SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polsat musi zapłacić 30 tys. zł kary, bo nie pokazał meczu siatkarek w stacji otwartej

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukarał Telewizję Polsat grzywną w wysokości 30 tys. zł za to, że w sierpniu ub.r. nadawca nie pokazał w kanale ogólnodostępnym meczu reprezentacji siatkarek.

Mistrzostwa Europy siatkarek w 2021 roku, fot. screen z Polsat Sport Article

Kara dotyczy transmisji spotkania polskich siatkarek z Niemkami rozegranego 19 sierpnia w ramach mistrzostw Europy. Mecz można było oglądać jedynie w Polsat Sport.

Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z jesieni 2014 roku określa „ważne wydarzenia sportowe” muszą być transmitowane w kanałach ogólnodostępnych. Wśród takich wydarzeń wskazano „mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym meczach eliminacyjnych”. Listę rozszerzono zresztą po tym, jak Polsat we wrześniu 2014 roku prawie cały mundial siatkarzy, odbywający się w Polsce i wygrany przez naszą reprezentację, pokazywał w dodatkowo odpłatnych kanałach, jedynie mecz finałowy można było obejrzeć w otwartym Polsacie.

Po meczu Polek z Niemkami do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowano kilkanaście skarg na brak transmisji w stacji ogólnodostępnej. W ramach postępowania wyjaśniającego KRRiT oceniła, że Polsat naruszył art. 20b ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji w związku z § 2 pkt 1) rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń.

Ostatecznie przewodniczący KRRiT nałożył na nadawcę karę w wysokości 30 tys. zł. Grzywna nie jest prawomocna, Telewizja Polsat może odwołać się do sądu (zdecyduje o tym po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia).

Kolejne mecze reprezentacji siatkarek na zeszłorocznych mistrzostwach Europy były już pokazywane w Super Polsacie, dostępnym w naziemnej telewizji cyfrowej.

W ub.r. przewodniczący KRRiT nałożył na nadawców telewizyjnych kary w łącznej kwocie 285,3 tys. zł, z czego 128,5 tys. zł przypadło na Telewizję Polsat.

W pierwszym kwartale br. grupa Telewizji Polsat osiągnęła wzrost przychodów z reklamy i sponsoringu telewizyjnego o 0,6 proc. do 273 mln zł. Cały segment mediów grupy Cyfrowy Polsat zanotował spadek zysku EBITDA, holding przyznaje, że wzrost jego wyników w tym pionie został „przejściowo spowolniony w marcu w efekcie niepewności wywołanej wojną w Ukrainie”.

Dołącz do dyskusji: Polsat musi zapłacić 30 tys. zł kary, bo nie pokazał meczu siatkarek w stacji otwartej

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
powinien zapłacić tyle ile z reklam zarobił
5 3
odpowiedź
User
M
Co to za kara? Tyle to Solorz wydaje na dobrą kolację...
4 2
odpowiedź
User
Terier
Jedna reklama i im się zwruci kara. Teraz wyobraźcie sobie, co by było, jaką by PiSowska rada nałożyła karę, gdyby to samo, co Polsat zrobił TVN?
1 6
odpowiedź