SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy rezygnują z usług medycznych. Lekarz przez internet

Wyniki badania Health Barometer 2012 przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante wykazały, że Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają naszą służbę zdrowia. W skali od 1-10, ocena ta wynosi 2,6 pkt. w stosunku do 2,9 pkt. w ubiegłym roku. Jest to najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Dodatkowo aż 41% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z usług medycznych z powodu problemów finansowych.

Polacy rezygnują z usług medycznych. Lekarz przez internet

W ramach badania po raz szósty sprawdzono poziom zadowolenia Europejczyków i Amerykanów ze służby zdrowia. Najwyżej oceniona została opieka medyczna w Austrii, gdzie wynik wynosił 6,5 punktów na 10 możliwych. Polacy ocenili służbę zdrowia na 2,6 pkt. Włosi przyznali swojej opiece zdrowotnej 3,7 pkt., Czesi – 4 pkt., Szwecja – 4,7 pkt.. Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy ocenili opiekę medyczną powyżej 5 punktów. Wynik w Stanach Zjednoczonych Ameryki wynosił równe 5 pkt.

Podobnie oceniane są w Polsce umiejętności techniczne, diagnostyczne oraz doświadczenie lekarzy. Polacy przyznali lekarzom 4,9 pkt. na 10 możliwych. Gorszy wynik (4,6 pkt.) wskazany był jedynie we Włoszech. Najwyższą notę uzyskali specjaliści w USA (7,1 pkt.), w Austrii (6,5 pkt.), w Czechach (6,2 pkt.) oraz w Hiszpanii (6,1 pkt.) i Wielkiej Brytanii (6 pkt.). Na wynik słabej oceny polskiej służby zdrowia wpływa przede wszystkim długi czas oczekiwania na usługi medyczne i długie kolejki do specjalistów (90% wskazań). Kolejnym problemem wskazanym przez niemal 70% badanych okazał się nierówny dostęp do usług medycznych, zaś ponad 66% osób wskazało błędy medyczne oraz koszty usług medycznych.

Równie źle oceniana jest opieka medyczna osób starszych i niesamodzielnych w Polsce. Badani Polacy ocenili ten system na 2,9 pkt. Jedynie 14% Polaków jest zadowolonych z publicznego finansowania opieki osób niesamodzielnych i starszych, przebywających w domu. Połowa badanych rodaków uważa natomiast, że najlepsze wsparcie osoby te uzyskają dzięki stowarzyszeniom i organizacjom non-profit.

Tegoroczne badanie Health Barometer pokazało także, iż obecny kryzys finansowy ma istotny wpływ na częstotliwość korzystania z opieki zdrowotnej. Ponad 40% Polaków zrezygnowało w ciągu ostatniego roku z usług medycznych właśnie z powodu trudności finansowych. Jest to najwyższy wynik wśród pozostałych badanych krajów, najniższy odnotowano w Szwecji (4%).
Co piąty Polak musiał zrezygnować z codziennej opieki zdrowotnej, 17% badanych z wykupienia leków, a 15% zrezygnowało z usług dentystycznych. Ponad 10% Polaków, z powodu braku funduszy, zrezygnowała z poważniejszego leczenia oraz z wykupienia okularów i szkieł kontaktowych.

Jakość życia w ocenie Europejczyków i Amerykanów 
W tym roku po raz pierwszy badani oceniali również ogólną jakość swojego życia. Polacy ocenili ją na 4,9 pkt. i jest to wynik lepszy jedynie od Włochów (4,3 pkt.). Najwyżej jakość swojego życia ocenili Amerykanie – 7,1 pkt. oraz Szwedzi, przyznając 7 pkt. Health Barometer 2012 sprawdził również nastawienie respondentów na przyszłość zadając pytanie, czy myślą, że ich dzieci będą miały lepszą jakość życia. Prawie połowa Polaków (44%) wierzy w lepsze życie swoich pociech. Jest to najwyższy wynik wśród badanych krajów.

Respondenci z Europy i Ameryki pytani byli także o wartości, które wpływają na jakości życia. Niemal dla 70% Polaków najważniejszą wartością jest dobry stan zdrowia, dla 63% to posiadanie rodziny, a niemal połowa badanych rodaków (45%) warunkuje dobrą jakość życia niezależnością finansową. Co trzeci Polak wskazał również posiadanie satysfakcjonującego zatrudnienia a dla co czwartego badanego z Polski, dobra jakość życia to również posiadanie przyjaciół oraz posiadanie wygodnego mieszkania. Zdrowie jest najważniejszą wartością dla większości badanych Europejczyków (75%) oraz Amerykanów (67%).

Co ciekawe, na pytanie co będzie miało największy wpływ na poprawę jakości życia, jedynie Polacy wskazali postęp technologiczny (Internet) na pierwszym miejscu (56%), kolejnym czynnikiem okazał się postęp medycyny (53%), jakość żywności (38%) oraz wydłużenie życia (30%). Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie wierzą w postęp medycyny (75%), stawiając rozwój technologii na drugim miejscu (51% Amerykanie i 37% Europejczycy).

Lekarz przez internet
Internet to źródło cennych informacji, również medycznych. Prawie 80% Szwedów i 75% Amerykanów korzysta z Internetu w celu sprawdzenia lub wyszukania informacji medycznych. Polacy (62%) równie często sięgają po wiedzę z sieci. Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie w większości skorzystaliby chętnie z mobilnych urządzeń do kontroli stanu zdrowia. Największymi fanami takich rozwiązań byliby Szwedzi (72%), zaś Polacy w 64% wyrazili chęć korzystania z takich technologii. Polacy również najchętniej spośród innych badanych krajów używaliby Internetu i kamery internetowej do konsultacji swojego stanu zdrowia z lekarzem (54%). Powodem sympatii Polaków do tego typu rozwiązań może być wcześniej wskazany problem dużych kolejek do lekarzy i długiego czasu oczekiwania na usługę medyczną. 

Badanie Health Barometer zostało przeprowadzone już po raz szósty. Inicjatorami badania jest Europ Assistance oraz Instytut Cercle Sante Societe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy rezygnują z usług medycznych. Lekarz przez internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl