SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polkomtel oskarża UOKiK o nadużycie kompetencji

Polkomtel (operator sieci Plus) nie był stroną jakiejkolwiek zmowy mającej na celu ograniczenie konkurencji w jakimkolwiek obszarze, w którym prowadzi swoją działalność, deklaruje spółka w specjalnym oświadczeniu. W środę inspektorzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w asyście policji przeprowadzili kontrole w Polkomtelu, PTC i P4 - operatorom mobilnych sieci Plus, Era oraz Play.

Polkomtel oskarża UOKiK o nadużycie kompetencji

"W ocenie zarządu Polkomtel zastosowane środki stanowią przykład nadużycia posiadanych kompetencji przez UOKiK, i próbę wymuszenia współpracy z naszej strony z podmiotem komercyjnym domagającym się szczególnego sposobu traktowania. Dotyczy to operatora telewizji mobilnej i jego późniejszej oferty hurtowej. W naszej ocenie sytuacja taka stanowi naruszenie przepisów prawa" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch potwierdziła doniesienia medialne, zgodnie z którymi urząd przeprowadził kontrole u trzech operatorów, a także w spółce Info-TV-FM (wyznaczonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - UKE - na operatora hurtowego telewizji mobilnej) oraz u jej głównego akcjonariusza: funduszu Magna Polonia.

"Potwierdzam, że UOKiK prowadzi od wczoraj kontrolę z przeszukaniem u takich przedsiębiorców jak: Polkomtel, PTC, P4, Info TV FM, NFI Magna Polonia. W ramach postępowania wyjaśniającego i tej kontroli sprawdzamy, czy doszło do zawarcia porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej, a także okoliczności związane z tym porozumieniem i podmiotów w nim uczestniczących" - poinformowała agencję ISB rzecznika UOKiK Małgorzata Cieloch.

Rzeczniczka dodała, że w przypadku podejrzenia istnienia kartelu prezes UOKiK dysponuje szeregiem środków, pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie praktyk ograniczających konkurencje. Cieloch zaznaczyła, że najistotniejszym z nich jest możliwość przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy. Dodała jednak, że urząd korzysta z tego uprawnienia niezwykle rzadko.

W swoim dzisiejszym oświadczeniu Polkomtel poinformował, że rozważa powiadomienie prokuratury o możliwości zaistnienia przestępstwa.

"Zarząd Polkomtel zwraca uwagę na fakt, iż akcja UOKiK jest skutkiem decyzji UKE, dotyczącej wyboru operatora telewizji mobilnej niezdolnego do podjęcia działalności zgodnie z uzyskaną koncesją. W tej sytuacji chcąc wejść na rynek, domaga się on de facto subsydiowania swojej działalności. Zaakceptowanie takiej sytuacji musiałoby się dokonywać kosztem 14 mln klientów Polkomtela, na co nie możemy się zgodzić. Działania UOKiK odbieramy jako próbę wymuszenia na zarządzie spółki niekorzystnego rozporządzenia powierzonym mieniem i jako takie spotkają się z działaniami prawnymi z naszej strony mającymi chronić interes naszej spółki i jej klientów" - czytamy także.

Info-TV-FM został wybrany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) na hurtowego operatora telewizji mobilnej. W konkursie pokonał spółkę, której udziałowcami był Polkomtel, PTC, P4 a także Orange - w którym kontroli nie przeprowadzono.

Choć Info-TV-FM, zgodnie z wymogami licencji, przedstawiło ofertę hurtową, to operatorzy poinformowali, że nie są nią zainteresowani ze względu na zaproponowany model biznesowy. Samo Info-TV-FM nie może sprzedawać usługi końcowemu klientowi, podpisało jednak listy intencyjne ze spółkami, które biorą lub wezmą udział w pilotażu tej usługi. Wśród nich znajduje się m.in. Cyfrowy Polsat, Aster, Cyfra+ oraz CenterNet.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polkomtel oskarża UOKiK o nadużycie kompetencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl