SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Połowa polskich firm planuje inwestycje jeszcze w 2013 r.

Prawie połowa osób kierujących przedsiębiorstwami (48,9 proc.) deklaruje, że ich firmy mają w planach konkretne inwestycje jeszcze w tym roku - wynika z badania Homo Homini.

Połowa polskich firm planuje inwestycje jeszcze w 2013 r.

W badaniu sprawdzono, czy w zależności od wielkości obrotu firmy różnią się między sobą pod względem chęci inwestowania.

Okazało się, że plany rozwojowe znacznie częściej deklarowały osoby kierujące małymi firmami (59,4 proc.), niż te z przedsiębiorstw o większych obrotach (39,9 proc.).

Większa chęć ponoszenia kosztów inwestycji służących rozwojowi występuje wśród osób zarządzających firmami działającymi w skali globalnej (niemal 3/4 z nich opracowało już takie plany).

Badane firmy ogółem zdecydowanie najczęściej planują inwestycje zwiększające możliwości produkcyjne (52,6 proc.). Na drugim miejscu uplasował się zakup nowych technologii (32,7 proc.). Taką opcje chętniej wskazywali respondenci z mniejszych przedsiębiorstw (56,4 proc.), natomiast firmy o obrocie 40-80 mln zł zdecydowanie częściej planują inwestycje w badania i rozwój (25 proc.).

62,9 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, ma w planach ekspansję na rynkach zagranicznych. Spośród tych firm, które poczyniły takie założenie, najbardziej popularny jest eksport na rynek wschodni. Takiej odpowiedzi udzielił niemal co piąty badany (23 proc.).

Badanych poproszono także o wskazanie, z których produktów bankowych firma korzysta najchętniej. Przedstawiciele firm najczęściej wybierali rachunek walutowy (57,9 proc.) oraz transakcje wymiany walut (51,1 proc.). Pierwszą trójkę najpopularniejszych produktów zamykają gwarancje bankowe (41,1 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość obrotu, badani z przedsiębiorstw o obrocie 40-80 mln zł chętniej korzystają z rachunków walutowych (61 proc.) oraz z transakcji wymiany walut (54 proc.). Natomiast osoby kierujące przedsiębiorstwami o obrocie 5-10 mln zł twierdzą, że w ich firmach stosunkowo często korzysta się z gwarancji bankowych (45,9 proc.).

Dla 81 proc. ogółu respondentów najważniejszym kryterium wyboru rachunku firmowego, biorąc pod uwagę koszty jego prowadzenia, jest możliwość indywidualnego negocjowania parametrów cenowych. Tę odpowiedź wskazało 89,6 proc. respondentów z firm większych oraz 72,9 proc. z przedsiębiorstw o mniejszym obrocie.

Respondenci oceniali również dodatkowe rozwiązania przeznaczone dla przedsiębiorców, oferowane przez banki. Ubezpieczenia ochrony prawnej, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ubezpieczenia nieruchomości, w której prowadzona jest działalność, wydają się atrakcyjne bądź bardzo atrakcyjne dla ponad 30 proc. osób kierujących przedsiębiorstwami. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany. Bardziej pozytywne opinie odnośnie atrakcyjności tego typu rozwiązań mają respondenci z większych firm.

Ankieterzy zapytali również o ocenę kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na poprawę energooszczędności w firmie. 62,2 proc. badanych nie było w stanie stwierdzić, czy taki produkt jest warty ich uwagi.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Homo Homini na zlecenie Deutsche Bank PBC w sierpniu 2013 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na losowej próbie składającej się z 200 firm osiągających obroty od 5 do 10 mln zł rocznie oraz firm osiągających obroty od 40 do 80 mln zł rocznie. Pytania były kierowane do prezesów, właścicieli firm oraz członków zarządu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Połowa polskich firm planuje inwestycje jeszcze w 2013 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl