to właśnie osoby niepełnoletnie.

YOUTUBE
YouTube to wciąż rosnąca profesjonalizacja rynku influencerskiego – od jakościowych produkcji filmowych po coraz bardziej „rozpychające” się w mainstreamie kanały niszowe/tematyczne. Dwa kontrastujące kierunki: ambitne i długie treści (jak dokument Sekielskich) oraz rozrywka niskich lotów (content związany z Fame MMA).
    
Prognoza na 2020 rok

●    “Content is king, engagement is queen, context is everything” – kontekst, narracja, storytelling na kanałach influencerskich będzie kluczem do sukcesu
●    Multikanałowość – w kontekście rozwoju influencera i otwierania się na nowe kanały (np. bloger -> YouTube, podcaster -> Instagramer)
●    Coraz większa rola Instagrama w działaniach influencerskich; przewaga Instagram Stories nad feedem postów na Instagramie, kierunek e-komercjalizacji działań influencerskich
●    Tik-Tok umocni swoją siłę i wciąż będzie ważnym graczem na rynku w 2020
●    Podcasterzy w świecie influencerów – coraz więcej marek będzie wchodzić we współpracę podcastową
●    YouTube wciąż będzie medium najlepiej i najdłużej utrzymującym uwagę widzów
●    Umocnienie współprac influencerskich typu long-term – coraz mniej pojedynczych strzałów, a więcej przemyślanych długofalowych strategii
●    Jeszcze bardziej jakościowe podejście do rekrutacji influencerów – weryfikacja „twardych danych” i miękkich względów komunikacyjnych
●    Bardziej restrykcyjne podejście do oznaczania treści sponsorowanych – od #ad do powszechnej funkcji „Sponsor” postów na Instagramie
●    Badanie efektywności współpracy z influencerami – jeszcze więcej dyskusji i technologicznych rozwiązań co do mierzalnych efektów działań

Przeżytek roku
Snapchat is dead. Really dead.

Micro-influencer w roli „słupa reklamowego”

  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dołącz do dyskusji: Jaki był 2019 w influencer marketingu? Co zdarzy się w 2020?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mm
Powinniscie podpisac artykul sponsorowany. Nic poza autopromocja abstra i lttm tutaj nie otrzymamy. Szkoda.
odpowiedź
User
mike
Przecież te całe influłencery w większości słyną z wyłudzania rzeczy za darmo.
odpowiedź
User
Rtm
Przyjdzie kryzys gospodarczy skończy sie wyrzucanie kasy na fanaberie
odpowiedź