SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Politycy PiS dominują na antenach Polskiego Radia

Od 1 do 20 października br. politycy partii Prawo i Sprawiedliwość byli obecni na antenach Polskiego Radia przez 2877 minut i 27 sekund. Dla porównania, kolejna partia z największym udziałem w czasie antenowym - Platforma Obywatelska - była obecna przez 408 minut i 33 sekundy - wynika z raportu do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

fot. polskie radio Article

Media publiczne mają obowiązek mierzenia czasu, przez jaki politycy poszczególnych partii obecni są na antenie. Pomiar ten dotyczy obecności przedstawicieli organów państwa, partii, ugrupowań i odbywa się cyklicznie. Chodzi przede wszystkim o zachowanie pluralizmu poglądów w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i na antenach regionalnych Polskiego Radia.

Z dokumentu do którego dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko od 1 do 20 października br. politycy PiS byli obecni we wszystkich programach Polskiego Radia przez 2877 minut i 27 sekund (co daje ponad 47 godzin obecności na antenie). Kolejnej - Platformie Obywatelskiej - poświęcono ponad 6-krotnie mniej czasu - 408 minut i 33 sekundy. Podium zamyka SLD z sumą 219 minut i 2 sekund.

Mniej na antenie czasu poświęcono nawet przedstawicielom rządu - 1352 minuty i 22 sekundy, a urzędowi prezydenta (prezydentowi RP oraz przedstawicielom Kancelarii Prezydenta) - w sumie - 246 minut i 17 sekund.

Komitety wyborcze zajęły odpowiednio: Prawo i Sprawiedliwość – 61 minut i 51 sekund, a Koalicja Obywatelska – 25 minut i 58 sekund. W zestawieniu nie przedstawiono żadnego z pozostałych komitetów wyborczych.

Pod uwagę wzięto Jedynkę, Dwójkę, Trójkę oraz Polskie Radio 24.

Od połowy marca br. prezesem zarządu (jednoosobowego) Polskiego Radia jest Andrzej Rogoyski.

W trzecim kwartale br. publiczna Jedynka zajęła czwarte miejsce w zestawieniu ogólnopolskich stacji radiowych. Jej udział spadł o 0,6 pkt. proc. do 6,1 proc. Czołową piątkę zamyka Trójka z wynikiem na poziomie 4,6 proc. - najniższym od 2002 roku. W najnowszej fali udział w rynku poszedł w dół o 1,1 pkt. proc., czyli najbardziej w zestawieniu.

Program III jest coraz bliżej najgorszego swojego rezultatu w historii badania Radio Track, prowadzonego od 2001 roku - w fali lipiec-wrzesień 2002 roku Trójka miała 4,3 proc.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Politycy PiS dominują na antenach Polskiego Radia

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nicko
E tam, serio?
19 4
odpowiedź
User
Obserwator
Mamy najwięcej posłów (pięciu więcej niż opozycja) to musimy mieć sześć razy więcej czasu antenowego. Czego nie rozumiesz suwerenie? Na tym polegają media publiczne
43 12
odpowiedź
User
Suwnicowa
Czy zarząd mógłby wyjaśnić z czego wynika ta dysproporcja? Czy misją radia jest nieustanne promowanie partii rządzącej? Jakie jest stanowisko dyrekcji programu 1, 3 i pr24 w tej sprawie? Czy w radiu pilnuje jakie są zasady dzielenia czasu między partie p
32 6
odpowiedź