SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polkomtel wydał na reklamy dwa razy więcej niż Orange, T-Mobile obciął budżet o 26 proc.

Wydatki reklamowe operatorów mobilnych w mediach pozainternetowych były w pierwszych czterech miesiącach br. nieznacznie niższe niż rok wcześniej. Prawie trzy czwarte budżetów trafiło do telewizji. Na czele jest Polkomtel przez Play, natomiast T-Mobile Polska zmniejszył nakłady o 26 proc.

Article

W okresie od stycznia do kwietnia br. media tradycyjne (bez internetu) zarobiły na reklamach usług operatorów komórkowych 411,6 mln zł. Było to 1,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl (na podstawie danych cennikowych netto, bez rabatów, Kantar).

Największym reklamodawcą wśród telekomów jest - podobnie jak przed rokiem - Polkomtel. Firma zwiększyła wydatki w skali roku o 16,3 proc., do 144,3 mln zł.

Na drugie miejsce awansowała spółka P4, operator sieci Play, z wydatkami w wysokości 104,2 mln zł, wyższymi rok do roku o 5,6 proc. Na tej pozycji zastąpiła T-Mobile Polska. Ten operator zredukował nakłady na reklamę w omawianym okresie o 26,2 proc., do 86,1 mln zł i znalazł się na trzecim pod względem wydatków reklamowych miejscu.

Kolejne miejsca w reklamowym rankingu operatorów komórkowych zajmują Orange Polska i Virgin Mobile Polska. Pierwsza sieć obniżyła wydatki w tradycyjnych mediach o 7,7 proc., do 69,6 mln zł. Z kolei Virgin Mobile zwiększyło budżet o 151,6 proc., z 2,5 mln zł do 6,4 mln zł.

W zestawieniu ujęto tylko wydatki na reklamy usług mobilnych, bez uwzględnienia kosztów reklam usług stacjonarnych. Spośród operatorów obecnych na liście zdecydowanie największą odnogę stacjonarną ma Orange Polska.

Trzy czwarte budżetów do telewizji

Ponad 70 proc. łącznych wydatków reklamowych operatorów mobilnych trafiło w omawianym okresie do telewizji. Było to 298,6 mln zł, czyli 15,9 proc. więcej niż w pierwszych 4 miesiącach 2018 roku.

Telewizja była w omawianym okresie jednym z dwóch kanałów komunikacji, w którym marketerzy z tej branży wydali więcej niż przed rokiem. Więcej inwestowali również w reklamę w magazynach. Tu budżety zwiększono o 74,2 proc.- z 867,2 tys. zł do 1,51 mln zł.

W pozostałych mediach wydatki operatorów komórkowych rok do roku zmalały. Indoor zarobił na nich o 74,7 proc. mniej (459,9 tys. zł), gazety - 52,4 proc. mniej (1,22 mln zł), kina - 41,9 proc. mniej (14,5 mln zł), outdoor - 41 proc. mniej (35 mln zł), radio - 14,2 proc. mniej (60,3 mln zł).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polkomtel wydał na reklamy dwa razy więcej niż Orange, T-Mobile obciął budżet o 26 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl