SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK karze za dzwonienie bez zgody odbiorców z zaproszeniami na pokazy sprzedażowe garnków

Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary za telefonowanie do różnych osób bez ich wcześniejszej zgody z zaproszeniami na pokazy sprzedażowe garnków - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie UOKiK-u w tej sprawie trwało niemal cztery lata.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-u Article

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest konsekwencją postępowania wszczętego w 2015 roku po listach i telefonach od klientów. Skarżyli się oni, że telemarketerzy wynajęci przez firmę Philipiak Polska (obecnie działającą pod nazwą Smak i Zdrowie) dzwonili do nich i zapraszali na pokazy garnków.

UOKiK zdecydował, że spółka za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów ma zapłacić 35 388 zł kary. Decyzja nie jest prawomocna, ukarana firma może odwołać się do sądu.

W uzasadnieniu Urząd przypomina, że firmy dzwoniące do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego (lub zlecające to innej firmie) powinny mieć na to jego wyraźną zgodę, i to udzieloną dużo wcześniej. Nie liczy się zgoda wyrażona na początku rozmowy telefonicznej. - Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela - zaznacza UOKiK.

To druga w ostatnich miesiącach decyzja Urzędu z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. W lutym br. nałożył 71,9 tys. zł kary - także za dzwonienie do konsumentów bez ich zgody - na firmę ASC Medica ze Śremu. Decyzją UOKiK spółka miała zaniechać stosowania takich praktyk.

- Prawo chroni konsumentów przed niechcianym marketingiem bezpośrednim. Przedsiębiorca musi mieć wcześniejszą zgodę na kontakt telefoniczny - nie tylko jeśli chce przedstawić swoją ofertę, ale także gdy chce ją tylko zapowiedzieć lub wybadać potrzeby klientów - podkreślał wówczas Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK karze za dzwonienie bez zgody odbiorców z zaproszeniami na pokazy sprzedażowe garnków

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dzwonią katarynki.
Tylko 35 000?
Powinno być ale 350 000
13 0
odpowiedź
User
Gość54321
Bardzo dobrze!
8 0
odpowiedź
User
Seba
Za każdym razem wciskając mi kit że numer wylogowany jak się przed nimi chronić?
5 0
odpowiedź
User
xxx
Dobra decyzja. W końcu. Ale postępowanie powinno trwać góra pół roku, a wspomniana kara 35 tys. powinna być od jednego nielegalnie wybranego numeru, a nie od dzwonienia ogólnie.
9 0
odpowiedź
User
pavv
350000 też mało. Powinni co najmniej 3500000 dostać za wydzwanianie i kolejne 3500000 za opychanie towarów w chorej cenie.
7 0
odpowiedź