SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już 4 na 10 Polaków ogranicza lub nie je mięsa

43 proc. Polaków deklaruje, że nie je w ogóle lub stara się ograniczać jedzenie mięsa - wynika z raportu agencji IQS.

fot. Shutterstock.comArticle

Fleksitarianizm to dieta polegająca na spożywaniu ograniczonej liczby posiłków mięsnych. Decydują się na nią głównie kobiety oraz osoby starsze; głównie z wyższym wykształceniem. Najwyższy odsetek osób na diecie bezmięsnej jest w najmłodszej badanej grupie w wieku 16-24 lat (7 proc.).

- Fleksitarianizm to zjawisko stosunkowo młode ale powoli, także w Polsce, wkraczające do mainstreamu. To trend związany ze stylem życia, wyższą świadomością ale niebywale aspiracyjny, przez co siła jego rażenia staje się jeszcze większa. Konsekwencje biznesowe mogą przynieść przetasowania na rynku, dlatego warto fleksitarianizm wziąć pod przysłowiową lupę - powiedział Grzegorz Giza, chief growth officer w IQS.

Fleksitarianie boją się, co jest w mięsie

Strach o faktyczny skład mięsa to główny argument na rzecz jego ograniczania w diecie. Twierdzą tak zarówno ci, którzy nie limitują spożycia mięsa, jak również osoby, które mięsa nie jedzą lub starają się je ograniczać.

Mniej przejmujemy się wysoką zawartością tłuszczu w mięsie i jego kalorycznością (21 proc. ograniczających lub niejedzących mięsa w ogóle i 12 proc. nieograniczających spożycia mięsa), a jeszcze mniej podwyższonym ryzykiem raka i innych chorób (odpowiednio 18 i 9 proc.).

39 proc. badanych nie je mięsa bądź ogranicza je ze względów etycznych. Mają na uwadze cierpienie zwierząt czy niehumanitarny. Dla co piątej osoby nielimitującej spożycia mięsa jego produkcja oznacza zabijanie i cierpienie zwierząt.

Fleksitarianie zwracają też uwagę na pogarszającą się jakość i smak mięsa. Co czwarty badany stwierdza, że mięso „nie smakuje już tak jak kiedyś”. – Wraz z fleksitarianizmem rośnie trend premiumizacji mięsa. Przybiera on różne postaci – kupowanie i jedzenie lepszego, droższego mięsa, ale też spożywanie mięsa, które pochodzi z pewnego źródła, od zaufanego sprzedawcy – komentuje Grzegorz Giza z IQS.

Badanie zrealizowane przy użyciu platformy badawczej analizy treści netdive. Siła zjawisk, motywacji i barier – badanie CAWI, N=500.

Dołącz do dyskusji: Już 4 na 10 Polaków ogranicza lub nie je mięsa

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
A może boją się kupować mięsa, wędlin po tej aferze z leżakami?
odpowiedź
User
Janusz
Brawo. Go wegan!!! Widać, że jest wiele rozumnych istot.
odpowiedź
User
Ida
cieszę, się. Jestem flexi ze względu na etykę.
odpowiedź