SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W grudniu połączenie CBS i Viacomu. Shari Redstone prezesem nowej firmy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontrolowane przez rodzinę Redstone’ów koncerny medialne Viacom i CBS zostaną ze sobą połączone. Operacja zakończy się 4 grudnia 2019 roku. W jej wyniku na rynek wejdzie firma ViacomCBS, której prezesem będzie Shari Redstone, zaś Bob Bakish zostanie dyrektorem wykonawczym. Jednak amerykański sąd zgłosił wątpliwości związane z połączeniem i zażądał od CBS szczegółowych dokumentów.

Shari Redston i jej ojciec Sumner Redstone / fot. Shutterstock.comArticle

Kontrolowane przez rodzinę magnata medialnego Sumnera Redstone’a koncerny CBS oraz Viacom w latach 2000-2006 były już połączone w jedną firmę, jednak na skutek nieporozumień pomiędzy głównymi udziałowcami spółki zostały ponownie rozdzielone.

W czerwcu 2019 r. pojawiły się pierwsze informacje o koncepcji ponownego połączenia CBS i Viacom. Negocjacje zostały zainspirowane przez Shari Redstone, córkę Sumnera Redstone’a, która zasiada obecnie w zarządach zarówno CBS, jak i Viacomu. Zdaniem Shari Redstone połączenie obu spółek mogłoby przynieść szereg korzyści. Wśród nich są większa stabilność finansowa oraz poprawa konkurencyjności CBS i Viacomu na amerykańskim rynku.

Z kolei w sierpniu br. zapadła ostateczna decyzja dotycząca fuzji CBS i Viacom. W rezultacie ma powstać jeden holding z rocznymi przychodami na poziomie 28 mld dol. zdolny do skutecznej konkurencji z największymi graczami na rynku, takimi jak Disney czy Netflix.

Teraz obaj partnerzy umowy zapowiedzieli oficjalnie, że połączenie zostanie sfinalizowane 4 grudnia 2019 r., zaś dzień później na giełdzie mają się pojawić akcje nowej spółki o nazwie ViacomCBS.

Według planów prezesem zarządu ViacomCBS zostanie Shari Redstone, która do tej pory była wiceprezesem zarówno w CBS, jak i w Viacom. Z kolei Bob Bakish, obecny szef Viacom obejmie fotel dyrektora wykonawczego koncernu, zaś Joe Ianniello, prezes CBS będzie w nowych strukturach nadal zarządzał markami należącymi do tego nadawcy.

Już po ogłoszeniu daty połączenia CBS i Viacom agencja Reuters poinformowała o wątpliwościach prawnych związanych z tą fuzją. Sędzia stanowy z Delaware zażądał od CBS szczegółowych dokumentów dotyczących planów związanych z połączeniem. Jest to konsekwencja wniosku złożonego przez jednego z udziałowców CBS, według którego fuzja w obecnym kształcie przyniesie nieproporcjonalnie duże i nieuzasadnione korzyści Shari Redstone.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W grudniu połączenie CBS i Viacomu. Shari Redstone prezesem nowej firmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Zamiast seriali muzyka? To ci dopiero.
odpowiedź