SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy oglądają więcej seriali i programów dla dzieci, a mniej teleturniejów

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wśród polskich telewidzów wzrosło zainteresowanie serialami i sitcomami oraz programami dla dzieci. Z kolei mniej popularne stały się telenowele fabularne i teleturnieje.

fot. Shutterstock.com

fot. Shutterstock.com

Polscy widzowie zdecydowanie najchętniej oglądają seriale, filmy i spektakle teatralne. Na oglądaniu tego typu programów telewizyjnych statystyczny Kowalski średnio każdego dnia w I półroczu br. spędził przed telewizorem aż 114,2 minuty. To o 5,2 minut więcej niż w analogicznym okresie w 2007 roku oraz o 16,5 minut więcej niż w tym samym okresie w 2002 roku - wynika z danych Nielsen Audience Measurement dla portalu Wirtualnemedia.pl dzięki At Media.

Drugie miejsce zajęły reklamy i telesprzedaż. W okresie od stycznia do czerwca br. tę kategorię programów przeciętny Polak oglądał każdego dnia średnio przez 33,6 minut. W ciągu ostatniej dekady zainteresowanie tego typu audycjami wzrosło prawie dwukrotnie.

>>> Seniorzy oglądają telewizję dwa razy dłużej niż dzieci i młodzież

Dużą popularnością cieszą się też programy informacyjne. W I półroczu br. średni czas ich oglądania wyniósł 28,6 minut. To nieznacznie mniej niż w 2007 roku (30,3 minut), ale więcej niż w 2002 roku (23,7 minut).

Czwarte miejsce zajęły programy rozrywkowe które w I półroczu br. oglądane były przez 17,2 min dziennie. Jest to zdecydowanie mniej, niż w latach poprzednich. Piątą pozycję zajęły audycje sportowe (średnio przez 15,8 minut). Pozostałe kategorie programowe cieszyły się już znacznie mniejszą popularnością.

W ciągu ostatniej dekady najbardziej wzrósł średni dzienny czas oglądania seriali i sitcomów. W I półroczu 2002 roku tego typu programy oglądaliśmy średnio przez 28 min., a w I półroczu br. przez 47,8 min. Oznacza to wzrost o 19,8 min. Wynika to m.in. z coraz to bogatszej oferty serialowej głównych stacji TV.

Dużym wzrostem powalić się mogą także bloki reklamowe (z 15,7 minut do 30,9 minut). Wiąże się to ze wzrostem zainteresowania oglądania stacji tematycznych, na których to programy TV przerywane są reklamami.

Zwiększył się też czas oglądania filmów oraz seriali dokumentalnych, podróżniczych i przyrodniczych. Dziesięć lat temu w okresie styczeń-czerwiec oglądaliśmy tego typu programy przez średnio 5 minut dziennie, teraz już przez 12,9 minut. Spory wzrost czasu oglądania zanotowały też filmy i seriale animowane (z 7,8 minut do 11,7 minut) . 10 lat temu kanałów tematycznych emitujących tego typu pozycje było zdecydowanie mniej niż obecnie.

W I półroczu br. Polacy więcej czasu przeznaczyli także na oglądanie meczów piłki nożnej (średnio przez 5,6 minut). Związane jest to z transmisjami Euro 2012, którego gospodarzem była m.in. Polska.

W ciągu ostatnich lat spada zainteresowanie filmami fabularnymi. W I kwartale 2002 roku przeciętny Kowalski każdego dnia oglądał je przez 39,6 minut, a w 2012 roku - przez 35 minut.

Jednak największy spadek średniego czasu oglądania dotknął telenowele fabularne (z 15,6 minut w 2002 roku do tylko 6 minut w 2012 roku) oraz teleturnieje (z 9,9 minut do 3,9 minut). Straciły też programy rozrywkowe dla dorosłych (z 8,6 minut do 5 minut) oraz formaty typy talk show (z 4,7 minut do 1,8 minut).

Wszystkie dane Nielsen Audience Measurement dzięki uprzejmości Atmedia. Dane pochodzą z okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2002 roku, od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 roku oraz od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy oglądają więcej seriali i programów dla dzieci, a mniej teleturniejów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tetet
trudno się dziwić. teleturnieje to głupawe formaty z poprzedniej epoki.
Epoki taniego blichtru.
O tak zwanych teleturniejach wiedzowych nie cxhce się nawet mówić.
Na pewno nie są nimi ustawki w tvp2.
odpowiedź
User
A.
ŹLE WIDAĆ te wszystkie napisy / opisy słupków w tabelach - za małe i rozpixelowane !
odpowiedź
User
Kuki5050
"tetet" napisał(a): trudno się dziwić. teleturnieje to głupawe formaty z poprzedniej epoki.
Epoki taniego blichtru.
O tak zwanych teleturniejach wiedzowych nie cxhce się nawet mówić.
Na pewno nie są nimi ustawki w tvp2.No cóż, jeśli chodzi o teleturnieje z Dwójki to wart oglądania jest wciąż 'Jeden z dziesięciu', ale zamiast wyemitowania porządnego programu Telewizja woli puszczać 'tasiemce', rude zwierzątka futerkowe, niskolotne 'humory' i beznadziejne programy rozrywkowe. Najlepiej byłoby przywrócić parę niesłusznie zdjętych z anteny programów, może trochę też je 'unowocześnić' (ale z pewną dozą umiaru), dać mniej tasiemców i więcej wyszukanego humoru a la Wolski czy Pietrzak.
odpowiedź