SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy w radzie pracowniczej Orkli

EFD cieszy się z wejścia Polaków do rady pracowniczej Orkli

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFD) wyraziła w środę zadowolenie z włączenia polskich pracowników norweskiej grupy Orkla Media do Europejskiej Rady Pracowniczej tego koncernu. To pierwsza taka rada w grupie medialnej.

"To ważny krok w kierunku ustanowienia ogólnoeuropejskich struktur dialogu socjalnego w mediach" - oświadczyła dyrektor EFD Renate Schroeder w komunikacie rozesłanym do prasy przez Międzynarodową Federację Dziennikarzy, której częścią jest EFD.

"Mamy nadzieję, że związki zawodowe i zarządy innych spółek pójdą za tym przykładem. Europejskie Rady Pracownicze są ważnym narzędziem pozwalającym pracownikom uczestniczyć w funkcjonowaniu ich spółek i walczyć o większą przejrzystość i o prawo do informacji" - podkreśliła Schroeder.

W komunikacie przypomniano, że zrzeszony w EFD Norweski Związek Dziennikarzy zorganizował przed rokiem w Warszawie konferencję w sprawie poszerzenia Europejskiej Rady Pracowniczej Orkli o Polaków.

Do tej pory byli w niej reprezentowani tylko pracownicy Orkli Media z Norwegii i Danii. Europejska Federacja Dziennikarzy twierdzi, że koncern zatrudnia 8 tysięcy pracowników, także na Litwie i Ukrainie.

"Niespodziewana sprzedaż dwóch gazet Orkli - +Słowa Polskiego+ i +Wieczoru Wrocławia+ - niemieckiej spółce Passauer Neue Presse tuż przed posiedzeniem (Europejskiej Rady Pracowniczej) wywołała wśród ich pracowników niepokój o ich przyszłość" - czytamy w komunikacie.

"Niepokój personelu tych dwóch gazet pokazuje właśnie, dlaczego potrzebujemy mechanizmów informacji i konsultacji w wielonarodowych spółkach medialnych" - napisała federacja dziennikarzy.

"W krajobrazie medialnym Europy Środkowej i Wschodniej, zdominowanym przez kapitał zagraniczny, Europejskie Rady Pracownicze pomogą dziennikarzom i innym pracownikom mediów nawiązać dialog z pracodawcami w kluczowych sprawach, takich jak fuzje czy zmiany właścicieli" - głosi komunikat.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej obowiązek tworzenia Europejskich Rad Pracowniczych - w celu informowania związków zawodowych o działaniach firmy i konsultowania się z nimi w ważnych sprawach - mają spółki zatrudniające powyżej 1000 pracowników, posiadające przynajmniej jedną filię w innym państwie członkowskim, zatrudniającą 150 ludzi.

Przepis ten dotyczy również Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, związanych z Unią traktatem o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy w radzie pracowniczej Orkli

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl