SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżki płac planuje tylko 15,4% przedsiębiorstw

Podwyżki wynagrodzeń planuje 15,4% przedsiębiorstw, ankietowanych w marcu 2012 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), wynika z raportu banku centralnego. Oznacza to, że zasięg podwyżek płac będzie znacznie mniejszy niż w poprzednim kwartale.

Podwyżki płac planuje tylko 15,4% przedsiębiorstw

"Wzrost płac obejmie w II kw. br. mniej przedsiębiorstw oraz mniejszą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale. Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się nadal poniżej średniej dla lat 2005-2012. Również średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie nieco niższa niż w poprzednim kwartale" - głosi raport.

Relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy nieco pogorszyła się w I kw. 2012 r., nadal jednak zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje wydajność szybciej rosnącą od płac niż nienadążanie zmian wydajności za tempem wzrostu wynagrodzeń. Presja płacowa nieznacznie się osłabiła się w relacji do poprzedniego kwartału; w dalszym ciągu ponad 90% przedsiębiorstw nie rejestruje wzrostu nacisków płacowych ze strony pracowników, zaznacza bank centralny.

"W II kw. 2012 r. zasięg podwyżek płac będzie mniejszy niż w poprzednim kwartale, także po uwzględnieniu korekty sezonowej. Podwyżki wynagrodzeń planuje 15,4% przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 13,5%, tzn. o 2,8 pp. mniej kw/kw i 4,6 pp. mniej r/r). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005 - 2012. Wzrost płac obejmie mniejszą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale (także po pominięciu efektów sezonowych) oraz w analogicznym kwartale rok wcześniej" - czytamy dalej w raporcie.

Większość podwyżek płac będzie umiarkowana co do skali - dominują wzrosty płac do 5% (15,3% zatrudnionych). Wyższe niż 5% podwyżki planowane są dla 7,6% pracowników w badanej próbie, w tym podwyżki ponad 10% - dla bardzo małej części badanej populacji (0,9% zatrudnionych).

"Wysokość średniej podwyżki nieznacznie spadła - w przedsiębiorstwach, które planują zwiększyć płace średnia wysokość planowanych podwyżek w II kw. 2012 r. wyniesie 4,9% (5,0% w poprzednim kwartale), średnia ważona podwyżka wynagrodzenia spadła do 4,4% z 4,6% w I kw. 2012 r. Zasięg redukcji płac zmniejszył się w II kw. 2012 r. i pozostaje niewielki (1,1% firm). Średnia wysokość redukcji płac będzie wyższa niż podwyżek. W efekcie płace w firmach, które dokonają zmian wynagrodzeń (podwyżek bądź redukcji) zwiększą się średnio o 4,1%" - wyliczył NBP.

"W I kw. 2012 r. relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń i wzrostem wydajności pracy nieco się pogorszyła w stosunku do kwartału poprzedniego - wzrósł udział przedsiębiorstw, w których wydajność nie nadąża za płacami oraz zmiejszył się odsetek firm, w których wydajność rośnie szybciej niż wynagrodzenia. Nadal utrzymuje się jednak zdecydowana przewaga tej drugiej grupy przedsiębiorstw. O szybszym wzroście płac niż wydajności pracy poinformowało 8,4% przedsiębiorstw w próbie, a więc 21,7% firm podwyższających płace. Wzrost wynagrodzeń nie przewyższa więc wzrostu wydajności w nieomal 4/5 przedsiębiorstw, w których wynagrodzenia rosły" - konkluduje NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2012 r. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podwyżki płac planuje tylko 15,4% przedsiębiorstw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl