SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy stawiają na oszczędzanie

Prawie połowa Polaków zamierza w 2013 roku oszczędzać. Jak pokazuje najnowsze badanie Interaktywnego Instytut Badań Rynkowych z dużym prawdopodobieństwem zrealizujemy noworoczne postanowienia. Niemal 60 proc. z nas udaje się co miesiąc odłożyć choćby drobną kwotę, a aż 20 proc. odkłada więcej niż 200 zł miesięcznie.

<!-- 0.5092s -->

Z badania wynika, że 27 proc. Polaków powzięło noworoczne postanowienia związane z oszczędzaniem i zamierza odkładać w 2013 roku pieniądze na określony cel. Kolejne 18 proc. nie ma konkretnych planów do zrealizowania, ale mimo to deklaruje, że będzie oszczędzać. Aż 58 proc. badanych udaje się odłożyć co miesiąc pieniądze. Ankietowani najczęściej oszczędzają 50-200 zł miesięcznie (25 proc.), 13 proc. oszczędza mniej niż 50 zł. Ponad 200 zł odkłada miesięcznie aż 20 proc. badanych, przy czym połowie z nich udaje się zaoszczędzić więcej niż 500 zł.

Wśród ankietowanych, którzy zdecydowali się ulokować środki za pośrednictwem produktów finansowych, najpopularniejsze są konta oszczędnościowe: korzysta z nich 20 proc. badanych. Natomiast 10 proc. złożyło swoje środki na lokacie. W dalszej kolejności Polacy wymieniają produkty długoterminowe, takie jak IKE bądź IKZE (4 proc.) lub polisy ubezpieczeniowe połączone z oszczędzaniem w TFI (4 proc.). O wyborze produktu decyduje zazwyczaj samodzielna ocena konsumenta (28 proc. ankietowanych) lub opinia znajomych (22 proc.). .

Badanie Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie BNP Paribas Banku Polska przeprowadził w dniach 4-6.12.2012 metodą CAWI na reprezentatywnej próbie ponad 1000 Polaków powyżej 15 r.ż.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy stawiają na oszczędzanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl