SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy oceniają plany rządu

Tydzień po wygłoszeniu przez Donalda Tuska jego sejmowego expose idwa tygodnie po zaprzysiężeniu rządu, dziennik "Polska" zapytałPolaków o ocenę działań, jakie premier zamierza wprowadzić w życie.Z odpowiedzi wynika, że trudno będzie przekonać społeczeństwo doliberalnych rozwiązań zawartych w programie PO.

Polacy oceniają plany rządu

Polacy nie chcą nawet słyszeć o prywatyzacji szpitali. Ponadpołowa z nas zdecydowanie się temu sprzeciwia (zgadza się tylko 28proc.). Podobnie jak wprowadzeniu choćby częściowej odpłatności zastudia na uczelniach państwowych (taką możliwość dopuszcza coczwarty ankietowany).

Jeśli rząd Tuska nie chce radykalnie utracić ponad50-procentowego poparcia, jakim się obecnie cieszy, lepiej, żebynie wspominał o swoich pomysłach na naprawę stanu finansówpublicznych poprzez podniesieniu wieku emerytalnego kobiet. Trzechna czterech Polaków jest temu przeciwnych (popiera to tylko 15proc. ).

Jesteśmy za to zdecydowanymi zwolennikami wprowadzenia zawodowejarmii. Takie rozwiązanie popiera blisko 80 proc. społeczeństwa, aprzeciwko jest tylko jeden na dziesięciu Polaków.

Zgadzamy się również (65 proc.) na wprowadzenie ułatwieńpodatkowych, a nawet całkowite zwolnienie z płacenia podatków wkraju przez naszych rodaków pracujących za granicą. Oponuje tylkook. 15 proc. odpowiadających.

Uważamy też, że nowy rząd powinien być twardszy niż rządJarosława Kaczyńskiego w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi wsprawie tarczy antyrakietowej. Takiego zdania jest 45 proc.respondentów. Jeśli zaś chodzi o stosunki z Rosją, to chcemy (56proc.) ich ocieplenia. Za twardą polityką wobec Rosji opowiada siętylko nieco ponad 20 proc. ankietowanych.

Co trzeci Polak uważa, że współpraca między premierem DonaldemTuskiem a prezydentem Lechem Kaczyńskim układa się źle z winyprezydenta. Tylko co dziesiąty ankietowany jest zdania, że to winapremiera, a prawie 30 proc. uważa, że wina leży po obustronach.

Z badań przeprowadzonych dla "Polski" przez instytut ARC Rynek iOpinia wynika, że rząd Tuska ma jednoznaczną zgodę na podwyższeniepensji pracownikom sfery budżetowej. Wszyscy Polacy uważają, żewięcej powinny zarabiać pielęgniarki. Aż 95 proc. z nas uważa, żenależy podnieść płace nauczycielom, pracownikom naukowym,policjantom i żołnierzom. Nieco mniej, bo 90 proc., popierapodwyżki dla lekarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy oceniają plany rządu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl