SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat News krytykowany po wypowiedzi psychiatry o wyższej śmiertelności zaszczepionych na covid

Zaproszona we wtorek do „Gościa Wydarzeń” w Polsacie psychiatra dr Katarzyna Ratkowska stwierdziła, że w Wielkiej Brytanii osoby zaszczepione na covid dużo częściej umierają po zakażeniu wariantem Delta. Z tymi słowami polemizowało m.in. Centrum Informacyjne Rządu, a zaproszenie Ratkowskiej do programu skrytykowali niektórzy dziennikarze.

Screen z twitterowego profilu Polsat NewsArticle

Dr Katarzyna Ratkowska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” podkreśliła, że w walce z epidemią czas na „docenienie leków”. - Mamy amantadynę. Wyleczyłam nią 1/3 moich pacjentów chorych na COVID-19 - stwierdziła.

Krytycznie oceniła natomiast szczepionki przeciw covid-19. Powiedziała, że „to nie są szczepionki w sensie klasycznym”, tylko „preparaty, które dużo głębiej ingerują w nasz organizm” - część materiału genetycznego „kopiuje białko kolca dostaje się do wnętrza naszych komórek i tam zmusza je do produkcji białka Spike”. Dodała, że z „wielu niezależnych ośrodków naukowych” pochodzą badania pokazujące, że białko to „jest toksyczne, powoduje wiele powikłań włącznie z nową chorobą, która się nazywa poszczepienna zakrzepica immunologiczna z trombocytopenią”

- Wydział zdrowia publicznego Wielkiej Brytanii podał dwie ważne informacje. Jest sześć razy więcej zgonów wśród osób zaszczepionych, jeśli chodzi o obecne zakażenia. Druga informacja jest taka, że 50 proc. zakażeń to osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki - stwierdziła dr Ratkowska.

Drugim gościem w programie był prof. Andrzej Fal, który pozytywnie oceniał szczepienia przeciw koronawirusowi.

CIR polemizuje ze słowami dr Ratkowskiej

Cytat z dr Ratkowskiej o wyższej śmiertelności wśród zaszczepionych w Wielkiej Brytanii zamieszczono m.in. na profilu twitterowym Polsat News. Szybko odniosło się do niego konto #Szczepimysię prowadzone przez Centrum Informacyjne Rządu.

- To manipulacja. Przedstawiane dane przez Panią dr Ratkowską mają błąd metodologiczny. Wyliczanie wskazanych wartości jako zwykłego procentu osób zmarłych w zbiorze osób zakażonych, pomijając odniesienie do całości populacji (oraz jej charakterystyki - np. wieku) biorącej udział w badaniu oraz całościowej liczby osób zakażonych w Wielkiej Brytanii, w czasie trwania badania jest niepoprawne. Przedstawianie i zestawianie w ten sposób danych jest nieprawidłowe metodologiczne i przez to wprowadza opinię publiczną w błąd - napisano.

Na portalu internetowym Polsat News w tekście relacjonującym rozmowę z dr Katarzyną Ratkowską dodano wyjaśnienie w sprawie wypowiedzi o wyższej śmiertelności zaszczepionych.

„Dane, na które powołuje się dr Ratkowska dotyczą zaszczepionych i niezaszczepionych osób, u których wykryto zakażenie wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2. U zakażonych doszło do zgonu niezależnie od tego, czy przyczyną hospitalizacji był koronawirus. Dane te obejmują wszystkie takie zdarzenia, do jakich doszło w wyznaczonym czasie od stwierdzenia zakażenia - zwraca uwagę Stowarzyszenie Demagog” - napisano.

Tomasz Rożek: wstyd, Polsat News

Niektórzy dziennikarze na Twitterze skrytykowali zaproszenie dr Katarzyny Ratkowskiej do „Gościa Wydarzeń”. - Bogdan Rymanowski zaprosił psychoterapeutke do komentowania covida. Jak myślicie, co mogło pójść nie tak? Zgadliście. Wszystko - stwierdził Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski.

- Wstyd @PolsatNewsPL, wstyd - napisał Tomasz Rożek, autor kanału youtube’owego Nauka. To Lubię. - Bagno w Polsacie - skomentowała Karolina Korwin-Piotrowska.

- Jak "Od Rzeczy" kręciło w ten sposób antyszczepionkową inbę, to jeszcze mnie nie dziwiło. Ale Polsat? Mężczyzna wykonujący gest facepalmMężczyzna wykonujący gest facepalmMężczyzna wykonujący gest facepalm Hej, @oko_press, podeślijcie kolegom i koleżankom z Polsatu swój fact-checkingowy materiał na ten temat. Widocznie nie tylko "Od Rzeczy" trzeba wyjaśnić - stwierdził Łukasz Rogojsz z Gazeta.pl.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa Polsatu wynosiła 485 935 osób, a udział w rynku oglądalności - 8,14 proc., natomiast Polsat News zanotował 111 292 przeciętnej widowni minutowej i 1,86 proc. udziału.

Główne wydanie „Wydarzeń” w maju oglądało przeciętnie 1,505 mln osób, z czego 1,292 mln w Polsacie, a 212,8 tys. w Polsat News.

Dołącz do dyskusji: Polsat News krytykowany po wypowiedzi psychiatry o wyższej śmiertelności zaszczepionych na covid

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Typowe dla płaskoziemców kowidowych. Krytykować kogoś za to, że komentuje publikowane oficjalne dane przez inne ministerstwa i wskazuje inną ich interpretację niż komunistyczne, reżimowe organizacje przestępcze w Polsce.
odpowiedź
User
YKK
Niestety Rymanowski strasznie się spolsacił.
odpowiedź
User
Dramat
Typowe dla płaskoziemców kowidowych. Krytykować kogoś za to, że komentuje publikowane oficjalne dane przez inne ministerstwa i wskazuje inną ich interpretację niż komunistyczne, reżimowe organizacje przestępcze w Polsce.

Sugeruje zweryfikowanie tych danych, bo sa one calkiem inne niz te co podawala z glowy ta pani psychiatra (ciekawe jakim prawem psychiatra sie wypowiada nt wirusow) - a eksperymentem medycznym mozna tez nazwac jej "doswiadczenia" w leczeniu amantadyna...
odpowiedź