SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy najczęściej klikają w reklamy żywności i napojów, banery najpopularniejszym formatem

Najwyższy współczynnik klikalności w polskim internecie mają reklamy przygotowane przez producentów żywności i napojów – wynika z najnowszego badania rynku reklamy online gemiusAdMonitor. Reklamodawcy w naszym kraju w sieci najchętniej wykorzystują banery, a najwięcej reklam emitowanych jest na komputerach stacjonarnych.

Article

Badanie przeprowadzone przez firmę Gemius dotyczy rynku reklamy internetowej w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika z niego, że w Polsce współczynnik klikalności reklam internetowych w pierwszej połowie 2017 roku wyniósł 0,66 proc., czyli utrzymał poziom porównywalny do tego samego okresu 2016 roku. Najczęściej klikanymi w naszym kraju reklamami były te od producentów żywności i napojów (współczynnik CTR 1,20 proc.).

Najwyższy współczynnik klikalności wśród 13 badanych krajów odnotowano w Turcji (CTR 1,16 proc.), najniższy w Czechach (0,43 proc.). W Polsce współczynnik ten wynosi 0,66 proc. Dane pokazują, że średnio dla wszystkich krajów formaty rich media (reklamy multimedialne) uzyskały wyższy wskaźnik CTR niż banery. Branżami, których reklamy były najczęściej klikane w regionie, są telekomunikacja i produkty spożywcze wraz z napojami.

W 70 proc. kampanii reklamowych online w Polsce wykorzystywane są banery. Formaty rich media wystąpiły zaś w 39 proc. kampanii. Wśród kanałów emisji reklam na rodzimym rynku prym wiodą komputery stacjonarne, gdzie wyświetlanych jest 71 proc. komunikatów reklamowych. 25 proc. reklam wyemitowano na smartfonach, a 4 proc. na tabletach.

W pierwszej połowie 2017 roku we wszystkich analizowanych krajach standardowe banery wykorzystywane były średnio w 82 proc. kampanii reklamowych online. Najchętniej po narzędzie to sięgali marketerzy rumuńscy (91 proc. kampanii). Banery cieszą się również popularnością w Chorwacji i na Łotwie, gdzie są wykorzystywane w 90 proc. kampanii. Najmniejszy udział banerów w kampaniach internetowych zanotowano na Ukrainie (65 proc.) i w Czechach (69 proc.). W większości krajów najpopularniejszym formatem w tej kategorii był 300x250.

Reklamy internetowe na ekranach komputerów stacjonarnych i laptopów najczęściej wyświetlały się na Węgrzech (77 proc. emisji reklam ogółem w tym kraju). Ten kanał emisji jest również popularny w Czechach (75 proc.) i w Chorwacji (71 proc.).

Największy odsetek emisji reklam na smartfonach zanotowano w Turcji i Rumunii (36 proc.), a stosunkowo najwięcej emisji na tabletach odnotowano na Słowacji (8 proc.).

Średnio na analizowanych rynkach formaty rich media wykorzystywano w 32 proc. prowadzonych kampanii reklamowych online. Liderem pod względem korzystania z rich media w reklamie są Czechy (56 proc.) i na Ukrainie (54 proc.) Najmniej tego typu formatów wykorzystywano na Łotwie (12 proc.) i Estonii (18 proc.). Najpopularniejszymi i zarazem najczęściej klikanymi reklamami w tej kategorii są te wykorzystujące wideo.

Według prognoz agencji mediowej Starcom, w zeszłym półroczu wartość polskiego rynku reklamowego wyniosła 4 255,5 mln zł, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Nakłady na reklamę w tym roku zaś wzrosną o 2-2,5 proc.

Badania pokazują także coraz większe zainteresowanie reklamodawców promocją w internecie. Według badania przeprowadzonego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska - w pierwszym kwartale bieżącego roku na reklamy w internecie wydano 890 mln zł – o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Dołącz do dyskusji: Polacy najczęściej klikają w reklamy żywności i napojów, banery najpopularniejszym formatem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
96% tych kliknięć to przypadek bo palec się omsknął i nie trafił w przycisk ZAMKNIJ.
odpowiedź
User
Krzekosz Bandałowidż
Ja nie klikam w nic, bo mnie reklamy się nie wyświetlają.
odpowiedź
User
Jarek
Współczynnik klikalności reklam (CTR) w I półroczu 2017 r. wyniósł w Polsce 0,66% - podaje portal Wirtualne Media. Oznacza to, że albo agencje reklamowe mają płacony procent od wysokości budżetu i naciągają klientów na kasę, bo większy budżet, to wyższa prowizja; albo nie rozumieją odbiorców, do których mają się zwracać i strzelają z armaty do wróbla. Pewnie upraszczam, bo do oceny kampanii liczy się wiele innych czynników, a przede wszystkim osiągnięcie zamierzonego celu w ramach wydanej kasy, ale jednak zdziwiły mnie te dane.
Słabo, panie i panowie, w Legię Warszawa (Legia to jeeee potęęęga) się zapatrzyliście? ;-)
odpowiedź