SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polkomtel skarży UOKiK do sądu ws. bezczynności przy przetargu na 1800 MHz

Według Polkomtela UOKiK nie przeanalizował odpowiednio polskiego rynku telekomunikacyjnego, przygotowując opinię dla UKE w czasie przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz. Operator poda w tej sprawie UOKiK do sądu administracyjnego.

W rozstrzygniętym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w połowie lutego br. przetargu trzy częstotliwości z pasma 1800 MHz zostały przyznane P4 (operatorowi Play), a dwie - PTC, operatorowi T-Mobile, natomiast odrzucono oferty Polkomtela, PTK Centertel (operatora Orange), Sferii oraz Emitela (więcej na ten temat). UKE w trakcie przetargu poprosił o opinię prezes UOKiK, a wniosek o udostępnienie tej opinii złożył później Polkomtel.

„Przesłana odpowiedź wskazuje na to, że Urząd posiadający ogromną władzę oraz siłę i możliwości wpływania na rynek, swoje opinie i wnioski opracowuje bez jakiejkolwiek merytorycznej analizy” - informuje operator w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. „Dzięki tym odpowiedziom możemy już z niemal 100 proc. pewnością uznać, że zapowiadane przez Urząd „dogłębne analizy” nie istnieją” - podkreśla firma.

Według Polkomtela UOKiK w ogóle nie zanalizował rynku przed przygotowanie opinii dla UKE. „Reakcja Urzędu na nasze pytania i wnioski utwierdza nas w przekonaniu, że zarówno UOKiK, jak i UKE, dla którego sporządzona została tzw. „Opinia” nie przywiązują znaczenia do tego, jak ukształtują rynek swoimi decyzjami. Może to skłaniać do refleksji, że nadrzędnym celem przetargu nie było zapewnienie konkurencyjności, ale przyznanie częstotliwości konkretnym podmiotom” - ocenia operator.

Firma zauważyła, że twierdzące odpowiedzi na część pytań, które przesłała UOKiK-owi, znalazły się w opublikowanym przed kilkoma dniami wywiadzie z szefami spółki NetWorks!, założonej przez operatorów T-Mobile i Orange w Polsce w celu wspólnego korzystania i utrzymywania mobilnych sieci dostępowych (przeczytaj o tym więcej). „Wręcz zabawnie brzmią więc tłumaczenia obydwu Urzędów, które nie uważają współpracy T-Mobile i Orange za istotny czynnik oddziaływujący na rynek” - twierdzi Polkomtel. „Jak się okazuje, w przypadku Polkomtelu współpraca z innymi podmiotami może zagrażać konkurencji, natomiast wspólne działania tych dwóch podmiotów posiadających łącznie ponad połowę udziału w polskim rynku są, jak to określiła Prezes UKE w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, świetną ideą” - ironizuje firma.

„Zaakceptujemy każdy wynik przetargu, ale pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony w sposób przejrzysty” - deklaruje Polkomtel. „Naszym zdaniem, dotychczasowe zachowanie UKE, jak i niestety UOKiK, wskazuje na to, że przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz został przeprowadzony z naruszeniem wielu reguł, zasad i przepisów prawa. Przesłana nam odpowiedź z UOKiK jest przykładem lekceważenia wspomnianych reguł i zasad” - zaznacza spółka.

Polkomtel zapowiada, że wystąpi do sądu administracyjnego (WSA) ze skargą na bezczynność prezesa UOKiK-u w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. „Wszystkie dokumenty wytworzone przez instytucję państwową mają status dokumentów publicznych i zgodnie z wyrokami w przegranych już przez UOKiK analogicznych sprawach przed sądami administracyjnymi, powinny zostać udostępnione” - podkreśla operator.


 

Dołącz do dyskusji: Polkomtel skarży UOKiK do sądu ws. bezczynności przy przetargu na 1800 MHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl