SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co piąty Polak nie zamierza się zaszczepić przeciw Covid-19

Co trzeci dorosły Polak wciąż nie zarejestrował się na szczepienie, a co piąty w ogóle nie zamierza się szczepić - wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Aż 46,1 proc. sceptyków szczepienia jako powód podaje brak wiary w skuteczność szczepionki.

Article

38,8 proc. pełnoletnich uczestników sondażu, który Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat prowadziło od 20 do 21 maja 2021 roku, przyjęło już jedną dawkę szczepionki, kolejnych 11,7 proc. zaszczepionych było dwoma dawkami, natomiast 49,5 proc. nie zostało jeszcze zaszczepionych.

Okazuje się, że tylko 15,0 proc. osób niezaszczepionych zarejestrowało się na szczepienia, zaś 34,5 proc. nie dokonało rejestracji w systemie Narodowego Programu Szczepień. Pozostali uczestnicy badani są już zaszczepieni co najmniej jedną dawką.

Polacy sceptyczni wobec szczepień

Ankietowani zostali zapytani w takim razie o to, czy w ogóle zamierzają się szczepić. I tu odsetek odpowiedzi negatywnych wyniósł 21,9 proc., podczas gdy zamiar zaszczepienia się przeciw koronawirusowi zadeklarowało jedynie co ósmy Polak. Reszta ankietowanych to osoby, które albo są już zaszczepione, albo zarejestrowały się na szczepienie.

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Najczęściej wskazywano obawy przed skutkami ubocznymi (52,5 proc. wskazań), a także brak wiary w skuteczność szczepionki (46,1 proc.).

 

Przekonanie, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa – jako powód unikania szczepień wskazało 45,2 proc. sceptyków szczepienia. Co szósty ankietowany z tej grupy nie wierzy w pandemię.

Będziemy szczepili przeciw Covid-19 dzieci?

Rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zapytano ponadto czy zamierzają zaszczepić swoje dzieci, kiedy będzie taka możliwość.

 

Ponad połowa opiekunów (52,8 proc.) zadeklarowała gotowość szczepienia, prawie jedna czwarta stwierdziła, że nie będzie szczepić młodzieży, natomiast 23,3 proc. ankietowanych uchyliło się od odpowiedzi.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 20 do 21 maja 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piąty Polak nie zamierza się zaszczepić przeciw Covid-19

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anka
Dał nam przykład prezydent, który swojego czasu powiedział, że się nie szczepi, "bo nie".
odpowiedź
User
AS
Foliarze i Dudy górą
odpowiedź
User
Pankracy
Dał nam przykład prezydent, który swojego czasu powiedział, że się nie szczepi, "bo nie".


Nie sztuka usłyszeć, trzeba jeszcze zrozumieć.
Powiedział, że nie szczepi się przeciwko grypie. Podobnie jak 96% Polaków.
Ja też nie szczepiłem się przeciwko grypie , ale na covid już tak (w pierwszym możliwym terminie).
odpowiedź