SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy zdecydowanie chcą być dalej w Unii Europejskiej

Ponad trzy czwarte Polaków uważa, że nasz kraj powinien pozostać członkiem Unii Europejskiej - wynika z sondażu Research Partner.

Czy Polska powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej? Jak najbardziej. Ponad 3/4 rodaków odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Przeciwne pozostaniu w UE jest tylko 10 proc. respondentów, a 14 proc. nie ma zdania na ten temat.

Polacy widzą korzyści z członkostwa w UE

Polacy patrzą przez pryzmat korzyści jakie daje nam członkostwo w Unii. Ponad 60 proc. uważa, że nasz kraj odniósł duże lub bardzo duże korzyści z obecności w UE. Zdaniem kolejnych 33 proc. korzyści te są średnie, a tylko 16 proc. uznało je za niewielkie albo nie widzi ich wcale.

Pomimo ciepłego stosunku do członkostwa w Unii, Polacy chcą zachować elementy odrębności narodowej. Wyrażają się one zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. Prawie 60 proc. chciałoby utrzymania naszej waluty narodowej. Tylko 27 proc. Polaków wolałaby wprowadzenie EURO, a 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

 W jakim kierunku powinna zmierzać Unia?

Ciekawe wnioski płyną z pytania o kierunek rozwoju UE. Zdaniem 36 proc. respondentów państwa członkowskie powinny dążyć do zwiększania swojej niezależności w ramach UE, a 9 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania.

Prawie 30 proc. badanych chciałoby utrzymania obecnego poziomu relacji pomiędzy państwami członkowskimi i Unią, a 27 proc. nie ma opinii na ten temat.

Co z migracją w UE?

Jedną z drażliwych kwestii w ostatnich latach jest problem migracyjny. 43 proc. badanych uważa, że powinniśmy przyjmować tylko migrantów z naszego obszaru kulturowego, w tym osoby pochodzenia polskiego. 15 proc. rodaków sądzi, że nie powinniśmy przyjmować żadnych migrantów, a kolejne 16 proc. ma przeciwną opinię i jest za otwarciem kraju dla wszystkich. Niezdecydowani stanowią aż 26 proc..

Chcemy zostać w strukturach europejskich

Podsumowując, Polacy chcą pozostać w strukturach europejskich. Jednakże w porównaniu do badania przeprowadzonego w dniach 16-19.07.2021 roku w coraz mniejszym stopniu dostrzegają korzyści płynące z członkostwa w UE (duże lub bardzo duże korzyści dostrzega aż o 11 proc. Polaków mniej).

 

Niemniej uważają, że poszczególne państwa członkowskie powinny stanowić o sobie w większym stopniu. Wyraźnie wzrósł odsetek respondentów, którzy chcieliby utrzymania obecnego stanu w relacjach z UE, przy jednoczesnym spadku niezdecydowanych (wzrost o 5 p.p.). Jesteśmy przyzwyczajeni do naszej waluty narodowej i tylko 27 proc. badanych chciałoby zamienić złotówkę na Euro w naszych portfelach (25 proc. rok wcześniej).

 

Ukraina zmienia nasz stosunek do migracji

Wojna na Ukrainie zmieniła nasz stosunek do imigracji. Wyraźnie spadł odsetek ankietowanych, którzy uważają, że Polska nie powinna przyjmować żadnych imigrantów (z 22 proc. do 15 proc.).

W podobnym stopniu spadła liczba Polaków, którzy chcieliby przyjmować tylko migrantów o polskim pochodzeniu (-8 p.p.). O 5 p.p. wzrósł odsetek akceptujących imigrację bliskich nam kulturowo i światopoglądowo Europejczyków. Jednocześnie wzrosła bardzo grupa Polaków, którzy nie mają opinii w tej kwestii (z 16 proc. do 26 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.09.2022, na ogólnopolskiej próbie 1067 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Polacy zdecydowanie chcą być dalej w Unii Europejskiej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
No i dobrze. Jeszcze w wyborach niech zagłosują na takie partie które chcą być w UE i będzie jeszcze lepiej.
odpowiedź
User
Aron
Eurokołchz tworzony na wzór CCCP. Przy dobrej kampanii nienawści na UE przy ewentualnyn referendym powinno styknąć 50%+1 za leave jak w UK
odpowiedź
User
123
akurat,to ta trzecia prawda.Agencja Reaserch Partner to goovnoana agencja,bez cienia zaufania spolecznego a bierze sie za urabianie opinii publicznej.
odpowiedź