SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy nie zwiększą budżetów na święta

53 proc. Polaków nie zamierza wydać na tegoroczne święta więcej niż rok temu. Większe wydatki planuje 17 proc. konsumentów, a niewiele więcej będzie ciąć świąteczny budżet - wynika z badania SW Research na zlecenie Grupy Kruk.

Article

Średni budżet na organizację świąt w wielu polskich domach (34 proc.) wynosi od 200 do 500 złotych. 16 proc. rodzimych gospodarstw domowych na święta wyda mniej niż 200 złotych. Z kolei co czwarte gospodarstwo domowe przeznaczy na ten cel nie więcej niż 1000 zł. Około 45 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich wydatki na prezenty wyniosą od 100 do 300 zł.

Dla ponad 40 proc. ankietowanych wydatki świąteczne będą stanowić jedną czwartą ich miesięcznych dochodów, a dla niemal 16 proc. aż jedną trzecią. Tylko 3 proc. zadeklarowało, że wyda niemal całe miesięczne przychody na organizację świąt.

Aż 68 proc. Polaków sfinansuje święta z bieżących dochodów. 45 proc. sięgnie po oszczędności, a 15 proc. planuje się zapożyczyć - u rodziny lub bliskich (7 proc.), w instytucji finansowej udzielającej chwilówek (5 proc.) bądź w banku (3 proc.).

Święta z planem czy spontaniczne?

Polacy w większości (35 proc.) planują listę zakupów świątecznych na kilka tygodni przed świętami. Niemal co piąty badany odpowiedział, że nie ma planu świątecznych wydatków. 13 proc. będzie po prostu korzystać z promocji, bez większego planu.

Gdzie zamierzamy spędzać święta? Większość (64 proc.) osób deklaruje dom, a 36 proc. wybierze się do rodziny lub znajomych. Tylko 8 proc. planuje wyjechać na wycieczkę albo spędzić je w pensjonacie lub hotelu. Najliczniejszą grupę wiekową, która preferuje taką formę spędzenia świątecznego czasu, stanowią osoby w wieku między 25. a 34. rokiem życia.  

Badanie „Świąteczne finanse Polaków 2018” zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie Grupy KRUK w dniach 4-5.12.2018 r. metodą CAWI na ogólnej próbie 1083 Polaków powyżej 18. roku życia. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy nie zwiększą budżetów na święta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl